برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1616 100 1
شبکه مترجمین ایران

روان شناسی تجربی

روان شناسی تجربی در دانشنامه ویکی پدیا

روان شناسی تجربی
روان شناسی تجربی یا روان شناسی آزمایشی (انگلیسی: Experimental psychology) یکی از انواع مهم رشته روان شناسی است. روش آزمایشی مهم ترین روش تحقیق در روان شناسی به شمار می رود. هدف این روش مطالعه رفتار موجود تحت شرایط خاص و مقایسه حالات او در این شرایط است. آزمایش کننده شرایط مخصوص تغییر رفتار را بوجود می آورد و آزمایش شونده تحت این شرایط قرار گرفته رفتار حاصله مطالعه می گردد. متغیر مستقل محرکی است که تغییرپذیری می یابد و متغیر وابسته پاسخی است که به متغیر مستقل داده می شود. آزمایش کننده می تواند از طرق مختلف بر متغیر مستقل نظارت نماید که معمول ترین آنها، روش تغییر مستقیم است. در کلیه آزمایش های روانشناسی باید از دو گروه گواه و آزمایشی استفاده نمود. گروه آزمایشی عبارت اند از افرادی که در شرایط خاص آزمایش قرار می گیرند و آثار متغیر مستقل روی آنان مطالعه می شود.
رسیدگی از نظر توارث
رسیدگی از طریق طرح آزمایش
پالایش تجربی
گروه گواه کسانی هستند که عیناً کیفیات گروه آزمایشی را دارا بوده ولی تحت شرایط آزمایش واقع نمی شوند. بدین ترتیب تغییراتی که در اثر متغیر مستقل بوجود می آیند با مقایسه دو گروه قابل مطالعه هستند. برای حصول اطمینان از نتایج تجربیات باید نکات زیر را در ضبط داشت:
این روش ها به منظور حذف نمودن یا در ضبط قرار دادن آثار متغیرهایی است که مورد علاقه آزمایش کننده نیستند.
در موارد پیچیده تر روانی آثار عوامل متعدد با یکدیگر درگیری می یابند و باید به کیفیت تغییر بیش از یک عامل در واحد زمان توجه نمود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

روان شناسی تجربی در دانشنامه آزاد پارسی

روان شناسی تجربی (experimental psychology)
به کارگیری روش های علمی برای مطالعۀ فرآیندهای روانی و رفتار. این رشته دربرگیرندۀ طیف وسیعی از زمینه های پژوهشی است: یادگیری در انسان و حیوان (تشریح نظریه های یادگیری نحوۀ اکتساب و تعدیل رفتارهای جدید)؛ شناخت (مطالعۀ برخی از کارکردها مانند ادراک، توجه، حافظه و زبان)؛ روان شناسی فیزیولوژیک (مطالعۀ ارتباط شناخت با نواحی گوناگون مغز)؛ و هوش مصنوعی (شبیه سازی رایانه ای فرآیندهای شناختی، مانند زبان و مسئله گشایی).

روان شناسی تجربی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی روان شناسی تجربی   • مفهوم روان شناسی تجربی   • تعریف روان شناسی تجربی   • معرفی روان شناسی تجربی   • روان شناسی تجربی چیست   • روان شناسی تجربی یعنی چی   • روان شناسی تجربی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی روان شناسی تجربی

کلمه : روان شناسی تجربی
اشتباه تایپی : v,hk akhsd j[vfd
عکس روان شناسی تجربی : در گوگل

آیا معنی روان شناسی تجربی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )