برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1392 100 1

رشید وطواط

معنی رشید وطواط در لغت نامه دهخدا

رشید وطواط. [رَ دِ وَطْ ] (اِخ ) رجوع به رشیدالدین وطواط شود.

رشید وطواط در دانشنامه اسلامی

رشید وطواط
رشید وطواط یا سعد الملک محمد بن عبدالجلیل عمرى کاتب (متوفاى ۵٧٣ ه‍.ق.) از شعرا و دانشمندان معروف قرن ششم است. او در مدرسۀ نظامیۀ بلخ تحصیل کرده و در خدمت دربار خوارزمشاهیان بود. رشید وطواط بارها از نام کعبه و دیگر اماکن مقدس حرمین در قالب آرایه های ادبی برای مدح امیران و بزرگان بهره برده است.
از ویژگی های شعر رشید وطواط استفاده از اماکن مقدس مانند کعبه، صفا و مروه و دیگر موارد در مدح هاست.
رشید در مدایح خود ممدوحین خویش را ستوده و از کعبه در ستایش آنان استفاده کرده است. او بیش از همه اتسز خوارزمشاه را ستوده بطورى که از ٢٢٣ مدیحۀ او ١۵٣ قصیده و ترکیب بند و ترجیع بند و... در مدح اتسز است که سومین پادشاه این سلسله بوده و سى سال فرمانروایى داشته است. رشید در قصاید مدحیّۀ خود احرار جهان را هوادار او مى نامد و زائران او در درگاهش را همانند زائران بیت اللّٰه می داند.
امیر امام رشیدالدین سعد الملک محمد بن محمد بن عبدالجلیل عمری کاتب، معروف به خواجه رشید وطواط، از اعقاب عبدالله بن عمر بن الخطاب است که نسب او به یازده واسطه به خلیفه ی ثانی می رسد. ولادت او در سال 481ق در بلخ اتفاق افتاد و او در مدرسه ی نظامیه ی همان شهر، قسمتی از تحصیلات خود را نزد امام ابوسعد هروی به انجام رسانید و بعد از اتمام تحصیلات خود و کسب مهارت در پارسی و عربی به خوارزم رفت و در اوایل عهد ابوالمظفر علاء الدوله اتسز بن قطب الدین محمد خوارزمشاه به خدمت او پیوست و تا آخر عمر در دستگاه خوارزمشاهیان، روزگار گذرانید و سمت صاحب دیوانی رسائل داشته و مقرب سلطان و همواره در سفر و حضر ملازم خدمت او بوده و قواعد الفت میان آن دو استواری داشته و اتسز غالباً از محاوره و مجالست با آن دبیر و شاعر فاضل لذت می برده و میان آنان مطایباتی جاری بوده است.
تخلص رشید به «وطواط»، از بابت کوچکی جثه ی او بود؛ وطواط نام مرغی است از جنس پرستو و این خردی جثه ی او هم موجب ایجاد بعضی مطایبات گردیده است. دولت شاه گوید: روزی در مجلس اتسز بحث و مناظره ای میان علما درگرفته بود، رشید در آن مجلس حاضر بود، در مناظره و بحث ...

ارتباط محتوایی با رشید وطواط

رشید وطواط را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی رشید وطواط   • مفهوم رشید وطواط   • تعریف رشید وطواط   • معرفی رشید وطواط   • رشید وطواط چیست   • رشید وطواط یعنی چی   • رشید وطواط یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رشید وطواط
کلمه : رشید وطواط
اشتباه تایپی : vadn ,x,hx
عکس رشید وطواط : در گوگل

آیا معنی رشید وطواط مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )