برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1560 100 1
شبکه مترجمین ایران

زبان ایرلندی

زبان ایرلندی در دانشنامه ویکی پدیا

زبان ایرلندی
زبان ایرلندی (به ایرلندی: Gaeilge، تلفظ: گِلیه) یکی از زبان های سلتی است که در ایرلند بدان سخن می گویند. اگرچه زمانی همه جزیره ایرلند بدین زبان سخن می راندند ولی امروزه این زبان به گونه زبان بخش کوچکی از ایرلندی ها درآمده است. با این همه دولت جمهوری ایرلند پشتیبان این زبان به عنوان زبان رسمی کشور و یکی از زبان های رسمی اتحادیه اروپا است. همچنین این زبان، زبان رسمی ایرلند شمالی شناخته می شود. جمعیت کسانی که در جاهای ایرلندی نشین زبان مادریشان ایرلندی است میان ۷۰٬۰۰۰ تا ۸۳٬۰۰۰ تن برآورد می شود. با این همه این زبان برپایه سرشماری ها و برآوردها ۳۸۰ هزار گویشور دارد.
سِلتی
سلتیک جزیره ای
گیلیک
ایرلند
زبان انگلیسی نخست پس از حمله نورمن ها به ایرلند توسط عدهٔ کمی از دهقانان و بازرگانان که از انگلستان آمده بودند سخن گفته می شد. پس از حملهٔ خاندان تودور از سال 1530 میلادی، زبان انگلیسی به طور گسترده جایگزین زبان ایرلندی شد. امروزه کمتر از ۱۰ درصد جمعیت جمهوری ایرلند، به زبان ایرلندی در خارج از نظام آموزشی سخن می گویند. و ۳۸ درصد از افراد بالای ۱۵ سال در ایرلند شمالی به عنوان گویشوران زبان ایرلندی شناخته می شوند.زبان شلتا نیز توسط برخی از عشایر بومی ایرلند سخن رانده می شود.
Wikipedia contributors, "Irish language," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Irish_language&oldid=184690827 (accessed January ۱۷، ۲۰۰۸).
عکس زبان ایرلندی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زبان ایرلندی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زبان ایرلندی   • مفهوم زبان ایرلندی   • تعریف زبان ایرلندی   • معرفی زبان ایرلندی   • زبان ایرلندی چیست   • زبان ایرلندی یعنی چی   • زبان ایرلندی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زبان ایرلندی

کلمه : زبان ایرلندی
اشتباه تایپی : cfhk hdvgknd
عکس زبان ایرلندی : در گوگل

آیا معنی زبان ایرلندی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )