برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1532 100 1
شبکه مترجمین ایران

رواسان

معنی رواسان در لغت نامه دهخدا

رواسان. [ رَ ] (اِخ ) نام محلی است در کنار راه تبریز و مراغه بین ایستگاه راه آهن تبریز و قریه ٔ اخمه قیه در 9هزارگزی تبریز.

معنی رواسان به فارسی

رواسان
نام محلی است در کنار راه تبریز و مراغه بین ایستگاه راه آهن تبریز و قریه اخمه قیه در ۹ هزار گزی تبریز

رواسان در دانشنامه ویکی پدیا

رواسان
مختصات: ۳۸°۰۲′ شمالی ۴۶°۱۱′ شرقی / ۳۸٫۰۳۳°شمالی ۴۶٫۱۸۳°شرقی / 38.033; 46.183 رواسان یکی از محله های جنوب غربی شهر تبریز است که از طرف شمال به شهرک اندیشه و از طرف شرق به کوی لاله و از طرف غرب به شهید چمران(آخماقیه)محدود می شود. این محله در منطقه ۷ این شهر واقع شده است. این محله که گاهی اوقات به تبعیت از واژهٔ تهرانی «لواسانات»، «لواسان» نیز خوانده می شود، در زبان مردم محلی راواسان تلفظ می شود و در قدیم دهکده ای پررونق و باصفا در سمت جنوب غربی تبریز بوده است.ه همچنین رواسان در دوره حکومت غازان خان به عنوان ییلاق این حکومت مورد استفاده بوده است. این محله در اثر گسترش شهرسازی تبریز به سرنوشت سایر روستاهای همجوار تبریز دچار شده و هم اکنون کاملاً به تبریز چسبیده است. آب گوارای چشمه های رواسان و باغات بسیار باصفای آن منظره ای زیبا به آن داده بود که البته هنوز نیز می توان آثار و بقایای آن را مشاهده کرد. بافت قدیمی آن با وجود ورود تازه واردان شهری، به خصوص آلاینده های چشمگیر آن ها هنوز پا برجاست، از جمله محل آسیاب قدیمی آن که در نزدیکی مسجد قدیم رواسان و میدان اصلی آن واقع شده است و به صورت آبشار زیبایی قابل مشاهده می باشد.
برخی از شخصیت های مشهور استانی و کشوری از این محله به پا خاسته اند. از جمله «محمدحسن رواسانی» پزشک ارتوپد و نمایندهٔ چند دورهٔ تبریز در مجلس شورای اسلامی و «پروفسور رواسانی» که چندین سال است که مقیم خارج از کشور شده اند و «دکتر احد زارع رواسان»عضو نخبگان کشوری و استاد دانشگاه ماساریک شهر برنو در کشور چک است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

رواسان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی رواسان   • مفهوم رواسان   • تعریف رواسان   • معرفی رواسان   • رواسان چیست   • رواسان یعنی چی   • رواسان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رواسان

کلمه : رواسان
اشتباه تایپی : v,hshk
عکس رواسان : در گوگل

آیا معنی رواسان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )