برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1549 100 1
شبکه مترجمین ایران

زیست شناسی دریایی

زیست شناسی دریایی در دانشنامه ویکی پدیا

زیست شناسی دریایی
زیست شناسی دریایی (انگلیسی: Marine biology) علمی است که به بررسی زیست شناسی موجودات اقیانوس و دیگر محیط های آبی می پردازد. با توجه به این که در زیست شناسی، رده ها، خانواده ها و گونه های زیادی وجود دارند که برخی از اعضای آن ها در خشکی و برخی در دریا زیست می کنند، از این رو در زیست شناسی دریایی، جانداران بر اساس محیط زندگی خود دسته بندی می شوند و نه بر اساس تاکسونومی. زیست شناسی دریایی با بوم شناسی دریایی تفاوت دارد، زیرا بوم شناسی دریایی بر چگونگی تعامل موجودات بر روی یکدیگر و نیز تعامل آن ها با محیط پیرامون تأکید دارد، حال آن که زیست شناسی دریایی در واقع علم مطالعه خود موجودات است.
آب بازسانان شامل نهنگ های دندان دار از جمله نهنگ عنبر (نهنگ اسپرم), دلفین ها و گراز ماهی ها از جمله گراز ماهی دال.
گاودریایی ها شامل ماناتی ها و دوگانگ و گاودریایی استلر (منقرض شده).
فک ها، شیردریایی ها و گراز دریایی.
سمور دریایی، که عضوی از خانواده راسوها؛ این خانواده شامل راسو و گورکن نیز می باشد.
بخش بسیار بزرگی از زندگی بر روی کره زمین در اقیانوس ها جریان دارد. در واقع بخش بزرگی از این حیات آبی همچنان ناشناخته مانده است، زیرا بسیاری از گونه های ساکن اقیانوس ها ناشناخته مانده اند. اقیانوس ها نزدیک به ۷۱ درصد سطح زمین را پوشانده اند. ساکنین اقیانوس ها که در زیست شناسی دریایی مورد توجه هستند، شامل همه گونه هایی هستند که از سطح اقیانوس ها تا عمیق ترین نقطه اقیانوس ها زندگی می کنند. موجودات مورد مطالعه از فیتوپلانکتون ها و زئوپلانکتون های میکروسکوپی تا نهنگ های غول پیکر با طول ۳۰ متر هستند.
پرندگانی که برای زندگی در محیط های دریایی سازگاری یافته اند اغلب مرغ های دریایی خوانده می شوند. از این میان می توان به پنگوئن و مرغ ماهیخوار اشاره کرد.
آناتومی ماهی شامل قلب دو حفره های] آبشش، باله، چشم، غدد ترشحی و لب می باشد. ماهی ها از طریق آبشش های خود اکسیژن را از آب میگرند. ماهی ها را می توان به دو گروه بزرگ ماهی های استخوانی و ماهی های غضروفی تقسیم کرد. تاکنون نزدیک به ۳۲٬۷۰۰ گونه ماهی تشریح شده است.
عکس زیست شناسی دریایی
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زیست شناسی دریایی در دانشنامه آزاد پارسی

زیستْ شناسی دریایی (marine biology)
شاخه ای از زیست شناسی، برای بررسی جانداران ساکن دریا. این رشته تعداد بسیاری شاخه های فرعی از علوم پایه و کاربردی را در برمی گیرد. اغلب زیست شناسان دریایی در زمینه خاصی تخصص دارند، ولی همۀ آن ها با سؤالاتی از این جمله روبه رویند: جانداران دریایی در کجا یافت می شوند؟ محل زندگی آن ها کجاست؟ و تأثیر تغییرات محیط بر جانداران آبزی چیست؟ شاخه های تخصصی زیست شناسی دریا به تاریخ طبیعی، طبقه بندی، رویان شناسی، ریخت شناسی، فیزیولوژی، بوم شناسی، و توزیع جغرافیایی موجودات دریایی می پردازد. زیست شناسان دریایی با استفاده از دوربین های زیرآب، زیردریایی ها، و پیشرفت های فن غواصی می کوشند تا موجودات دریایی را در زیستگاه طبیعی خود بررسی و رفتارهای متفاوت آن ها را مشاهده کنند. به علاوه، استفاده از فناوری های نوین امکان ردیابی جانوران دریایی و الگوهای مهاجرتی آن ها را فراهم آورده است.

زیست شناسی دریایی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زیست شناسی دریایی   • مفهوم زیست شناسی دریایی   • تعریف زیست شناسی دریایی   • معرفی زیست شناسی دریایی   • زیست شناسی دریایی چیست   • زیست شناسی دریایی یعنی چی   • زیست شناسی دریایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زیست شناسی دریایی

کلمه : زیست شناسی دریایی
اشتباه تایپی : cdsj akhsd nvdhdd
عکس زیست شناسی دریایی : در گوگل

آیا معنی زیست شناسی دریایی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )