برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1521 100 1
شبکه مترجمین ایران

زبان معیار

زبان معیار در دانشنامه ویکی پدیا

زبان معیار
زبان معیار گونه ای نوشتاری یا گفتاری است که، افراد دارای تحصیلات بالای جامعه از آن استفاده می کنند و به عنوان الگوی زبان غالب، در جامعه پذیرفته شده است. در رسانه ها (مطبوعات، صدا و سیما)، سخنرانی ها و کتاب های درسی مدارس یا در گفتگوها و مصاحبه های رسمی از گونه معیار استفاده می شود. از آنجا که گونه معیار دارای اعتبار اجتماعی بالایی است، سایر گروه های اجتماعی نیز سعی در تقلید و پیروی از آن دارند.
زبانی است که دانش آموختگان و فرهیختگان آن را چه در نوشتار و چه در گفتار به کار می گیرند.
زبان معیار آن گونهٔ زبانی است که در مطبوعات به کار می رود و در مدارس تدریس می شود. علاوه بر این، زبان گونه ای است که افراد تحصیل کرده بدان تکلم می کنند و در پخش اخبار و سایر موقعیت های مشابه به کار می رود.
زبان معیار گونه ای معتبر از یک زبان است که بیشتر به وسیلهٔ گویندگان تحصیلکرده ای که در مراکز فرهنگی و سیاسی یک کشور زندگی می کنند، به کار می رود. این گونه غالباً زبان رسمی در آموزش، رسانه های گروهی، نوشتار و سایر موقعیت های مشابه است.
زبان معیار زبانی است که در ورای لهجه های محلی و اجتماعی رایج در یک کشور قرار دارد و وسیلهٔ ارتباط اجتماعی، علمی و ادبی کسانی است که ممکن است در شرایط دیگر به لهجه های محلی یا اجتماعی خاص خود تکلم کنند. این زبان معمولاً همان زبان درس خواندگان است و غالباً با زبان نوشتار یکی است.
زبان معیار یکی از گونه های زبانی رایج در جامعه زبانی است که با تغییراتی که در صورت و ساخت و نیز نقش و کارکرد آن ایجاد می گردد از سوی اکثر افراد جامعه زبانی به عنوان الگوی زبانی معتبر پذیرفته می شود و در نوشتارهای رسمی و گفتارهای برنامه ریزی شده به کار می رود.
هر زبانی با توجه به شرایطی مانند تعلق اهل آن به منطقه جغرافیایی و طبقهٔ اجتماعی معین و جنسیت و قومیت و سن و تحصیلات سخن گویان، گونه های متعددی دارد که از میان آن ها یک گونه اعتبار بیشتری دارد، این گونهٔ خاص زبان معیار نامیده می شود.
با توجه به این تعریف باید دید که چه گونه ای از زبان می تواند به آن درجه برسد که دانش آموختگان و فرهیختگان آن را به کار گیرند. به نظر بارچ گونه زبانی که بتواند به طور طبیعی به زبان معیار تبدیل شود باید دارای ویژگی های زیر باشد: ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زبان معیار را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زبان معیار   • مفهوم زبان معیار   • تعریف زبان معیار   • معرفی زبان معیار   • زبان معیار چیست   • زبان معیار یعنی چی   • زبان معیار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زبان معیار

کلمه : زبان معیار
اشتباه تایپی : cfhk ludhv
عکس زبان معیار : در گوگل

آیا معنی زبان معیار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )