برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1453 100 1

روپیه هند

روپیه هند در دانشنامه ویکی پدیا

روپیه هند
روپیه یکای پول رسمی هندوستان با علامت ₹ است. روپیهِ هند به عنوان پول قانونی در کشورهای همسایه نپال و بوتان پذیرفته شده است و این دو کشور پول رایج خود را بر اساس نرخ روپیهِ هند تثبیت کرده اند. روپیه به ۱۰۰ پیسه تقسیم می شود. ارزش بالاترین اسکناس کاغذی معادل دو هزار روپیه است و بی ارزش ترین سکه رایج در هند ۵۰ پیسه است. در سال ۲۰۱۶ اسکناس هزار روپیه حذف و بجای آن اسکناس دوهزار روپیه وارد شد.ভাৰতীয় টকা (آسامی ) ভারতীয় টাকা (بنگالی ) ભારતીય રૂપિયો (گجراتی ) भारतीय रुपया (هندی ) ಭಾರತೀಯ ರೂಪಾಯಿ (کانادا) بآرتسی رۄپی (کشمیری ) भारती रुपय (کونکنی) ഇന്ത്യൻ രൂപ (مالایایی ) भारतीय रुपया (مراتی ) भारतीय रुपियाँ (نپالی ) ଭାରତୀୟ ଟଙ୍କା (اوریا ) ਭਾਰਤੀ ਰੁਪਈਆ (پنجابی ) भारतीयं रूप्यकम् (سانسکریت ) இந்திய ரூபாய் (تامیل ) భారతీయ రూపాయి (تلوگو ) بهارتی روپیی (اردو ) ڀارتی روپیا (سندی )
در گذشته طبق نرخ ارز ثابت ارزش روپیه وابسته به پوند استرلینگ انگلیس بود و پس از استقلال، بیش از ۳۰٪ از تجارت خارجی هند با پوند انگلیس بود. در سال ۱۹۷۵، نرخ ارز در هند متغیر شد اما ارزش روپیه در برابر سبد ارزی تثبیت شد و تحت کنترل شدید بانک مرکزی هند قرار گرفت. در سال های اخیر ارزش روپیه در مقایسه با اکثر یکاهای پول کاهش داشته است.
از زمان لیبرالیزاسیون اقتصاد هند، روپیه در تجارت و حساب جاری کاملاً گردش پذیری است. این شرایط این امکان را برای تجار و کارگران هندی فراهم کرده است که درآمدهای خود را در خارج در بازار ارزی به روپیه تبدیل کنند و تمامی محدودیت ها در ارز خارجی برای مبادلات تجاری موجود، سفر، تحصیل، مخارج درمانی و غیره از بین رفت. هند متعهد به این است که به تدریج به سمت گردش پذیری کامل حرکت کند، اگرچه محدودیت هایی در مورد حساب های سرمایه ای برای تشویق به جریان دوطرفه سرمایه و سرمایه گذاری وجود دارد.
عکس روپیه هند


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

روپیه هند را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی روپیه هند   • مفهوم روپیه هند   • تعریف روپیه هند   • معرفی روپیه هند   • روپیه هند چیست   • روپیه هند یعنی چی   • روپیه هند یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی روپیه هند
کلمه : روپیه هند
اشتباه تایپی : v,~di ikn
عکس روپیه هند : در گوگل

آیا معنی روپیه هند مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران