برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1512 100 1
شبکه مترجمین ایران

روم ایلی شرقی

معنی روم ایلی شرقی در لغت نامه دهخدا

روم ایلی شرقی. [ ش َ ] (اِخ ) ایالت قدیم عثمانی که امروزه ضمیمه ٔ بلغارستان شده است. شهر عمده فیلی پوپلی است که امروزه آنرا پلودیو گویند، و آن در کنار رود ماریتسا شعبه ٔ دانوب قرار دارد. این ناحیه به واسطه ٔ کوههای بالکان (که در شمال آن قرار دارد) از بلغارستان جدا گردیده و از شمال شرقی نیز به بلغارستان و از جنوب به ولایت ادرنه و از مشرق به دریای سیاه محدود است. مساحت آن 35900 کیلومترمربع است که قریب 975030 تن جمعیت دارد. بلندترین قله ٔ کوههای بالکان که در این ناحیه واقع است 2375 گز ارتفاع دارداین ناحیه بواسطه ٔ سلسله کوههای بالکان آب و هوایی بسیار ملایم و معتدل دارد و به همین سبب محصولات آن ازقبیل گندم ، ذرت ، و میوه (از جمله انگور و توت ) فراوان است و چراگاههای متعدد نیز در آنجا هست و روغن گاو به مقدار زیاد تولید می شود. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی روم ایلی شرقی به فارسی

روم ایلی شرقی
ایالت قدیم عثمانی که امروز ضمیمه بلغارستان شده . شهر عمده فیلی پوپلی است که امروزه آنرا پلودیو گویند و آن در کنار رود ماریتسا - شعبه دانوب - قرار دارد . این ناحیه بوسیله کوههای بالکان ( که در شمال آن قرار دارد ) از بلغارستان جدا گردیده و از شمال شرقی نیز بلغارستان و از جنوب بولایت ادرنه واز مشرق بدریای سیاه محدود است . مساحت آن ۳۵۹٠٠ کیلومتر مربع است که قریب ۹۷۵٠۳٠ تن جمعیت دارد . بلند ترین قله کوههای بالکان که در این ناحیه واقع است ۲۳۷۵ متر ارتفاع دارد . این ناحیه بواسطه سلسله کوههای بالکان آب و هوایی بسیار ملایم و معتدل دارد و بهمین سبب محصولات آن از قبیل گندم ذرت و میوه ( از جمله انگور و توت ) فراوانست و چراگاههای متعددی در آنجا هست و روغن گاو بمقدار زیاد تولید میشود .
ایالت قدیم عثمانی که امروزه ضمیمه بلغارستان شده است شهر عمده قیلی پوپلی است که امروزه آنرا پلودیو گویند .

روم ایلی شرقی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی روم ایلی شرقی   • مفهوم روم ایلی شرقی   • تعریف روم ایلی شرقی   • معرفی روم ایلی شرقی   • روم ایلی شرقی چیست   • روم ایلی شرقی یعنی چی   • روم ایلی شرقی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی روم ایلی شرقی

کلمه : روم ایلی شرقی
اشتباه تایپی : v,l hdgd avrd
عکس روم ایلی شرقی : در گوگل

آیا معنی روم ایلی شرقی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )