برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1626 100 1
شبکه مترجمین ایران

زیست فیزیک

زیست فیزیک در دانشنامه ویکی پدیا

زیست فیزیک
زیست فیزیک یا بیوفیزیک علمی میان رشته ای است که از روش ها و نظریه های فیزیک جهت مطالعه سامانه های زیستی استفاده می کند. بیوفیزیک به تمام مراتب سازماندهی زیستی از مقیاس ملکولی تا ارگانیسم ها و اکوسیستم ها می پردازد. تحقیقات زیست فیزیکی همپوشانی بسیاری با فیزیک ماده چگال نرم، بیوشیمی، نانو تکنولوژی و مهندسی زیستی دارند.
زیست فیزیک سلولی: که به فیزیک و برهمکنش سلول ها می پردازد
زیست فیزیک فیزیولوژی: که به فیزیک سازوکار اندام های مختلف مثل مغز می پردازد
زیست فیزیک پرتویی: که به آثار پرتوهای رادیواکتیو بر موجودات زنده و استفادهٔ درست از آن ها (جهت حفظ سلامتی) می پردازد
روش های بیوفیزیک و بیوشیمی: که به کلیهٔ روش های فیزیکی و شیمیایی آزمایشگاهی برای تحقیقات زیست فیزیک می پردازد
بیوانفورماتیک: که به مدل سازی سامانه های زیستی می پردازد و کمک بزرگی به زیست فیزیک و تمام شاخه های زیست شناسی کرده است
در زیست فیزیک می خواهیم بدانیم چه عواملی باعث تاخوردگی و پیچش پروتئین ها و دیگر بزرگ مولکول های زیستی می شوند یا مغز چگونه کار می کند یا قلب چگونه خون را پمپاژ می کند و تمام پرسش هایی که مربوط به موجودات زنده هستند و برای یافتن پاسخ این پرسش ها از اطلاعات علوم زیست شناسی، فیزیک، شیمی، ریاضیات، و کامپیوتر بهره می گیریم.
زیست فیزیک را می توان پلی بین فیزیک و زیست شناسی دانست.
اولین مطالعات و فعالیت ها در زمینه بیو فیزیک به سال 1840 باز می گردد که در مجموعه ای تحت عنوان مدرسه فیزیولوژی برلین انجام شد. در این مجموعه افراد شاخصی نظیر هرمان فون هلمهولتز، ارنست هاینریش وبر، یوهانس پتر مولر و کارل لودویگ حضور داشتند. هرچند شروع بیوفیزیک در تاریخ را حتی می توان به مطالعات لوییجی گالوانی نیز نسبت داد.
روش های تجربی در زیست فیزیک روش هایی هستند که برای کسب اطلاعات از سیستم های زیستی در سطح اتمی یا مولکولی استفاده می شوند. این روش های معمولاً هم پوشانی ای با سایر روش های تجربی در سایر شاخه های علوم دارند.
رنگ تابی دورانی
تداخل سنجی قطبش دوتایی
ر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زیست فیزیک در دانشنامه آزاد پارسی

زیستْ فیزیک (biophysics)
(یا: فیزیک زیستی) کاربرد قوانین فیزیک برای بررسی خواص موجودات زنده. استفاده از اصول مکانیکبرای محاسبۀ قدرت استخوان ها و ماهیچه ها، و استفاده از ترمودینامیکبرای مطالعۀ پرتحرکیگیاهان و جانوران از آن جمله است.

زیست فیزیک را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زیست فیزیک   • مفهوم زیست فیزیک   • تعریف زیست فیزیک   • معرفی زیست فیزیک   • زیست فیزیک چیست   • زیست فیزیک یعنی چی   • زیست فیزیک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زیست فیزیک

کلمه : زیست فیزیک
اشتباه تایپی : cdsj tdcd;
عکس زیست فیزیک : در گوگل

آیا معنی زیست فیزیک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )