برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1641 100 1
شبکه مترجمین ایران

روتردام

/roterdAm/

معنی روتردام به فارسی

روتردام
شهر و بندری زیبا در هلند دارای ۶٠۱٠٠٠ تن جمعیت از مراکز فعال صنعتی و بازرگانی هلند و در جنگ دوم جهانی ویران ومجددا تعمیر شد و مقام خود را در اقتصادیات اروپا بدست آورد.

روتردام در دانشنامه ویکی پدیا

روتردام
مختصات: ۵۱°۵۵′۵۱″ شمالی ۴°۲۸′۴۵″ شرقی / ۵۱٫۹۳۰۸۳°شمالی ۴٫۴۷۹۱۷°شرقی / 51.93083; 4.47917
کلن، آلمان
اکس-سور-آلزت، لوکزامبورگ
لیل، فرانسه
تورین، ایتالیا
لیژ، بلژیک
بورگس، بلغارستان
کونستانتا، رومانی
گدانسک، لهستان
شانگهای، چین
سنت پترزبورگ، روسیه
بالتیمور، آمریکا
درسدن، آلمان
استانبول، ترکیه
سورابایا، اندونزی
روتردام یا رتردام (به هلندی: Rotterdam) بزرگ ترین بندر اروپا و دومین بندر بزرگ جهان پس از بندر شانگهای است. شهر و بندر رتردام در استان هلند جنوبی در کشور هلند واقع شده است. جمعیت رتردام در ماه مارس ۲۰۱۳ برابر با ۶۱۸٫۲۷۹ نفر بود و مساحت بخش رتردام ۳۰۴٫۲۲ کیلومتر مربع است. بیش از نیمی از ساکنان این شهر خارجی تبار هستند. رتردام پس از آمستردام دومین شهر بزرگ کشور هلند است و با توکیو به عنوان بزرگ ترین بندر جهان رقابت می کند. جایگاه راهبردی آن در دلتای «راین-ماس-اسخلد» بر کرانه دریای شمال و در قلب سامانه ای انبوه از راه آهن ها، جاده ها و راه های هوایی و آبی باعث شده تا به این شهر لقب «دروازه اروپا» داده شود. روتردام هم چنین به خاطر چندفرهنگی بودن شهر، دانشگاه اراسموس، معماری مدرن، بمباران رتردام در جنگ جهانی، و چشم اندازهای کناره رودخانه ای خود شهرت دارد. رُتِردام را پایتخت معماری و شهرسازی هلند می دانند که شهرسازی آن آمیزه ای از هنر آوان گارد و شهرسازی مدرن و سنتی هلندی است.نزدیک به ۳۰۰ فرهنگ ملی و قومی گوناگون در رتردام زندگی می کنند.
روتردام در غرب کشور هلند و در جنوب منطقه کلان شهری «راندستاد» واقع شده است. منطقه کلان شهری «روتردام-رَینموند» که سکونتگاهی پیوسته را تشکیل می دهد، در مجموع ۱٫۳ میلیون جمعیت دارد.
شهر روتردام در کرانه رودخانه نیووه ماس قرار داد. رودخانه راین در این محل به دریای شمال می ریزد. نام این شهر به معنی سد (dam) بر روی رودخانه «رُته» است. رته رودخانه کوچکی است که در مرکز شهر رتردام به نیووه ماس می پیوندد.
عکس روتردام
اس اس روتردام (به انگلیسی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

روتردام در دانشنامه آزاد پارسی

روتِرْدام (Rotterdam)
روتِرْدام
شهر و بندر صنعتی در استان هلند جنوبی، در هلند، در دلتای راین ـ ماس، به فاصلۀ ۹۰کیلومتری جنوب غربی آمستردام. جمعیت آن ۶۰۰,۷۰۰ نفر است (۲۰۰۳). مجتمع روتردام ـ اوروپورت بزرگ ترین مرکز پالایش نفت جهان و از پررفت وآمد ترین بندرهای روتردام برای کشتی های اقیانوس پیماست. سایر صنایع آن عبارت اند از آبجوسازی، کشتی سازی، تصفیۀ شکر و نفت، تولید مارگارین، و توتون. نیو واتروی (آبراهۀ جدید) روتردام را به دریای شمال متصل کرده است. قدمت شهر به قرن ۱۲م یا پیش از آن بازمی گردد. مرکز شهر در حملۀ هوایی آلمان (۱۹۴۰) نابود، و پس از جنگ بازسازی شد. اراسموسِ فیلسوف در این شهر زاده شد. نام روتردام از رود روته گرفته شده است، که این جا به رود نیوه ماس جدید می پیوندد. آبراهۀ جدید (تأسیس در ۱۸۶۶ـ۱۸۹۰)، آبراه عمیقی است، که کشتی های اقیانوس پیما در آن رفت وآمد می کنند. این آبراه ۳۵کیلومتری، شهر را به دریای شمال متصل کرده است. روتردام ـ اوروپورت برای تجارت ترانزیت به آلمان و سوئیس از طریق راین اهمیت دارد. ساختمان های بزرگ آن که از پیش از جنگ به جا مانده اند، عبارت اند از صرافخانه، ساختمان شهرداری، ادارۀ پست، کاخ سفید، و موزۀ بویمانس. دانشگاه روتردام در ۱۹۷۳ تأسیس شد. روتردام در قرن ۱۴م به شهر تبدیل شد. از اواسط قرن ۱۹، با افزایش رفت وآمد در راین، شهر نیز اهمیت یافت. در مه ۱۹۴۰، با حملۀ هوایی آلمانی ها هزاران ساختمان ویران شدند. با حملۀ شدید متفقین به اشغالگران آلمانی نیز خسارت های سنگینی به روتردام وارد شد.

روتردام را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بندر روتردام هلند   • اساس روتردام   • دیدنیهای روتردام   • فاصله امستردام تا روتردام   • دانشگاه اراسموس روتردام   • نام چندین پادشاه در نواحی شمالی ایران   • مسجد مولانا روتردام   • لاهه هلند   • معنی روتردام   • مفهوم روتردام   • تعریف روتردام   • معرفی روتردام   • روتردام چیست   • روتردام یعنی چی   • روتردام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی روتردام

کلمه : روتردام
اشتباه تایپی : v,jvnhl
آوا : roterdAm
نقش : اسم خاص مکان
عکس روتردام : در گوگل

آیا معنی روتردام مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )