برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1437 100 1

روجا

معنی اسم روجا

اسم: روجا
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: rojā) (کردی ـ فارسی) [روج (کردی) = روز، آفتاب + ا (پسوند نسبت) ]، منسوب به روج، (به مجاز) زیبا روی و آفتاب چهره، روجا نام دهی در تنکابن، + ن ک روزا - درگویش مازندران ستاره صبح

معنی روجا در لغت نامه دهخدا

روجا. (اِخ )دهی است از دهستان گلیجان شهرستان شهسوار واقع در 16هزارگزی جنوب غربی شهسوار و 5هزارگزی جنوب راه شوسه ٔ شهسوار به رامسر. در دشت واقع است و هوایی معتدل مرطوب دارد. سکنه ٔ آن 140 تن است. آب آن از رودخانه ٔ چالکرود تأمین می شود، و محصولش برنج و مرکبات ، و شغل مردم زراعت است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 3).

معنی روجا به فارسی

روجا
دهی است از دهستان گلیجان شهرستان شهسوار
[ گویش مازنی ] /roojaa/ ستاره ی صبح گاهی که همان سیاره ی زهره، است

روجا در دانشنامه ویکی پدیا

روجا
روجا (به معنی ستارهٔ سرخ سحری) عنوان مجموعه ای از اشعار نیما یوشیج است که به زبان طبری سروده شده اند. این اشعار ابتدا در کتاب مجموعه اشعار نیما یوشیج (نشر نگاه) و پس از آن توسط مجید اسدی چاپ شدند.
شیون نوری. روجا در محاق و مخاطره، در مجله گیله وا، شماره ۵۹. ص ۴۰.
روجا (به تامیلی: Roja) فیلمی محصول سال ۱۹۹۲ و به کارگردانی مانی راتنام است. در این فیلم بازیگرانی همچون آرویند سوامی، مادهو، نثار، پانکاج کاپور ایفای نقش کرده اند.
۱۵ اوت ۱۹۹۲ (۱۹۹۲-08-۱۵)
روجا چمنکار (زادهٔ ۱۳۶۰، برازجان) نویسنده و شاعر ایرانی است.
«رفته بودی برایم کمی جنوب بیاوری» اولین اثر شعری (۱۳۸۰/ نشر ثالث/ ایران)
«سنگ های نُه ماهه» (۱۳۸۱/ نشر ثالث/ ایران)
«با خودم حرف می زنم» (۱۳۸۷/ نشر ثالث/ ایران)
«مردن به زبان مادری» (۱۳۸۹/ نشر چشمه/ ایران)
«همیشه دری باز به دربه دری بودم» آخرین دفتر که توسط نشر ناکجا (پاریس) برای اولین بار به چاپ رسیده است.
«راه رفتن روی بند» آخرین دفتر که توسط نشر باران میشان (تهران) در سال ۱۳۹۲منتشر شده است.
وی در سال ۱۳۹۰ برنده جایزه کتاب سال شعر جوان (به نام قیصر امین پور) از سوی وزارت ارشاد ایران گردید که مورد انتقاد وبگاه فارس نیوز قرار گرفت.
چمنکار تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته سینما در دانشگاه هنر (تهران) آغاز کرد، در دوره کارشناسی ارشد به تحصیل در رشته ادبیات نمایشی در همان دانشگاه پرداخت و سپس به فرانسه رفت و به تحصیل در رشته زبان های شرق (ادبیات معاصر فارسی) در مقطع دکترا و نیز سینما در مقطع کارشناسی ارشد مشغول شد.
چمنکار علاوه برسرودن شعر به نویسندگی و نمایشنامه نویسی و فیلمنامه نویسی نیز مشغول است. اولین سروده های او در یازده سالگی در نشریات شیراز به چاپ رسید.
روجا رامانی (انگلیسی: Roja Raman ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با روجا

روجا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

النا
روجا در زبان مازنی (تبری) به معنای روشنایی و نور روز می باشد. و نیز نام ستاره شباهنگ در طلیعه صبح که راهنمای کاروانیان است.
شهاب
روجا اسم گیلکی می باشد و در زبان گیلکی به معنای ستاره است
شهریار
روجا در زبان گیلکی به ستاره صبح گفته میشود
آملی
روجا یک اسم گلکی (مازندرنی) و گیلکی است.
اسم دیوان شعر مازندرانی نیما یوشیج نیز روجا می باشد به معنی ستاره صبح. در ضمن لطفا کلمه جعلی "مازنی" را به کار نبرید. من که به یاد ندارم حتی یک بار تاکید می کنم حتی یک بار هم یک کهنسال یا میانسال چه در گذشته و چه در حال حاضر خود را مازنی بنامد یل به زبان خود بگوید مازنی!! پدربزرگ هایمان همواره خود را گلک gelek نامیده اند و به زبان خود نیز گلکی geleki گفته اند. جالب این است که آن ها حتی کلمه طبری را هم به کار نمی برند و فقط و فقط کلمه گلک و گلکی را به کار میبرند. اما اگر بگوئید که اجدادمان به اشتباه به خود می گفتند گلک من دیگر با شما حرفی ندارم. درست مثل این که یک ژاپنی به زبان خود بگوید ژاپنی بعد ما به او بگوئیم تو به اشتباه! به زبان خود می گویی ژاپنی باید بگویی اتریشی!
جهالت سرزمینیست که مرزهایش بدون زحمت توسعه می یابد.
لطفا تاریخ و هویت اقوام را جعل ننماییم.
حسین
این اسم عربی هم هست، ما توی عربی به موج میگیم روجا البته ما الف آخر رو معمولا توی همه کلمات فتحه(اَ) تلفظ میکنیم.
روژا
من اسم خودم روژا است اسم روژا کردی در زبان انگلیسی بهش میگن روجا و تو زبان فرانسه بهش میگن ژوغا
روجا
روجا (آفتاب، در پارسی میانه مورد استفاده قرار می‌گرفت)
روجیار (جمع آفتاب)
روجا
روجا : /rojā/ روجا (كردي ـ فارسي) [روج (كردي) = روز، آفتاب ا (پسوند نسبت)]، 1- منسوب به روج؛ 2- (به مجاز) زيباروي و آفتاب چهره؛ 3- (اَعلام) روجا نام دهي در تنكابن، ن.ك. روزا. اسم روجا برای نامگذاری دختر مورد تایید ثبت احوال کشور است .
روجا
روجا در گویش محلی مازندرانی یعنی ستاره صبح
روجا
به معنی ستاره صبح

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• روجا عطر   • نمايندگي هاي روژا   • محصولات روجا   • فروشگاه روژا tehran   • شرکت روجا   • روژا پالادیوم   • لوازم آرایشی روژا   • فروشگاه روژا تیراژه   • معنی روجا   • مفهوم روجا   • تعریف روجا   • معرفی روجا   • روجا چیست   • روجا یعنی چی   • روجا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی روجا
کلمه : روجا
اشتباه تایپی : v,[h
عکس روجا : در گوگل

آیا معنی روجا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )