برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1636 100 1
شبکه مترجمین ایران

رزبار

رزبار در دانشنامه ویکی پدیا

رزبار
گروه رزبار در سال ۱۹۹۷ میلادی در آلمان تشکیل شد. غالب اعضای این گروه از پیروان مسلک اهل حق و از مهاجرین هشتگرد می باشند. گروه رزبار کنسرت های متعددی در فرانسه، آلمان، و برخی دیگر از کشورهای اروپایی و همچنین آمریکا برگزار کرده اند. هدف از تشکیل این گروه، حفظ و بزرگداشت موسیقی عرفانی و سنتی اهل حق است. مسلک اهل حق یکی از مسلک های عرفانی تصوف است که در قرن هفتم هجری توسط سلطان اسحاق به طور رسمی بنیان نهاده شد.
عطار (۲۰۰۸)
دوست (۲۰۰۸)
لیلی (۲۰۰۲)
بزم حقانی(۲۰۰۰)
گروه رزبار نام خود را از یکی از بزرگان اهل حق به نام خاتون رزبار به عاریت گرفته است. خاتون رزبار مادر سلطان اسحاق و از یاران مقرب او می باشد. علت انتخاب نام رزبار این است که گروه رزبار اولین گروه اهل حق است که مردان و زنان در کنار هم در جمع و مراسم آئینی آن شرکت می کنند. در سنت اهل حق شرکت در مراسم آئینی و جمع مختص مردان بوده است. شرکت همزمان زنان و مردان در این گروه حاکی از احترام خاص آنها به مقام زن و «تساوی زن و مرد» در امور زندگی مادی و معنوی است.
در مسلک اهل حق، عبادت توأم با موسیقی، از جایگاه ویژه ای برخوردار است. اشعار عارفانه و پندآموز که عمدتاً بیان کننده مفاهیم اخلاقی و معنوی می باشند در سنت اهل حق به «کلام» معروفند. این کلام ها حاصل سرایش بزرگان و مشاهیر اهل حق می باشند. مراسم ذکر (عبادت) به طور معمول، با نغمات موسیقی آغاز می شود و «کلام خوان» (خواننده اشعار کلام) چند بیتی از این اشعار را می خواند. بعد از آن موسیقی حالت ضربی به خود می گیرد و کلام خوان بیتی از این اشعار را که به «سربند کلام» معروف است تکرار می کند و سایر اعضای شرکت کننده در «مراسم جمع»، با تکرار «سربند کلام»، کلام خوان را همراهی می کنند. گاهی در این میان شرکت کنندگان دستخوش هیجانات عارفانه ای می شوند که آنها را از حالت آگاهی صرف از خویشتن خویش به حالت شور و شیدایی و مستی، و آگاهی به حضور خالق می کشاند.
موسیقی عرفانی اهل حق دارای رپرتواری غنی است که ریشه در این سنت دارد. این موسیقی طی قرن ها، به طور سینه به سینه منتقل شده و از وسعت و تنوع بسیاری برخوردار است. چارچوب این موسیقی از قبل تعیین نمی شود، حتی تعداد نوازندگان، خوانندگان و اعضای گروه بنا بر نوع موسیقی متفاوت اس ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

رزبار را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

تاشبور
کسی که بار ش رز است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی رزبار   • مفهوم رزبار   • تعریف رزبار   • معرفی رزبار   • رزبار چیست   • رزبار یعنی چی   • رزبار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رزبار

کلمه : رزبار
اشتباه تایپی : vcfhv
عکس رزبار : در گوگل

آیا معنی رزبار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )