برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1434 100 1

سابین

معنی اسم سابین

اسم: سابین
نوع: دخترانه و پسرانه
ریشه اسم: فرانسه
معنی: سروکوهی

معنی سابین در لغت نامه دهخدا

سابین. (اِخ ) قوم قدیم از نژاد لاتین است که در ایتالیا در حوالی رم و در دامنه ها و ارتفاعات جبال آپنین مرکزی در ناحیه ٔ سابین سکونت داشتند. بعدها بدشتها و جلگه های حوالی رم سرازیر شدند و بقیادت تاتیوس پادشاه خود ضد رومیان شوریدند و آتش جنگ میان سابینها و رومیان شعله ور شد. بعد از آخرین جنگ قراردادی منعقد گردید که بموجب آن سابینها در مجاورت رومیان و در شهر رم اقامت گزیدند ولی تحت حکومت تاتیوس و مجلس اعیان خود بودند. مدتی بعد بطور قطعی مغلوب و برومیان ملحق شدند و از سال 220 ق. م. در دوره ٔ دانتاتوس کنسول روم کاملاً فرمانبردار روم گشتند.

سابین. (اِخ ) نام یکی از ممالک مرکزی قدیم ایتالیا بود که در شمال لاسیوم و در مغرب سامنیوم و در مشرق اتروریا و در جنوب پیسنوم و میان جبال آپنین و مجرای دو رودخانه ٔ تیبروآنیو و در میان ایالات کنونی اُمبری و آبروز اولتریور قرار داشت. ناحیه ٔ سابین پوشیده از جنگل بود و برای زراعت مناسب بود لکن زیتون و تاک و بلوط فراوان داشت و حیوانات اهلی نیز در آن نگاهداری میشد. رجوع به ترجمه ٔ تمدن قدیم فوستل دوکولانژ ص 482 و قاموس الاعلام ترکی ج 4 شود.

سابین. (اِخ ) رودخانه ای است در ایالات متحده ٔ آمریکا، که از ایالت تکزاس سرچشمه میگیرد و در این ایالت و ایالت لویزیان ابتدا بسمت جنوب شرقی و بعد بسوی جنوب جریان می یابد و پس از طی 500 هزار گز به خلیج مکزیک می ریزد.

سابین. (اِ) درخت ابهل است و از اسانسی که از شاخه های آن میگیرند در داروسازی استفاده میشود. رجوع به کارآموزی داروسازی ص 208 و ابهل در این لغت نامه شود.

معنی سابین به فارسی

سابین
یکی از ممالک مرکزی ایتالیای قدیم واقع در شمال لاسیوم و مغرب سامنیوم و مشرق اتروریا و جنوب پیسنوم و میان کوههای آپنین و مجرای دو رود ((تیبر)) و(( آنیو )) و وسط ایالات.کنونی ((امبری )) و(( آبروز)) و((اولتریور)).این ناحیه مستور از جنگل بود و برای زراعت مناسب نبود ولی زیتون و تاک و بلوط فراوان داشت و تربیت اغنام و احشام معمول بود .
درخت ابهل است و از اسانسی که از شاخه های آن میگیرند در داروسازی استفاده می شود
[ گویش مازنی ] /pisaabin/ گیاهی خوردو که محصولش شبیه خربزه ولی کوچکتر از آن است

سابین در دانشنامه ویکی پدیا

سابین
سابین ها قبیله ای ایتالیایی بودند که در مرکز کوه های آپنین ایتالیای باستان زندگی می کردند، هم چنین زندگی در شمال آتیوم از آنیو پیش از ایجاد روم.سابین ها درست پس از بنیان گذاردن روم به دو جمعیت تقسیم می شوند که در افسانه های رومی توضیح داده شده است
افسانهٔ زنان سابینی افسانه می گوید که رومیان زنان سابینی را برای دارای جمعیت کردن ِ رم ِ جدید الإحداث ربودند. جنگ ِ منتج شده از این کار ِ رومیان با به دست ِ زنان پایان یافت بدین شکل که ایشان خود و فرزندان شان را بین ِ سپاه ِ شوهران ِ رومی شان و پدران شان قرار دادند. تجاوز به زنان سابینی (تجاوز در این متن به معنای ربودن به جای تجاوز جنسی می باشد) موضوعی در هنر می شود. زنان با پایان جنگ، فراوانی کم تر اما دوباره عود کردن موضوع را شکل می دهند.
الگو:کد زبان های معرفی شده در ایزو ۶۳۹-۳ که حرف اول عنوان بین المللی آن ها حرف S است
سابین (به بلغاری: Сабин) فرمانروای بلغارستان از ۷۶۵ تا ۷۶۶ میلادی بود.
دربارهٔ تبار سابین اختلاف نظر است. برخی او را اسلاو دانسته اند و برخی ریشهٔ نام او را لاتین یا ایرانی حدث زده اند. او از قبیلهٔ ووکیل نبود و به واسطهٔ پیوند زناشویی به بلغارها پیوسته بود. سابین پس از کشته شدن تلتس به فرمانروایی رسید و سیاست سازش با امپراتوری روم شرقی را در پیش گرفت. ولی بلغارها بر ضد او مجتمع شدند و سابین ناچار شد به امپراتوری روم شرقی پناهنده شودو مابقی عمرش را در تبعید بزید.
Wikipedia contributors, "Sabin of Bulgaria," Wikipedia, The Free Encyclopedia, https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Sabin_of_Bulgaria&oldid=764701397 (accessed October 30, 2018).
سیارک ۶۶۵ (به انگلیسی: 665 Sabine، نامگذاری:1908DK) ششصد و شصت و پنجمین سیارک کشف شده است که در ۲۲ ژوئیه ۱۹۰۸ و در هایدلبرگ کشف شد.
سیارک در دادگان اجرام کوچک ناسا
قدر مطلق سیارک برابر ۸٫۱۰ است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سابین در دانشنامه آزاد پارسی

سابین (sabin)
یکای جذب صدا. در مهندسی صوت شناسی به کار می رود. یک سابین برابر با جذب یک فوت مربع (۰.۰۹۳ متر مربع) از یک سطحِ کاملاً جذبی، مثل پنجره ای باز، است.

سابین را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

fateme
سرو کوهی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ام دی اف سابین   • اینترنت شاتل مشهد   • شرکت سابین   • شرکت موتور سیکلت سابین   • سابین خودرو   • پشتیبانی صبانت   • صبانت مشهد ریز مصرف   • شاتل در مشهد   • معنی سابین   • مفهوم سابین   • تعریف سابین   • معرفی سابین   • سابین چیست   • سابین یعنی چی   • سابین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سابین
کلمه : سابین
اشتباه تایپی : shfdk
عکس سابین : در گوگل

آیا معنی سابین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )