برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1412 100 1

روح الله خالقی

روح الله خالقی در دانشنامه ویکی پدیا

روح الله خالقی
روح الله خالقی (۱۲۸۵ خورشیدی - ۲۱ آبان ۱۳۴۴ زاده کرمان)، موسیقیدان، آهنگساز و نوازندهٔ ویولن اهل ایران بود. وی آهنگساز سرود «ای ایران» بود. خالقی از شاگردان اصلی علینقی وزیری بود و تلاش او برای احیای موسیقی ایرانی در دورانی که توجه رسمی به این موسیقی کاهش یافته بود، تأثیرگذار و مهم شمرده می شود. او کتابی به نام سرگذشت موسیقی ایران دربارهٔ سرگذشت موسیقی، موسیقی دانان و نوازندگان ایرانی هم عصر خود و کتابی به نام نظری به موسیقی شامل نظریه ای برای موسیقی ایرانی و غربی نوشته است.
نظری به موسیقی در ۱۳۱۶ و ۱۳۱۷
کتاب هماهنگی در ۱۳۲۰ (ترجمه)
سرگذشت موسیقی ایران: جلد اول این کتاب در ۱۳۳۳، جلد دوم در ۱۳۳۵ و جلد سوم آن پس از مرگ خالقی به کوشش ساسان سپنتا توسط مؤسسهٔ فرهنگی-هنری ماهور در ۱۳۷۷، ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ منتشر و تجدید چاپ شده است.
کتاب ویولن
تار و سه تار
خالقی در ماهان، کرمان به دنیا آمد. پدرش «میرزا عبدالله خان منشی» و مادرش «مخلوقه خانم» بودند که در باغ شاهزاده ماهان کرمان که عمارت حکومتی بود زندگی می کردند و هر دو تار هم می زدند. در چندماهگی به همراه خانواده به تهران مهاجرت کرد. تحصیلات ابتدایی اش در تهران و شیراز و اصفهان گذراند. در تهران به مدرسهٔ آمریکایی ها رفت و در آنجا همراه سایر شاگردان سرود هم می خواند.
علاقه و توجه به موسیقی در خانوادهٔ خالقی امری معمول بود؛ پدر و مادر هر دو تار می نواختند و پدر مدتی شاگرد استادان مطرح این ساز بوده است. همچنین خانوادهٔ او با میرزا غلامرضا شیرازی، نوازندهٔ تار، رفت وآمد و آشنایی داشته است و فرزندان، وی را «عمو» می خوانده اند.
با انتقال پدرش به شیراز در سال ۱۲۹۵، در شهریور ۱۲۹۷ به همراه خانواده به این شهر رفت. در آنجا از آموزش های میرزا نصیر فرصت در زمینهٔ عروض و نقاشی استفاده نمود. همچنین آموختن موسیقی را نزد شوهر عمه اش میرزا رحیم شروع کرد و از او بیش از یک سال ویولن می آموخت.
عکس روح الله خالقی
آثار استاد روح الله ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های روح الله خالقی

روح الله خالقی (۱۲۸۵ تا ۲۱ آبان ۱۳۴۴) از استادان موسیقی ایرانی، آهنگساز سرود «ای ایران»، و نوازندهٔ ویولن بود.

ارتباط محتوایی با روح الله خالقی

روح الله خالقی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی روح الله خالقی   • مفهوم روح الله خالقی   • تعریف روح الله خالقی   • معرفی روح الله خالقی   • روح الله خالقی چیست   • روح الله خالقی یعنی چی   • روح الله خالقی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی روح الله خالقی
کلمه : روح الله خالقی
اشتباه تایپی : v,p hggi ohgrd
عکس روح الله خالقی : در گوگل

آیا معنی روح الله خالقی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )