زویا پیرزاد

شبکه مترجمین ایران

دانشنامه عمومی

زویا پیرزاد (ارمنی: Զոյա Փիրզադ; زاده ۱۳۳۱ در آبادان) نویسنده ارمنی تبار اهل ایران است که سال ۱۳۸۰ با رمان چراغ ها را من خاموش می کنم جوایزی همچون بهترین رمان سال پکا، بهترین رمان سال بنیاد هوشنگ گلشیری، کتاب سال وزارت ارشاد جمهوری اسلامی و لوح تقدیر جایزه ادبی یلدا را به دست آورد و با مجموعه داستان کوتاه طعم گس خرمالو یکی از برندگان جشنواره بیست سال ادبیات داستانی در سال ۱۳۷۶ و جایزه «کوریه انترناسیونال» در سال ۲۰۰۹ شد. وی تمام آثارش را به فرانسوی ترجمه کرده است.
مثل همه عصرها
طعم گس خرمالو (در فرانسه توسط نشر «زولما» منتشر شده است)
یک روز مانده به عید پاک
زویا پیرزاد نزد عموم با رمان های «چراغ ها را من خاموش می کنم» و «عادت می کنیم» شناخته می شود که بارها تجدید چاپ شده اند. مجموعه داستان های «طعم گس خرمالو»، «یک روز مانده به عید پاک» و «مثل همه عصرها» توسط نشر مرکز از این نویسنده منتشر شده اند. سه مجموعه داستان ذکر شده در سال های اخیر در یک جلد با عنوان «سه کتاب» منتشر شده است..
زویا پیرزاد نویسنده و داستان نویس معاصر در سال ۱۳۳۱ خ. (۱۹۵۲م) در آبادان به دنیا آمد. در همان جا به مدرسه رفت و در تهران ازدواج کرد و دو پسرش ساشا و شروین را به دنیا آورد. زویا پیرزاد ساکن آلمان است.
وی در سال ۱۳۷۰، ۱۳۷۶ و ۱۳۷۷، سه مجموعه از داستان های کوتاه خود را به چاپ رساند؛ مثل همه عصرها، طعم گس خرمالو و یک روز مانده به عید پاک مجموعه داستان های کوتاهی بودند که به دلیل نثر متفاوت خود مورد استقبال مردم قرار گرفتند.
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

نقل قول ها

زویا پیرزاد (ارمنی: Զոյա Փիրզադ; زاده ۱۳۳۱ در آبادان) نویسنده معاصر ایرانی ارمنی تبار است.

معنی یا پیشنهاد شما