برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1610 100 1
شبکه مترجمین ایران

زیست شناسی مولکولی

زیست شناسی مولکولی در دانشنامه ویکی پدیا

زیست شناسی مولکولی
زیست شناسی مولکولی، مطالعهٔ زیست شناسی در سطح مولکولی است. این حوزه دارای وجوه مشترکی با زیست شناسی، شیمی، و به طور خاص، با علم ژنتیک و بیوشیمی است. زیست شناسی مولکولی، علم استنباط برهم کنش های مولکولیِ فعالیت های بیولوژی در بین سیستم های مختلف درون سلولی است که شامل ارتباطات بین DNA, RNA، پروتئین و بیوسنتز آن ها می باشد. به علاوه، چگونگی تنظیم این برهم کنش ها نیز مورد بررسی قرار می گیرد.
بیوشیمی مطالعهٔ مواد شیمیائی و فرایندهای حیاتی است که در موجودات زنده رخ می دهد. تمرکز تحقیقات بیوشیمی دان ها بر نقش، عملکرد، و ساختار مولکولهای زیستی است.
در حالی که زیست شناسی مولکولی در دهه ۱۹۳۰ پایه گذاری شد اصطلاح زیست شناسی مولکولی به وسیله Warren Weaver در سال ۱۹۳۸ ابداع گردید. او معتقد بود که زیست شناسی به دلیل پیشرفت های اخیر در زمینه هایی همچون کریستالوگرافی اشعهٔ X در حال رسیدن به مرحلهٔ مهمی از تغییرات می باشد.
تحقیقات بالینی و درمان های پزشکی که بر پایهٔ زیست شناسی مولکولی هستند تا حدودی به وسیلهٔ ژن درمانی پوشش داده شده اند. در حال حاضر، استفاده از زیست شناسی مولکولی یا روش ها و ابزارهای زیست شناسی سلولی مولکولی در پزشکی به عنوان پزشکی مولکولی شناخته می شود. همچنین زیست شناسی مولکولی نقش مهمی در درک شکل گیری، فعالیت و تنظیم قسمت های مختلف یک سلول ایفا می کند که می تواند برای تعیین دقیق اهداف داروهای جدید، تشخیص بیماری ها و درک فیزیولوژی سلول مورد استفاده قرار گیرد.
اگرچه، محققین در این حوزه از تکنیک های ذاتاً مختص به زیست شناسی مولکولی بهره می برند، امروزه، این تکنیک ها را بطور روزافزونی با روش ها و طرح های علوم ژنتیک و بیوشیمی ترکیب می کند. از آنجا که هیچ مرز تعریف شده و مشخصی بین این مباحث وجود ندارد، آنچه که در ادامه می آید، تنها یک دیدگاه ازمیان الگوهای قابل تصور برای ارتباط بین مباحث فوق است.
قاعده اصلی زیست شناسی مولکولی (به انگلیسی: Central dogma of molecular biology) توضیحی برای جریان اطلاعات ژنتیکی در یک سیستم ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زیست شناسی مولکولی در دانشنامه آزاد پارسی

زیستْ شناسی مولکولی (molecular biology)
ساختار دی ان ای
شاخه ای از زیست شناسی، برای بررسی اساس مولکولی حیات، شامل زیست شیمی مولکول هایی مثل دی اِن اِی، آراِن اِی، و پروتئین ها، و مطالعۀ ساختار و عملکرد اجزای گوناگون یاخته های زنده.

زیست شناسی مولکولی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زیست شناسی مولکولی   • مفهوم زیست شناسی مولکولی   • تعریف زیست شناسی مولکولی   • معرفی زیست شناسی مولکولی   • زیست شناسی مولکولی چیست   • زیست شناسی مولکولی یعنی چی   • زیست شناسی مولکولی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زیست شناسی مولکولی

کلمه : زیست شناسی مولکولی
اشتباه تایپی : cdsj akhsd l,g;,gd
عکس زیست شناسی مولکولی : در گوگل

آیا معنی زیست شناسی مولکولی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )