برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1677 100 1
شبکه مترجمین ایران

زغال سنگ

/zoqAlsang/

معنی زغال سنگ در لغت نامه دهخدا

زغال سنگ. [ زُ س َ ](اِ مرکب ) زغالی که نتیجه ٔ تفحیم انساج و اعضای گیاهان بسیار قدیم در قشر طبقات زمین است. این زغال چون تحت فشار طبقات ارضی قرار گرفته سختی زیادتری نسبت به انواع دیگر زغالها یافته و خود دارای اقسام متعدد است. زغال سنگ در ایجاد حرارت منازل و تولید انرژی و سوخت کارخانه ها اهمیت بسیار دارد حجر قبر موسی. (فرهنگ فارسی معین ). زغال سنگ را شبرنگ نیز گویند. (ناظم الاطباء). رجوع به جغرافیای اقتصادی مسعود کیهان ص 39، 40، 227، 237 شود.

معنی زغال سنگ به فارسی

زغال سنگ
( اسم ) زغالی که نتیجه تفحیم انساج و اعضای گیاهان بسیار قدیم در قشر طبقات زمین است این زغال چون تحت فشار طبقات ارضی قرارگرفته سختی زیادتری نسبت به انواع دیگر زغالها یافته و خود دارای اقسام متعدد است . زغال سنگ در ایجاد حرارت منازل و تولید انرژی و سوخت کارخانه ها اهمیت بسیار دارد حجر قبر موسی .
[bog head coal, algal coal] [زمین شناسی] زغال سنگی که به طور عمده از مواد جلبکی تشکیل شده است
[anthracology] [زمین شناسی]
[sapropelic coal] [زمین شناسی] ← پوده گِل سنگ
[allochtonous coal] [زمین شناسی] زغال سنگی که از انباشته شدن گیاهان منتقل شده از مکان رشد خود و ذخیره شدن در مکانی دیگر به وجود آمده است
زغال سنگی که از پرویزن بدر آمده باشد و نظایر آن خرده زغال سنگ .
[coal petrology] [زمین شناسی] علمی که به خاستگاه، تاریخچه، رخداد، ساختار، ترکیب شیمیایی و رده بندی زغال سنگ می پردازد متـ . زغال سنگ شناسی anthracology
دهی از دهستان میان جام بخش تربت جام شهرستان مشهد. در ۳۶ کیلومتری شمال خاوری تربت جام . کوهستانی معتدل . دارای ۷٠٠ تن سکنه . محصول : غلات .
دهی از دهستان میان جام است که در بخش تربت جام شهرستان مشهد واقع است .

معنی زغال سنگ در فرهنگ معین

زغال سنگ
( ~. سَ) (اِمر.) جسمی است سیاه و براق با درصد بالایی از کربن خالص که از بقایای درختان و گیاهانی که قرن ها پیش در زیرزمین مانده اند تشکیل می شود.

معنی زغال سنگ در فرهنگ فارسی عمید

زغال سنگ
جسم سیاه و براق شبیه زغال چوب و کربن داری که از بقایای درختانی که قرن های متمادی در اعماق زمین مانده اند تشکیل گردیده و به عنوان سوخت در کارخانه ها به کار می رود، زغال معدنی، حجر موسی.

زغال سنگ در دانشنامه ویکی پدیا

زغال سنگ
زغال سنگ نام کانی سیاه رنگی است که از پسماند مواد گیاهی دوران های قدیم زمین شناختی (میلیون ها سال پیش) تشکیل شده است و به عنوان سوخت و نیز مادهٔ اولیهٔ برخی صنایع شیمیایی برای تولید گاز، کُک، روغن، قطران و غیره استفاده می شود.
گرد زغال
قطران زغال سنگ
سوخت سنگواره ای
البته برخی از زمین شناسان معتقدند که زغال سنگ کانی نیست. بخش بزرگی از جِرم زغال سنگ کربن است. از دیگر ترکیبات زغال سنگ هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن و گوگرد است. انواع زغال سنگ در دوران های گوناگون زمین شناسی و تحت شرایط مختلفی به وجود آمده اند. پوده (تورب)، نخستین مرحله تشکیل زغال سنگ است.
پس از آن به ترتیب لیگنیت، زغال سنگ نیمه بیتومینه، زغال سنگ بیتومینه و زغال سنگ آنتراسیت با درجات مختلف درون داشت مواد تشکیل دهنده قرار دارند.
زغال سنگ از فشرده شدن و تحمل گرما برخی گیاهان به وجود می آید که اکثرا از گیاه سرخس می باشد.
عکس زغال سنگ
زغال سنگ سیاه، یخ نازک (انگلیسی: Black Coal, Thin Ice و چینی: 白日焰火; پین یین: Bai Ri Yan Huo; literally "Daylight Fireworks") فیلمی در ژانر نئو نوآر به کارگردانی دیائو یینان است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به لیائو فان اشاره کرد. این فیلم برنده خرس طلایی از شصت و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم برلین شده است.
۱۲ فوریه ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-02-۱۲) (برلین)
۲۱ مارس ۲۰۱۴ (۲۰۱۴-03-۲۱) (چین)
فیلم از؛ مقولهٔ نقد مناسبات نوسرمایه داری، گسترش بی سابقه خلاف و جنایت به خاطر پول و منافع مادی، که جریان اصلی فیلم های انتقادی چین امروز است؛ پیروی می کند.
فیلم با بازگشت به سال ۱۹۹۹ سرگذشت قاتلی حرفه ای را روایت می کند که در شهر سرمازده ای در شمال چین به یک رشته قتل های فجیع دست می زند. پلیسی جوان به نام ژانگ که در تحقیقات جنایی نقش دارد، به خاطر خلافکاری از کار خود معلق می شود و به عنوان نگهبان کارخانه ای مشغول کار می شود.
پس از گذشت ۵ سال بار دیگر قتل هایی مشابه در شهر از سر گرفته می ش ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زغال سنگ در دانشنامه آزاد پارسی

زُغال سنگ (coal)
مادّۀ معدنی سیاه رنگ یا متمایل به سیاه، حاصل از تراکم مواد گیاهی دیرینه در شرایط باتلاقی گرمسیری. زغال سنگ مادّه ای سوختی است و در صنایع شیمیایی نیز کاربرد دارد. زغال سنگ را برحسب میزان کربنموجود در آن طبقه بندی می کنند. انواع اصلی زغال سنگ عبارت اند از آنتراسیتکه براق است و حدود ۹۰ درصد کربن دارد، زغال سنگ قیریکه براق با لکه های کدر است و حدود ۷۵ درصد کربن دارد، و لیگنیتکه چوبی و دارای حدود ۵۰ درصد کربن است و رفته رفته به توربتبدیل می شود. سوزاندن زغال سنگ یکی از علل اصلی بارش باران اسیدیاست.
تشکیل زغال سنگ. زغال سنگ در جایی تشکیل می شود که مواد گیاهی انباشته می شوند، اما کاملاً نمی پوسند و لایه های تورب تشکیل می دهند. با گذشت زمان، تورب مدفون و فشرده می شود و لیگنیت حاصل می شود. افزایش فشار و دما سبب تولید زغال سنگ قیری با درصد کربن بالاتر می شود. در اعماق زیاد و با افزایش دما، متان احیا می شود و آنتراسیت با درصد کربن بسیار بالا به دست می آید.

زغال سنگ در جدول کلمات

زغال سنگ مرغوب
ماده ا ی طبی که از زغال سنگ میگیرند
امونیاک

معنی زغال سنگ به انگلیسی

coal (اسم)
زغال ، زغال سنگ

معنی کلمه زغال سنگ به عربی

زغال سنگ
فحم

زغال سنگ را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قیمت زغال سنگ   • فروش زغال سنگ   • کاربرد زغال سنگ   • نحوه تشکیل زغال سنگ   • انواع زغال سنگ   • زغال سنگ حرارتی   • فرمول شیمیایی زغال سنگ   • زغال سنگ طبس   • معنی زغال سنگ   • مفهوم زغال سنگ   • تعریف زغال سنگ   • معرفی زغال سنگ   • زغال سنگ چیست   • زغال سنگ یعنی چی   • زغال سنگ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زغال سنگ

کلمه : زغال سنگ
اشتباه تایپی : cyhg sk'
آوا : zoqAlsang
نقش : اسم
عکس زغال سنگ : در گوگل

آیا معنی زغال سنگ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )