برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1547 100 1
حقوق و دستمزد

زبان شناسی حقوقی

زبان شناسی حقوقی در دانشنامه ویکی پدیا

زبان شناسی حقوقی
زبان شناسی حقوقی یا زبان شناسی قانونی یا زبان شناسی قضایی یا زبان شناسی جنایی شاخه ای از زبان شناسی کاربردی است که به کاربرد دانش و روش های زبان شناسی در حوزه مربوط به مسائل و موضوعات حقوقی از قبیل بافت قانون، زبان حقوقی، جرم، بازجویی، محاکمه و رویه قضایی می پردازد.
این رشته نوین حاصل پیوند دو حوزه زبان شناسی و حقوق است که با استفاده از ابزارهای زبانی و شواهد زبان شناختی به تجزیه و تحلیل کارشناسانه متون گفتاری و نوشتاری می پردازد و به پلیس و نظام قضائی در کشف حقیقت در دعاوی حقوقی یا اثبات وقوع یا عدم وقوع جرم در دعاوی کیفری در محاکم کمک می کند. از این رو مورد توجه نظام قضایی و پلیس کشورهای مختلف قرار گرفته است.
عمر این رشته به حدود پنج دهه می رسد. زبان شناسی حقوقی به معنای واقعی کلمه از سال 1968 میلادی و در نتیجه مطالعات زبان شناختی استاد برجسته زبان شناسی به نام سوارتویک در پرونده قضایی شخصی به نام تیموتی ایوانس که به قتل همسر و فرزندش متهم شده بود، جنبه عملی و کاربردی پیدا کرد. تیموتی ایوانس در اجرای حکم صادره از دادگاه جنایی انگلستان، در 9 مارس سال 1950 در زندان پنتونویل به دار آویخته شد؛ اما اقاریر منتسب به وی که ظاهرا در سال 1953 در اداره پلیس از نامبرده اخذ شده بود، تعدادی از افراد از جمله روزنامه نگار بسیار برجسته ای به نام لودویک کندی را به خود مشغول کرد. از همین رو، سوارتویک کار تجزیه و تحلیل اقاریر وی را برعهده گرفت و به سرعت دریافت که دو سبک و سیاق متفاوت در آن به چشم می خورد. سرانجام او با بهره گیری از شواهد و قرائن زبان شناختی نشان داد که برخلاف آن چه در جریان محاکمه و دادگاه تیموتی ایوانس ادعا شده بود، او نمی توانسته گوینده اقاریر مزبور بوده باشد.
از پرونده های معروف دیگری که در آن از روش های زبان شناسی حقوقی استفاده شده است، پرونده قتل جانبنت رمزی می باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زبان شناسی حقوقی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زبان شناسی حقوقی   • مفهوم زبان شناسی حقوقی   • تعریف زبان شناسی حقوقی   • معرفی زبان شناسی حقوقی   • زبان شناسی حقوقی چیست   • زبان شناسی حقوقی یعنی چی   • زبان شناسی حقوقی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زبان شناسی حقوقی

کلمه : زبان شناسی حقوقی
اشتباه تایپی : cfhk akhsd pr,rd
عکس زبان شناسی حقوقی : در گوگل

آیا معنی زبان شناسی حقوقی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )