برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1512 100 1
شبکه مترجمین ایران

زبان شناسی اجتماعی

زبان شناسی اجتماعی در دانشنامه ویکی پدیا

زبان شناسی اجتماعی
زبانشناسی اجتماعی (Sociolinguistics) شاخه ای از علم زبان شناسی است که به مطالعهٔ تأثیرات عوامل اجتماعی مانند هنجارهای فرهنگی، توقعات و بافت بر ویژگی ها و مدل های زبانی آنان می پردازد. این علم، با علم جامعه شناسی زبان پیوندی نزدیک دارد که به بررسی اثر زبان بر جامعه می پردازد. در واقع دو فرایند مکمل هم در دینامیک ارتباط مابین زبان و فاکتورهای اجتماعی وجود دارد: از یک دیدگاه، تفاوت های اجتماعی بین افراد ارتباط دوسویه با طرز و طریق سخن گفتن آنان دارد، و از جانب دگر، خود همین متفاوت شدن روش استفاده از زبان ملاکی برای تقسیم کردن اجتماعی محسوب می شود.
مقدمه ای بر زبان شناسی اجتماعی (انگلیسی)
زبان، فرهنگ، و ارتباطات. معانی پیغام ها (انگلیسی)
زبان شناسی اجتماعی-شناختی (به انگلیسی: Cognitive Sociolinguistics) یک زمینه ی بین رشته ای از زبان شناسی است که مدعی است می تواند تنوعات زبانی در زمینه ی اجتماعی را در چارچوب شناخت توجیه کند. هدف زبان شناسی اجتماعی-شناختی ساخت یک مدل ذهنی از جامعه، اشخاص و سازمان ها و ارتباط میان آنهاست. زبان شناسی اجتماعی-شناختی همچنین می کوشد نظریه ها و روش های به کار رفته در زبان شناسی شناختی و زبان شناسی اجتماعی را ادغام کند تا به چارچوبی کاراتر برای پژوهش های آتی در تنوعات زبانی دست یابد. دغدغه ی این زمینه ی شکوفا، در خصوص دخالت جامعه در زبان شناسی شناختی، باعث اقبال از آن شده.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زبان شناسی اجتماعی در دانشنامه آزاد پارسی

زبان شناسی اجتماعی (sociolinguistics)
مطالعۀ زبان و رابطه اش با جامعه. زبان شناسان اجتماعی تأثیر عواملی نظیر طبقهو جنسیتو قومیترا، به منزلۀ عوامل بیرونی، در فراگیری و پرورش زبان در گروه های خاص بررسی می کنند.

زبان شناسی اجتماعی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زبان شناسی اجتماعی   • مفهوم زبان شناسی اجتماعی   • تعریف زبان شناسی اجتماعی   • معرفی زبان شناسی اجتماعی   • زبان شناسی اجتماعی چیست   • زبان شناسی اجتماعی یعنی چی   • زبان شناسی اجتماعی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زبان شناسی اجتماعی

کلمه : زبان شناسی اجتماعی
اشتباه تایپی : cfhk akhsd h[jlhud
عکس زبان شناسی اجتماعی : در گوگل

آیا معنی زبان شناسی اجتماعی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )