برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1433 100 1

زنون

/zenon/

معنی زنون در لغت نامه دهخدا

زنون. [ زُ ] (ع مص ) زَن ّ. (منتهی الارب ). رجوع به زَن ّ شود. (از ناظم الاطباء).

زنون. [ زِ نُن ْ ] (اِخ ) فیلسوف یونانی و پایه گذار مکتب رواقی است. وی در اواخر قرن چهارم ق. م. در سیتیوم بدنیا آمد و در آتن نزد فیلسوفان کلبی بتحصیل پرداخت و افکار و تعالیم آنان در وی اثر بسزایی داشت. اوفلسفه را به طبیعیات و منطق و اخلاق منقسم می دانست. منطق وی مبتنی بر ارغنون ارسطو بود اما می گفت که هر معرفتی بالمآل به ادراکات حواس باز می گردد و عقیده داشت که هر چه حقیقت دارد مادی است و قوه و ماده یا جان و تن حقیقت واحد و با یکدیگر مزج کلی دارند و وجود یکی در تمامی وجود دیگری ساری است. در اخلاق رواقیون فضیلت را مقصود بالذات میدانستند و معتقد بودند که زندگی باید با طبیعت و قوانین آن سازگار باشد و عقیده داشتند که آزادی واقعی وقتی حاصل میشود که انسان شهوات و افکار ناحق را از خود دور سازد و در وارستگی و آزادگی اهتمام ورزد. وی در حدود 264 ق. م. بسبب ابتلاء به بیماری درمان ناپذیری خودکشی کرد. رجوع به لاروس و دایرة المعارف فارسی و رواقی و رواقیون شود.

زنون. [ زِ نُن ْ ] (اِخ ) الیائی ، از مردم اله . فیلسوف یونانی (490-430 ق. م.). وی شاگرد برمانیدس یا پارمنید بود و شیوه ٔ استدلال او را بکمال رسانید . وی ابتدا به کار تجارت اشتغال داشت و چون در سفری دریایی کشتی وی غرق شد از تجارت دست کشید و به تحصیل فلسفه پرداخت. او عالم را از دو عنصر مرکب می پنداشت یکی ذات خدا که به عقیده ٔ وی در هر امری فاعل بود، دیگر ماده که آن را منفعل و متأثر میدانست. زنون معتقد بود که انسان بایستی بر طبق طبیعت زندگانی کند یعنی همیشه پیرو حق و صواب باشد بنابراین آنچه را که با حق و صواب مطابق بود خوبی و آنچه را که با آن مخالف بود بدی میخواند. چنانکه مورخان قدیم نگاشته اند زنون در باب حکومت جمهوری و زندگانی طبیعی و وظایف و قانون و جز اینها کتب و مقالات فراوان داشت. وی برای اثبات این نظر که فقط وجود تغییرناپذیر حقیقت دارد به ابطال نظر مخالف ، یعنی حقیقت داشتن تکثر و تغییر پرداخت. احتجاج معروف وی بر ضد امکان حرکت این بود که ثابت کند که مفهوم حرکت تناقضاتی در بر دارد. بقول ارسطو زنون نخستین کسی است که روش احتجاج (دیالکتیک ) را بکار برده است. وی میگوید اگر حرکت ...

معنی زنون به فارسی

زنون
ایزوری امپراتور روم شرقی ( جل . ۴۷۴ - ف . ۴۹۱ م . ) وی اصلا از مردم ایزور و داماد لئون اول بود و سپس با فرزند جوان او لئون دوم در امپراتوری شرکت یافت و بزودی در حکومت مستقل گردید و بعلت نفرت عامه و خدعه های ملکه مجبور بفرار شد و پس از دو سال جنگ در سال ۴۷۷ توانست مجددا حکومت را در دست گیرد . وی در اروپا با استروگتها جنگید و بر روسای آنان فایق آمد مع هذا امپراتوری روم مشوش گردید و قسطنطیه چند بار مورد تهدید واقع شد . ( ف . ۴۹۱ م . ) .
[ گویش مازنی ] /zrnnoon/ زندان & زنانه
[ گویش مازنی ] /daar zanon/ مرتعی در پرتاس سوادکوه
[ گویش مازنی ] /mis zanoon/ ضربه زدن معمول با دست - گام بلند برداشتن

زنون در دانشنامه ویکی پدیا

زنون
زنون یا گزنون عنصر شمارهٔ ۵۴ در جدول تناوبی عناصر است.نبو
کشف هلیم و آرگون این اندیشه را به وجود آورد که احتمال دارد عناصر دیگری از گروه گازهای بی اثر وجود داشته باشد رامسی و تراورس به جستجوی این عناصر پرداختند و به سال ۱۸۹۸ سه گاز جدید در باقی مانده هوای مایع کشف کردند. آنها این سه گاز را زنون نئون و کریپتون نامیدند این گاز در سال ۱۸۹۸ در انگلستان توسط William Ramsay (ویلیام رامسای) و Morris Travers (موریس تراورز) بعد از کشف کریپتون و نئون از هوای مایع کشف شد.
نام زنون (xenon) صورت خنثی از واژه یونانی xenos به معنی غریب است و می توان آن را به غریبه ترجمه کرد
زنون عنصری با عدد اتمی ۵۴؛ در گروه گازهای بی اثر یا نجیب و در دوره پنجم جدول تناوبی جای دارد. جرم اتمی ۱۳۱٫۳۰؛ ظرفیتها ۲٬۴٬۶و ۸. دارای نه ایزوتوپ پایدار است.
عکس زنون
زنو یا زنون می تواند به موارد زیر اشاره کند:
زنون یا گزنون، عنصر شمارهٔ ۵۴ در جدول تناوبی عناصر
زنو(به لاتین: Flavius Zeno Augustus) ششمین امپراتور روم شرقی بود. در سال ۴۷۶ میلادی، بربری به نام اودوآکر امپراتور رومولوس آگوستوس، آخرین امپراتور روم غربی را از کار برکنار کرد و بدین ترتیب به عمر امپراتوری روم غربی پایان داد. او با زنو به توافق رسید. زنو به این نتیجه رسید که فرمانروایی ایتالیا را از اودوآکر که مستقل شده بود، بگیرد. به همین دلیل، ارتش ااستروگوت ها را که بیزانتیوم را مورد تهدید قرار می دادند به ایتالیا گسیل داشت. استروگوت ها به رهبری تئودوریک، که در بیزانتیوم تحصیل کرده بود، در سال ۴۹۳ ایتالیا را تسخیر کرده و اودوآکر را کشتند. اما در ظرف ده سال از زمان تسلط استروگوت ها، تئودوریک هم از زنو سرپیچی کرد.
امپراتوری بیزانس - جیمز آ. کوریک - ترجمه مهدی حقیقت خواه ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زنون در دانشنامه آزاد پارسی

زِنون (xenon)
(یا: گِزِنون) برگرفته از واژه ای یونانی به معنای بیگانه. عنصری غیرفلزی، گازی، بی رنگ، بی بو، با نماد Xe، عدد اتمی ۵۴، و جرم اتمی نسبی ۱۳۱.۳۰. در گروه گازهای نادر قرار می گیرد و مدت ها تصور می شد در هیچ واکنشی شرکت نمی کند. بعدها برخی از ترکیبات آن، غالباً با فلوئور شناخته شد. گازی است سنگین که به مقدار بسیار کم، حدود یک بخش در ۲۰ میلیون، در هوا یافت می شود. زنون در اتاقک حبابی، لامپ های خلأ، لامپ های برق، و لیزرها به کار می رود. شیمی دانان اسکاتلندی، ویلیام رمزی و موریس تراورز، آن را در بقایای هوای مایع کشف کردند (۱۸۹۸).

زنون را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• لامپ زنون قیمت   • جریمه لامپ زنون   • بهترین مارک لامپ زنون   • بهترین لامپ زنون   • لامپ زنون خودرو   • چراغ زنون چیست   • قیمت لامپ زنون فیلیپس   • لامپ زنون زیمنس   • معنی زنون   • مفهوم زنون   • تعریف زنون   • معرفی زنون   • زنون یعنی چی   • زنون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زنون
کلمه : زنون
اشتباه تایپی : ck,k
آوا : zenon
نقش : اسم
عکس زنون : در گوگل

آیا معنی زنون مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )