برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1435 100 1

راما

معنی اسم راما

اسم: راما
نوع: پسرانه
ریشه اسم: سنسکریت
معنی: (تلفظ: rāmā) (سنسکریت) یکی از تجلیات و اطوار ' وشنو '/vichnou/ در اساطیر هندی، (در فارسی) (رام + ا (پسوند نسبت) )، منسوب به رام رام - یکی از تجلیات وشنو در اساطیر هندی

معنی راما در لغت نامه دهخدا

راما. (اِخ ) در اساطیر هند، شخصی است که از تشخص و تجسم «ویشنو» معبود هندیان بوجود آمده است. او فرزند «داسارات » فرمانروای «اود» بوده و گویا با «ویسوا میترا» سفری برای مقابله با وحشیان کرده است. او «سیتا» را که از تجسم «لاکهمی » بوجود آمده بود با طرز سحرآمیزی بزنی اختیار کرد و بسوی سرزمین پدری خود روان شد. آنگاه که میبایست بجای پدر بر تخت نشیند، نامادری پیر او پسر خود «بهاراتا» را بر تخت سلطنت نشاند و از پسر درخواست که راما را بمدت 14 سال تبعید کند. بعد از مرگ «داسارات » با وجود کناره گیری بهاراتا از سلطنت ، راما بر تخت فرمانروایی ننشست و بسیر و سیاحت پرداخت واز این رهگذر، شهرتی بسزا در زهد و مناعت نفس بدست آورد. او وقتی که بسراندیب مسافرت کرد حاکم سراندیب «راوانا» زن او «سیتا» را از دست او گرفت ، راما برای رهایی زن خود با فرمانروای میمونها «سون » همدست شد و بدستیاری آنان «راوانا» را کشت و زن خویش را رهایی بخشید، آنگاه بسرزمین پدری خویش برگشت و بر تخت پادشاهی نشست و باجرای عدل و داد، و حق و حقیقت همت گماشت. در هندوستان منظومه ٔ مصور و بزرگ بنام «رامایانا» بزبان سنسکریت با شیوه ٔ شیوا و شاعرانه ای نوشته شده که حاوی شرح سفرهای راما در شبه قاره ٔ هند است و درحقیقت بمنزله ٔ شاهنامه یا زبور هندوان میباشد. این کتاب علاوه بر اینکه از کتب مقدس هندوهاست ، یکی از بهترین نمونه های آثار ادب باستانی هند بشمار می آید و بواسطه ٔ داشتن مضامین بلند و دل انگیز به بیشتر زبانهای اروپا ترجمه شده است. (از قاموس الاعلام ترکی ج 3).

معنی راما به فارسی

راما
یکی از تجیلات و اطوار [[وشنو]]. در اساطیر هندی .
از قرائ مرو شاهجان است
( اسم ) طریقه ای که برای مجسم نشان دادن فلیم بکار می رود . در این طریقه پرده سینما بسیار عریضتر از حد معمولی است و دستگاه فلیم برداری دارای ۳ عدسی است که امتداد آنها با یکدیگر زاویه ای ۴٠ درجه می سازد و بدین ترتیب در آن واحد روی سه فلیم مختلف فلیم برداری می شود . در یالنهای سینه را ما نیز سه نورافکن ( پرژکتور) با هم در آن واحد کارمیکنند : نورافکن سمت چپ تصویر سمت راست راروی پرده می اندازد و نور افکن سمت راست تصویرسمت چپ را و نورافکن وسطی تصویر مرکزی را منعکس می کند . بدین ترتیب فلیم بنظر بینندگان مجسم میاید .

معنی راما در فرهنگ فارسی عمید

فیلمی که در روی پردۀ مقعر با سه پروژکتور از سه سمت منعکس می شود و برجسته به نظر می آید به طوری که تماشاکنندگان خود را در میان صحنه های فیلم احساس می کنند.

راما در دانشنامه ویکی پدیا

راما
در متون مقدس مربوط به آیین هندو راما هفتمین آواتار ویشنو و یکی از شاهان آیودیا است.
Dasharatha (پدر)
Kaushalya (مادر)
در برخی از متونی که بر محوریت راما نگاشته شده اند، او به جای اینکه آواتاری از ویشنو، خدای هندو باشد، به عنوان یک وجود برتر و عالی ترسیم می شود. راما در قلمرو سلسله سوریاوانشا متولد شد، سلسله ای که بعد از راگو، راگووانشا نام گرفت.در ریگ ودا، راما به معنی تاریکی به کار رفته است.وی شوهر سیتا ایزدبانوی آئین هندو و برادر لاکشمانا بود.
عکس راما
راما ۲ نام رُمانی در گونهٔ علمی-تخیلی است که در سال ۱۹۸۹ میلادی به قلم جنتری لی و آرتور سی. کلارک نگاشته شد. راما ۲ در ادامهٔ اثر دیگر کلارک به نام میعاد با راما نگاشته شده است. این اثر به فارسی ترجمه شده است. کتاب های ((میعاد با راما)) و ((راز راما)) در ایران توسط نشر هرم منتشر شده است.
راما قویدل (زاده ۲ فروردین ۱۳۵۵ در تهران) کارگردان، تدوینگر و فیلم نامه نویس اهل ایران است.
چاقی (۱۳۹۳)
راه نجات (۱۳۹۱)
وی فعالیت سینمایی خویش را با کار دوبله از سال ۱۳۶۷ آغاز نموده است و سپس دستیاری کارگردان و دستیاری تدوین و تدوین را تجربه نمود. وی در عرصه سینمایی در تهیه فیلم های شب های روشن (۱۳۸۱)، پسران مهتاب (ارتشی در تاریکی) (۱۳۸۱)، من ترانه پانزده سال دارم (۱۳۸۰)، مونس (۱۳۷۹)، سربلند، تنگنا، قانون (۱۳۷۴)، بی قرار (۱۳۷۳)، همکاری داشته است
نهایتاً اولین فیلم تلویزیون خود را در سال ۱۳۸۶ کارگردانی نموده است. «چاقی» اولین فیلم سینمایی بلند او محسوب می شود
راما قویدل فرزند امیر قویدل کارگردان و فیلم نامه نویس سینمای ایران است. وی همسر مهسا کرامتی، بازیگر سینما و تلویزیون است.
راما (به انگلیسی: Ramah) یک منطقهٔ مسکون ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

راما در دانشنامه آزاد پارسی

راما (Rama)
در آیین هندو، ششمین تجسد ویشنو. او همچنین قهرمان منظومۀ حماسی رامایانا و نمونۀ اخلاق و تقواست.

ارتباط محتوایی با راما

راما در جدول کلمات

ساخته سینمایی راما قویدل با بازی حمید فرخ نژاد | علی مصفا | مهسا کرامتی و لادن مستوفی
چاقی
سریالی ساخته مشترک راما قویدل و عبدالحسن برزیده که امسال از شبکه دو پخش شد
دولت مخفی

راما را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی اسکندری
ماه
ملیکا
به هندی یعنی خدا اسم دوست صمیمی منم راما هستش و پسرم نیست دختره
محمود فرجی
خدای هندوان

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• راما خواننده زن   • راما کارگردان   • معنی راما   • راما فدای چشمات   • شرکت راما   • راما خواننده بیوگرافی   • مبلمان اداری راما   • اسم راما   • مفهوم راما   • تعریف راما   • معرفی راما   • راما چیست   • راما یعنی چی   • راما یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی راما
کلمه : راما
اشتباه تایپی : vhlh
عکس راما : در گوگل

آیا معنی راما مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )