برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1560 100 1
شبکه مترجمین ایران

رویداد غدیر خم

رویداد غدیر خم در دانشنامه ویکی پدیا

رویداد غدیر خم
مختصات: ۲۲°۴۴′۲۲٫۶۱″ شمالی ۳۹°۰۸′۱۴٫۱۷″ شرقی / ۲۲٫۷۳۹۶۱۳۹°شمالی ۳۹٫۱۳۷۲۶۹۴°شرقی / 22.7396139; 39.1372694نبو
غدیر خم نام ناحیه ای میان مکه و مدینه است که محمد، پیامبر اسلام، در ۱۸ ذی الحجه سال ۱۰ هجری قمری (مطابق با 28 اسفند سال ۱۰ خورشیدی) علی بن ابی طالب را «ولی» مؤمنان اعلام کرد.)، سال روز این واقعه میان شیعیان به عید غدیر شهرت دارد.
محمد، پیامبر اسلام، در بازگشت از آخرین حج خود همه مسلمانانی را که در حج شرکت داشتند در غدیر خم جمع کرد و خطبه ای ایراد که عبارت معروف مَن کُنتُ مَولاهُ فَهذا علیٌ مَولاه (ترجمه: هرکه من مولای اویم پس علی مولای اوست) قسمتی از آن می باشد. ولی یا مولا به معنای رهبر یا دوست قابل اعتماد و با کلمه ولایت علی بن ابی طالب">ولایت (با کسر واو) یا وَلایت (با فتح واو) که حکومت، غلبه معنوی و قدرت معنی می دهد، مرتبط است. وقوع این رخداد و بیان سخنان با تفاوت هایی در عبارات حدیث متواتر مورد قبول بین شیعه و سنی می باشد. اما، در تفسیر حدیث غدیر خم در بین شیعه و سنی اختلاف وجود دارد. شیعیان معتقدند که او در ... آنجا علی بن ابی طالب را به عنوان وصی و برادر و جانشین خود از جانب الله معرفی کرد. اهل سنت تنها آن را به منزلهٔ اظهار نزدیکی پیامبر به علی و دعوت به دوستی با او می دانند و اینکه علی به عنوان پسر عمو و فرزندخوانده اش جانشین او در مسئولیت های خانوادگی اش پس از مرگ شود.
«غدیر خم» نام ناحیه ای در میان مکه و مدینه است که بر سر راه حاجیان قرار دارد و به خاطر وجود برکه ای در این محل که در آن آب باران جمع می شده است، به این نام شهرت یافته است. غدیر در ۳–۴ کیلومتری جحفه واقع شده و جحفه در ۶۴ کیلومتری مکه قرار دارد که یکی از میقات های پنجگانه است. در جحفه راه اهالی مصر، مدینه، عراق و شام از یکدیگر جدا می شود. غدیر خم به سبب وجود آب و چندین درخت کهنسال، محل توقف و استراحت کاروانیان بود؛ اما گرمایی طاقت فرسا داشت.
عکس رویداد غدیر خم


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

رویداد غدیر خم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی رویداد غدیر خم   • مفهوم رویداد غدیر خم   • تعریف رویداد غدیر خم   • معرفی رویداد غدیر خم   • رویداد غدیر خم چیست   • رویداد غدیر خم یعنی چی   • رویداد غدیر خم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رویداد غدیر خم

کلمه : رویداد غدیر خم
اشتباه تایپی : v,dnhn yndv ol
عکس رویداد غدیر خم : در گوگل

آیا معنی رویداد غدیر خم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )