برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1554 100 1
شبکه مترجمین ایران

زبان اسلونیایی

زبان اسلونیایی در دانشنامه ویکی پدیا

زبان اسلونیایی
زبان اسلووِنیایی یا زبان اسلووینیایی (به اسلوونیایی: slovenski jezik اسلووِنسکی یِزیک، یا slovenščina اسلووِنش چینا) زبانی هندواروپایی از خانوادهٔ زبان های اسلاوی جنوبی است. نزدیک به ۲میلیون تن در گسترهٔ جهان به این زبان سخن می گویند که بیشترشان در کشور اسلوونی می زیند.
زبان های بالتو-اسلاوی
زبان های اسلاوی
اسلاوی جنوبی
اسلاوی جنوب غربی
Slovene/Slovenian
این زبان یکی از چند زبانی ست که شمارش دستوری دوگانه را از زبان نیاهندواروپایی در خود نگاه داشته است. همچنین، این زبان در کنار زبان اسلوواک زبان هایی اند که معنای واژه به واژهٔ نامشان اسلاوی (slověnьskъ در اسلاوونی باستان) است. همچنین این زبان یکی از زبان های رسمی اتحادیهٔ اروپاست.
مانند همهٔ زبان های اسلاوی، این زبان نیز ریشه در زبان نیااسلاوی دارد که از دل آن زبان کلیسایی اسلاوونیک باستان پدید آمد. کهن ترین دستنوشته به زبان های اسلاوی که به الفبای لاتین نوشته شده است به میان سال های ۹۷۲ تا ۱۰۹۳ (میلادی) برمی گردد.
ادبیات اسلوونیایی نخستین بار در سدهٔ ۱۶ میلادی، هنگامی که کشور کنونیِ اسلوونی بخشی از امپراتوری اتریش-مجار و زبان برگزیدهٔ آن سرزمین آلمانی بود، با کوشش گروهی سر برآورد، در آن هنگام، اسلوونیایی زبان تودهٔ مردم بود. در آن زمان آلمانی بسیار چیره بود و بسیاری از آلمانی گرایان، واژگان زبان آلمانی را به کار می بردند. همچنین برخی واژگان، به ویژه واژگان فنی، از آلمانی به اسلوونیایی وارد شدند، ولی بیشتر به ریختِ دست وپاشکسته. تا پیش از دههٔ ۱۹۲۰ نیز، هم برخی از دانشمندان اسلوونیایی از زبان آلمانی در جایگاه یک زبان بیگانه سود می بردند.
عکس زبان اسلونیایی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زبان اسلونیایی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زبان اسلونیایی   • مفهوم زبان اسلونیایی   • تعریف زبان اسلونیایی   • معرفی زبان اسلونیایی   • زبان اسلونیایی چیست   • زبان اسلونیایی یعنی چی   • زبان اسلونیایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زبان اسلونیایی

کلمه : زبان اسلونیایی
اشتباه تایپی : cfhk hsg,kdhdd
عکس زبان اسلونیایی : در گوگل

آیا معنی زبان اسلونیایی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )