برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1634 100 1
شبکه مترجمین ایران

رگ خونی

رگ خونی در دانشنامه ویکی پدیا

رگ خونی
رگ های خونی لوله هایی باریک در بدن جانوران و بخشی از دستگاه گردش خون هستند که خون را در سرتاسر بدن حمل می کنند.
سرخرگ (شریان)
مانند سرخرگ آئورت که بزرگترین سرخرگ بدن است. (البته لازم است ذکر شود که سطح مقطع آئورت به نسبت جمع سرخرگچه ها یا جمع سرخرگچه های کوچک یا جمع مویرگها از همه کمتر است)
مانند سرخرگ چه ها که کوچکترین سرخرگ های بدن هستند.
طول مجموع رگ های بدن انسان برابر با ۱۰۰٬۰۰۰ کیلومتر ‏(۶۰٬۰۰۰ مایل) می شود که دو و نیم برابر دور زمین است. دستگاه گردش خون و لنف شامل قلب، سرخرگ ها، سیاهرگ ها، مویرگ ها و رگ های لنفی است. خون پمپ شده از قلب که حاوی مواد غذایی و اکسیژن می باشد توسط سرخرگ ها در بدن توزیع می شوند. سرخرگ ها پس از انشعاب به شاخه های باریک، سرخرگچه ها را به وجود می آورند و سرخرگچه ها نیز به انشعابات باریکتری به نام مویرگ ختم می شوند. مقاومت در یک رگ با افزایش ویسکوزیته و طول رگ افزایش می یابد؛ و با افزایش قطر رگ، مقاومت رگ کاهش می یابد.
مبادله مواد بین خون و سلول های ارگانهای مختلف در سطح مویرگها انجام می گیرد. پس از مبادله مواد، خون مویرگی به سیاهرگچه های منتقل شده و نهایتاً توسط سیاهرگ های بزرگ مجدداً به قلب برمی گردد. رگ های لنفی نیز به طور بن بست از ارگان های مختلف شروع و پس از جمع آوری لنف یا مایعات میان بافتی (که عمدتاً از خون منشأ گرفته است) آن را به سیستم گردش خونی بازمی گرداند.
لایهٔ داخلی (به انگلیسی: Tunica intima) این لایه از یک ردیف سلول سنگفرشی ساده مشتق از مزودرم به نام آندوتلیوم و بافت همبند شل زیرین آن به نام طبقه زیر آندوتلیال تشکیل شده است. آندوتلیوم بر روی تیغه پایه قرار گرفته و طبقه زیر آندوتلیال حاوی الیاف الاستیک و رتیکولر و به طور نادر در سرخرگ های الاستیک سلول های عضلانی است.
عکس رگ خونی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

رگ خونی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی رگ خونی   • مفهوم رگ خونی   • تعریف رگ خونی   • معرفی رگ خونی   • رگ خونی چیست   • رگ خونی یعنی چی   • رگ خونی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رگ خونی

کلمه : رگ خونی
اشتباه تایپی : v' o,kd
عکس رگ خونی : در گوگل

آیا معنی رگ خونی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )