برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1522 100 1
شبکه مترجمین ایران

زبان اردو

زبان اردو در دانشنامه ویکی پدیا

زبان اردو
زبان اُردو زبان ملی کشور پاکستان و یکی از ۲۲ زبان ملی در هندوستان است. از نظر تعداد گویش ور اردو بیستمین زبان جهان است. این زبان از خانوادهٔ زبان های هندوآریایی است و از لحاظ تبارشناسی به فارسی در هند">فارسی نسبتاً نزدیک است. زبان های هندی و اردو در واقع دو گویش از زبان هندوستانی (هندی-اردو) هستند. اردو و هندی برای گویش وران یکدیگر قابل فهم هستند و شباهتشان از لحاظ واج شناسی و دستور به اندازه ای است که بیشتر زبان شناسان آنها را یک زبان واحد می دانند.اردوایرانی شده زبان هندوستانی است. اردو گویشی از این زبان است که در پاکستان به کار می رود، با خط فارسی-عربی نوشته می شود، و مملو از واژگان تخصصی و ادبی فارسی و عربی است. اما هندی گویشی است که در هندوستان به کار می رود و با خط دیواناگری نوشته می شود و در انتخاب واژگان تخصصی و ادبی بر زبان سانسکریت تکیه می کند. زبان واحد هندوستانی از لحاظ مجموع گویشوران چهارمین زبان جهان است. اردو زبان مادری کمتر از هشت درصد مردم پاکستان است، اما نزدیک به نود درصد مردم این کشور اردو را بلدند و می توانند به این زبان صحبت کنند.
واج شناسی فارسی
خط در ایران
فارسی دری
برهم کنش زبان های فارسی و عربی
زبان فارسی در افغانستان
زبان و ادب فارسی در هند
زبان فارسی در ازبکستان
تا پیش از دوران تیموریان زبان فارسی در شبه قاره هند، به عنوان زبان داد و ستد فراگیر شده بود (نگا: زبان فارسی در شبه قاره هندوستان). پس از آنکه نوادگان تیمور لنگ، امپراتوری مغولی هند یا گورکانیان هند را ایجاد کردند زبان فارسی زبان رسمی این امپراتوری بزرگ شد. در سده های ۱۰ و ۱۱ میلادی، سربازان زیادی به ناحیه سند آمدند که به زبان های فارسی، ترکی، عربی و ... سخن می گفتند. در طول سالیان دراز از آمیزش این زبان ها با هم و با زبان محلی مردم، زبان اردو فراگیر شد. اردو یک واژه ترکی به معنی لشکر است و بیانگر زبانی است که در میان سربازان رایج شد.
از نظر دستور زبان تا اندازه زیادی همانند پارسی است. برای نمونه در این زبان کارواژه ها (فعل ها) در پایان جمله ها می آیند. مانند زبان پارسی دارای حرف تعریف نبوده و گاهی واژه یک پیش از اسم ها نقش حرف تعریف را دارد.
پارسی باستان و پارسی میانه بر زبانهای تمدن حوزه رود سند اثرات زیادی داشت ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی زبان اردو به انگلیسی

urdu (اسم)
زبان اردو

زبان اردو را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آصف
لاجونتی..روددنتی.پنوری.سنوری

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زبان اردو   • مفهوم زبان اردو   • تعریف زبان اردو   • معرفی زبان اردو   • زبان اردو چیست   • زبان اردو یعنی چی   • زبان اردو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زبان اردو

کلمه : زبان اردو
اشتباه تایپی : cfhk hvn,
عکس زبان اردو : در گوگل

آیا معنی زبان اردو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )