برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1667 100 1
شبکه مترجمین ایران

ربیع الاول

/rabi'ol'avval/

معنی ربیع الاول به فارسی

ربیع الاول
خوان . تسمیه این ماه در ابتدای فصل ربیع واقع شده بود لهذا به این اسم مسمی گشت .

معنی ربیع الاول در فرهنگ فارسی عمید

ربیع الاول
ماه سوم سال قمری، پس از صَفَر.

ربیع الاول در دانشنامه اسلامی

ربیع الاول
ربیع الاول، سومین ماه سال هجری قمری است.
ربیع از ماده «ربع» و معنای اصلی این ماده به عدد چهار بازمی گردد و عرب به فصل بهار که یک چهارم سال است، ربیع گفته است. از آنجا که ماه ربیع الاول و ربیع الآخر در آغاز این فصل جای گرفته اند به نام این فصل موسوم شده اند. حسین مسعودی">مسعودی می نویسد: سالی که این نامگذاری انجام شده مقارن با فصل بهار بوده است.
این ماه در بین شیعیان به ماه شادی و سُرور معروف است. میلاد پیامبر اکرم(ص)، امام صادق(ع) و آغاز امامت حضرت مهدی(عج) در این ماه واقع شده اند.
این ماه همانگونه که از اسم آن پیداست بهار ماههاست ؛ به جهت این که آثار رحمت خداوند در آن هویداست . در این ماه ذخایر برکات خداوند و نورهای زیبایی او بر زمین فرود آمده است ؛ زیرا میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم ) در این ماه است و می توان ادعا کرد که از اول آفرینش زمین ، رحمتی مانند آن بر زمین فرود نیامده است .
از آداب این ماه است :
هفدهم ربیع الاول روز ولادت با سعادت حضرت خاتم انبیا محمّد بن عبداللّه صلی اللّه و علیه و آله و ولادت حضرت امام صادق علیه السلام است، روز بسیار شریفی است و برای آن چند عمل وارد است:
سومین ماه از ماههای قمری، ماه ربیع الاول است و از آن به مناسبت در باب طهارت و صوم سخن گفته اند.
روزه گرفتن در روز ولادت پیامبر گرامی اسلام صلّی اللَّه علیه وآله که بنابر مشهور هفدهم ربیع الأوّل می باشد، مستحب است؛ چنان که صدقه دادن و زیارت مشاهد مشرفه در این روز مستحب می باشد.
روز نهم ربیع الاول
بنابر تصریح برخی، غسل کردن در روز نهم ربیع الأوّل مستحب است.
...


ربیع الاول در دانشنامه ویکی پدیا

ربیع الاول
ربیع الاوّل (به عربی: رَبِیعُ الْأَوَّل) سومین ماه از ماه های قمری است.
۱ - ۱ - هجرت محمد
ربیع به معنی بهار از ماده رَبع است. علت اینکه به این ماه ربیع گفته می شود این است که در فصل بهار گیاهان تر و تازه اند و نامگذاری این ماه در فصل بهار رخ داده است.
هشتم ربیع الاول سالروز شهادت امام حسن عسگری و آغاز امامت حضرت مهدی به روایت شیعیان در کشور ایران تعطیل رسمی اعلام شد.
-هجرت محمد - نخستین سال هجرت -لیلة المبیت و نزول آیه (وَ مِنَ النّاسِ مَنْ یَشْری نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللّهِ، وَ اللّهُ رَئوُفٌ بِالْعِباد) در شأن علی بن ابیطالب- سال اوّل هجری قمری.
۱ ربیع الاول، اولین روز ماه ربیع الاول در تقویم هجری قمری است.
سال ۱ هجری قمری روز دوشنبه برابر با (۲۴ شهریور سال ۱ هجری خورشیدی و ۱۳ سپتامبر ۶۲۲ میلادی قدیم آغاز هجرت پیامبر اسلام محمد از مکه به مدینه است. این سال مبدأ تاریخ مسلمانان، یعنی گاه شماری های هجری قمری و هجری خورشیدی است.
۱ - لیلة المبیت شبی که در آن سران قریش تصمیم گرفتند شبانه محمد را به قتل برسانند، ولی امیرالمومنین علی به جای محمد در بستر وی خوابید و نقشه قریش به سرانجام نرسید.
در تقویم هجری قمری قراردادی این روز شصتمین روز سال است.
۱۰ ربیع الاول، دهمین روز ماه ربیع الاول در تقویم هجری قمری است.
۴۳ پیش از هجرت - مرگ عبدالمطلب.
۲۰۱ - وفات فاطمه معصومه دختر موسی بن جعفر (هفتمین امام شیعیان).
در تقویم هجری قمری قراردادی این روز ۷۰مین روز سال است.
۱۱ ربیع الاول، یازدهمین روز از ماه ربیع الاول در تقویم هجری قمری است.
در تقویم هجری قمری قراردادی این روزهفتاد و یکمین روز سال است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ربیع الاول در دانشنامه آزاد پارسی

رَبیعُ الْاَوَّل
در تقویم هجری قمری، نام ماه سوم. به گفته ای، چون نام گذاری ماه های قمری در ابتدای فصل بهار واقع شد، به این نام مسمّی شد. ربیع الاول پس از صفر و پیش از ربیع الآخر می آید. مهم ترین حوادث روی داده در این ماه عبارت اند از هجرت پیامبر (ص) از مکه به مدینه در سال ۱۳ بعثت، ولادت پیامبر (ص)، به عقیدۀ شیعیان، در روز ۱۷، و به عقیدۀ اهل سنت، در ۱۲ربیع الاول سال عام الفیل و به گفته ای شب معراج پیامبر (ص)، و ولادت امام جعفر صادق در همین روز.

ربیع الاول را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ماه ربیع الاول چه ماهی است   • هشتم ربیع الاول+تعطیل   • ربیع الاول چیست   • ازدواج در ماه ربیع الاول   • هشتم ربیع الاول چه روزی است   • عکس ربیع الاول   • هشتم ربیع الاول سال 95   • جمادی الثانی   • معنی ربیع الاول   • مفهوم ربیع الاول   • تعریف ربیع الاول   • معرفی ربیع الاول   • ربیع الاول یعنی چی   • ربیع الاول یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ربیع الاول

کلمه : ربیع الاول
اشتباه تایپی : vfdu hgh,g
آوا : rabi'ol'avval
نقش : اسم
عکس ربیع الاول : در گوگل

آیا معنی ربیع الاول مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )