برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1621 100 1
شبکه مترجمین ایران

زبیده

/zobayde/

معنی زبیده در لغت نامه دهخدا

زبیدة. [ زُ ب َ دَ ] (ع اِ مصغر) مصغر زبدة است. (فرهنگ نظام ). رجوع به زبید شود.

زبیدة. [ زُ ب َ دَ ](ع اِ) نام گیاهی است.

زبیدة. [ زُ ب َ دَ ] (اِخ ) (قناطر...) پل هاییست چندطبقه که بدستور زبیده زوجه ٔ هارون و یا زنوبیاملکه ٔ تدمر ساخته شده. در الدر المنثور آمده : گویندزبیدة چشمه ٔ «عرعار» را از کوههای لبنان به بیروت آورد، علت این اقدام او آن بود که در سفر حج خود که از راه بیروت به مکه میرفت ، مردم بیروت را دچار کمی آب دید و دستور داد آب سرچشمه ٔ «عرعار» لبنان را تا بیروت ببرند، و در وادی «مکلس » پلهای چندطبقه ساختند،این قناطر تا هم اکنون بنام قناطر زبیده یا زبیدیة مشهور است. و بنظر میرسد که بانی این قناطر زنوبیا است ملکه ٔ معروف تدمر که زبیده نیز خوانده میشود، نه همسر هارون الرشید. (از الدر المنثور ص 216 و 217).

زبیدة. [ زُ ب َ دَ ] (اِخ ) نام زن هارون الرشید که دختر جعفربن منصور است. (منتهی الارب ). زن هارون الرشید عباسی بوده است. (فرهنگ نظام ) (از اقرب الموارد). و زرکلی آرد: زبیدة دختر جعفربن منصور مکنی به ام جعفر همسر هارون الرشید و دخترعم او است. وی از زنان فاضل و مشهور است از خاندان هاشمی عباسی. نام زبیدة، امة العزیز است اما بیشتر او را با همین لقب «زبیده » میشناسند. گویند، منصور (جد زبیده ) با او در کودکیش بازی میکرد و او را میرقصانید و میگفت : «یا زبیده ، انت زبیده » و از این روی بنام زبیده شهرت یافت. در مکه چشمه ٔ آبیست به نام زبیده ، این آب را زبیده از دورترین نقطه ٔ وادی نعمان واقع در شرق مکه بدان چشمه آورده است و برای این منظور چند قنات در راه مکه بوجود آورده است و لذا این چشمه را بنام او «عین زبیده » خوانند. بسال 165 هَ. ق. هارون ، زبیده را بهمسری گرفت و چون وفات یافت و فرزندش محمد امین نیز بقتل رسید، زبیدة از طرف یاران مأمون در فشار قرار گرفت و نامه ای متضمن شکایت و حکایت حال به مأمون نگاشت. مأمون را بر او مهر بجنبید و در دارالخلافة برای او کوشکی بساخت و غلامان و کنیزان فراوان در خدمت او بگماشت. زبیده را ثروتی سرشار بود، حریری در یکی از مقامات خود آرد: «و لو حبتک شیرین بجمالها و زبیدة بمالها». ابن تغری بردی گوید: زبیده دیندارترین ...

معنی زبیده به فارسی

زبیده
دختر جعفر بن منصور ( ف . ۲۱۶ ه . ق . / ۸۳۱ م . ) زن هارون الرشید و مادر خلیفه امین . وی ترعه ای ( عین زبیده ) برای آبیاری مکه بطول ۱۶ کیلومتر کشید .
همیشه بهار
نام زن هارون الرشید است که دختر جعفر بن منصور است
از همسران سلطان حسین میرزای بایقراست و فرزندان بسیار از وی بوجود آمده است
دهی از دهستان غار است که در بخش ری شهرستان تهران واقع است .

زبیده در دانشنامه اسلامی

زبیده خاتون سلام الله علیها از دختران بلافصل امام جواد علیه السلام می باشد امامزاده زبیده خاتون سلام الله علیها در 7 کیلومتری جنوب غربی شهر نراق در منطقه ای به نام بیدشک واقع گردیده و بقعه متبرکه آن حضرت زیارتگاه عاشقان و دلسوختگان اهل بیت رسول الله می باشد.
به نقل مشهور کاروانی از سادات از مدینه به سوی ایران حرکت می کند که در بین آن ها دختر 9 ساله امام جواد علیه السلام که از جایگاه بلندی در تقوی و علم برخوردار بوده است نیز وجود داشته است.
حکومت وقت با کسب اطلاع از این مهاجرت و ترس از نفوذ سادات علوی در ایران آن ها را از مدینه تعقیب و در منطقه فعلی تنها و غریب محاصره کرده و تعداد زیادی از بانوان مکرمه بنی هاشمیان که در رکاب و ملتزم آن حضرت بوده اند را به شهادت می رساند، مظلومیت شهادت این بزرگواران و دفن شدن پیکرهای مطهر آن ها در اطراف امامزاده به کل منطقه که به خاک سفید معروف است فضای معنوی کم نظیری بخشیده است.
هر سوخته دلی که یک بار به زیارت این دردانه امام جواد علیه السلام مشرف می شود دیگر نمی تواند یاد و خاطره این دیدار را فراموش کند. در حال حاضر به همت هیات امناء امامزاده و خیرین شهر نراق و شهرهای اطراف، گنبد و بارگاهی بسیار زیبا و دیدنی در محل ساخته شده است که در معرفی این فرزند امام جواد علیه السلام نقش بسزایی داشته است.
می گویند حج فقرا زیارت امام رضا علیه السلام است، در باور مردم نراق و منطقه زیارت این امامزاده جلیل القدر مساوی است با زیارت امام رضا علیه السلام. اکثر زائران آن حضرت بخصوص کسانی که اولین بار به زیارت آن حضرت می آیند اعتراف می کنند که خواب دیده اند به پابوس جد شریفشان امام رضا علیه السلام مشرف شده اند و این نشان از عظمت این امامزاده بزرگوار دارد. این امامزاده در سال های اخیر کرامات متعددی از خود نشان داده و باعث شده است زائران از سراسر ایران و حتی خارج از کشور به زیارت ایشان نائل گردند.
زبیده، (عالم، ادیب، مفسر، متوفی قرن 11 هـ.ق) دختر ملا صدر ...

زبیده در دانشنامه ویکی پدیا

زبیده
زبیده ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
زبیده (روستا)
زبیده (شادگان)
زبیده (شهر)
زبیده (در عربی: زُبیَده ) نام روستایی است در دهستان المَذبَح از توابع استان لَحِج در کشور یمن در شبه جزیره عربستان.
المقحفی، ابراهیم، احمد ، (مُعجَم المُدُن وَالقَبائِل الیَمَنِیَة) ، منشورات دار الحکمة، صنعاء، چاپ وانتشار سال ۱۹۸۵ میلادی به (عربی).
جمعیت آن (۵۵) نفر (۶ خانوار) می باشد.
زبیده یک منطقهٔ مسکونی در ایران است که در بخش مرکزی شهرستان سربیشه واقع شده است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، زبیده ۶۸ نفر جمعیت دارد.
فهرست روستاهای ایران
زبیده (شادگان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شادگان در استان خوزستان ایران است.
فهرست روستاهای شهرستان شادگان
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان حسینی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۲ نفر (۱۳خانوار) بوده است.
مختصات: ۱۴°۱۲′ شمالی ۴۳°۱۹′ شرقی / ۱۴.۲۰۰° شمالی ۴۳.۳۱۷° شرقی / 14.200; 43.317
زبیده نام شهری است در استان حُدَیده در کشور یمن در شبه جزیره عربستان. این شهر در بطن «وادی زبیده» ودر ساحل دریای سرخ واقع شده است. شهر زبیدة یکی از شهرهای تاریخی یمن است، ودر أقصی جنوب غربی کشور یمن واقع است.
سیارک ۸۶۵ (به انگلیسی: 865 Zubaida، نامگذاری:1917BO) هشتصد و شصت و پنجمین سیارک کشف شده است که در ۱۵ فوریه ۱۹۱۷ و در هایدلبرگ ...

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زبیده در دانشنامه آزاد پارسی

زُبِیْده (۱۴۵ـ ۲۱۶ق)
از زنان نیکوکار عرب، نوۀ ابوجعفر منصور خلیفۀ عباسی و همسر هارون الرشید و مادر امین عباسی. زبیده لقبی بود که پدرش به واسطه زیبایی اش به او داد. او که در ۱۶۵ق، به عقد هارون الرشید در آمد. حافظِ قرآن و به عمران و آبادانی علاقه مند بود. از مهم ترین آثار وی دستور احداث قنات عین زبیده در مکه است . پس از فتح بغداد به دست طاهر ذوالیمینین و کشته شدن محمد امین ، اموال او نیز توقیف شد. زبیده نامه ای جانسوز به مأمون، فرزندخوانده اش، نوشت که مأمون پس از مشاهدۀ نامه بیش از اندازه متأثر شد. از این رو اموال او را برگرداند و در کاخ خلافت جایگاهی مخصوص برای او فراهم کرد و تا پایان عمر با احترام به سر برد. دربارۀ زبیده و هارون افسانه هایی در هزارویک شب آمده است.

زبیده را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

امید
زُبيده :��� (عربی) (= زبیدة) نام گياهي (هميشه بهار)؛ 2- (اَعلام) دختر جعفرابن منصور زن هارون الرشيد و مادر خليفه امين.
کریم
جهت ازدواج

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اسم زبیده   • زبیده خاتون همسر هارون الرشید   • زبیده همسر هارون الرشید   • عکس قبر هارون الرشید   • زبیده ماهی   • پادشاه معاصر اصحاب کهف   • قاسم پسر هارون الرشید   • معنی زبیده   • مفهوم زبیده   • تعریف زبیده   • معرفی زبیده   • زبیده چیست   • زبیده یعنی چی   • زبیده یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زبیده

کلمه : زبیده
اشتباه تایپی : cfdni
آوا : zobayde
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس زبیده : در گوگل

آیا معنی زبیده مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )