برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1465 100 1

زازاکی

زازاکی در دانشنامه ویکی پدیا

زازاکی
زازاکی، زازا، زازایی یا دیملی (به زازاکی: Dımılki, Kırdki, Kırmancki, Zazaki) یکی از زبان های ایرانی شاخهٔ شمال غربی و از زبان های کناره دریای خزر است که در شرق آناتولی (ترکیه) صحبت می شود. شمار زازازبانان را تا حدود هشت میلیون تن حدس می زنند.
اعداد
Zazaki,Dımılki
واراتو، استان آدیامان، استان آق سرای و طراز
زازاکی همانندی های نزدیکی با زبان اورامانی و گویش باجلانی دارد و به این خاطر، زبان شناسان این سه گویش را درون خانواده ای به نام زازا-گورانی قرار می دهند و زازا-گورانی را شاخه ای جداگانه از دستهٔ زبان های ایرانی شمال غربی به شمار می آورند.
عکس زازاکی
دیملی (به زازاکی: Dımıli, Zazakiyê Veroci) که به آن زازاکی نیمروزی هم گفته می شود یکی از زبان های اصلی ایرانی باختری شاخه زبان های زازاکی است. این گویش زبان زازاکی گفتاری در استان ها ترکیه دیاربکر، شانلی اورفا و آدی یامان است. زازاکی نیمروزی یا دیملی از ۱،۵۰۰۰،۰۰۰ میلیون مردمان گفتاری است.
ویکی پدیای زازاکی (به زازاکی: Wikipediyay Zazaki) نسخهٔ زبان زازاکی (زازایِ) وبگاه ویکی پدیا است. ویکی پدیای زبان زازاکی در ۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۳، با بیش از ۴٬۲۴۰ مقاله در ردهٔ یکصدوپنجاه ویکم ویکی پدیاها قرار داشت. در ۲۸ مهٔ ۲۰۱۶، با بیش از ۶٬۵۰۰ مقاله، در ردهٔ صدوچهل وششم قرار داشت، و در ۳۰ مهٔ ۲۰۱۷، با بیش از ۹٬۸۰۰ مقاله، به ردهٔ صدوسی وهفتم صعود کرد.
ویکی پدیای زازاکی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با زازاکی

زازاکی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

دیلمی
ایل زازکی یکی از ایلات قوم بزرگ لر است که از
منطقه لرنشین دیلم بوشهر به شمال غرب کشور کوچ داده شد

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زازاکی   • مفهوم زازاکی   • تعریف زازاکی   • معرفی زازاکی   • زازاکی چیست   • زازاکی یعنی چی   • زازاکی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زازاکی
کلمه : زازاکی
اشتباه تایپی : chch;d
عکس زازاکی : در گوگل

آیا معنی زازاکی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران