برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1433 100 1

رازان

معنی اسم رازان

اسم: رازان
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: نام روستایی در نزدیکی خرم آباد

معنی رازان در لغت نامه دهخدا

رازان (بروجرد)">رازان (بروجرد)">رازان. (اِخ ) دهی است از دهستان ژان بخش دورود شهرستان بروجرد واقع در 30 هزارگزی جنوب باختری دورود. محلی کوهستانی و سردسیر و سکنه ٔ آن 880 تن است که شیعی مذهبند و به لهجه ٔ لری فارسی سخن گویند. آب آن از رودخانه و چشمه و محصول آن غلات ، لبنیات ، حبوبات و شغل اهالی زراعت و گله داری و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6).

رازان. (اِخ ) دهی است از دهستان رازان بخش زاغه ٔ شهرستان خرم آباد (مرکز دهستان ) که در 19هزارگزی شمال خاوری زاغه کنار شمالی خرم آباد به بروجرد واقع است. ناحیه ای است کوهستانی ، سردسیر مالاریائی و سکنه ٔ آن 1000 تن است که شیعی مذهبند و به لهجه ٔ لری فارسی سخن گویند. آب آن از سراب ترکه تأمین میشود. محصول آن غلات و لبنیات است. شغل اهالی زراعت و گله داری است. صنایع دستی زنان فرش بافی است. راه اتومبیل رو دارد. ساکنان آن از طایفه ٔ آروان میباشند. چند باب دکان دارد. مزارع کوی بر آفتاب ، سرآب ترکه جوی کبود، جوی ساکی در این آبادی وجود دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6).

رازان. (اِخ ) نام یکی از دهستانهای بخش زاغه ٔ شهرستان خرم آباد است. این دهستان در خاور بخش واقع و محدود است از خاور بکوه سفره بخش دورود و ازباختر بدهستانهای قائد رحمت و دالوند از شمال به شهرستان بروجرد و از جنوب به دهستان سگوند. موقعیت طبیعی آن کوهستانی و جلگه یی و هوای آن سردسیر است. آب آن از رودآب کت و چشمه های مختلف مرتفعترین قلل جبال کوه های شاه نشین کلاه فرنگی ، سوچ ، آبکت تأمین میشود. مراتع مرغوبی در سینه و دامنه ٔ کوههای این دهستان وجوددارد که مورد استفاده ٔ گله داران میباشد. از 9 آبادی تشکیل گردیده و سکنه ٔ آن 1900 تن است. قراء مهم آن سرکرقه پایین آب کت بالا رازان ساکنان از طوایف آروان و بیرالوند هستند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6).

رازان. (اِخ ) دهی است جزء دهستان رستاق بخش خمین شهرستان محلات که در 3000 گزی خاور خمین واقع است. ناحیه ای است جلگه ای معتدل وسکنه ٔ آن 348 تن است که شیعی مذهب و فارسی زبان اند. آب آن از قنات تأمین میشود. محصول آن غلات ، بن شن ، چغندرقند، پنبه و انگور شغل اهالی زراعت است. راه فرعی به خمین دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1 ص 96).

معنی رازان به فارسی

رازان
دهی است جزئ دهستان رستاق بخش خمین شهرستان محلات .

رازان در دانشنامه ویکی پدیا

رازان
این صفحه برای ابهام زدایی رازان تهیه شده است.
رازان نام یک کوی تاریخی در بروجرد است.
رازان نام میدان مرکزی شهر بروجرد است.
رازان نام روستایی است در راه بروجرد به خرم آباد.
رازان نام گردنه ای است در جاده بروجرد به خرم آباد.
رازان شمالی و رازان جنوبی نام دو خیابان در نزدیکی خیابان میرداماد تهران هستند.
رازان نام روستایی پرجمعیت است در بخش زاغه شهرستان خرم آباد. این روستا در سر راه خرم آباد به بروجرد قرار گرفته و قدمت تاریخی دارد. با خرم آباد ۵۵ کیلومتر و با بروجرد ۴۰ کیلومتر فاصله دارد.
رازان (خمین)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان خمین در استان مرکزی ایران است.
این روستا در دهستان صالحان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۵۳ نفر (۱۰۳خانوار) بوده است.
رازان یا سفرالاسرار(در پهلوی:râzân) نام یکی از هفت کتاب اصلی ای است که مانی پیامبر مانویگری در راستای گسترش دینش نوشت.
http://www.farvardyn.com
رازان لوچسکو (انگلیسی: Răzvan Lucescu؛ زادهٔ ۱۷ فوریهٔ ۱۹۶۹(1969-02-17)) مربی فوتبال اهل رومانی است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه فوتبال راپید بخارست، و باشگاه فوتبال راپید بخارست، اشاره کرد.
رازان یک اندیس فلزی است که در حوالی شهر ورچه استان لرستان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، سرب و روی است.
فهرست اندیس های استان لرستان
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

رازان در دانشنامه آزاد پارسی

(یا: رازها؛ سِفْرُ الاَسرار) اثری تألیف مانی، به گویش آرامی بین النهرین جنوبی و دربردارندۀ عناصر اصلی آموزۀ مانی. این کتاب اکنون در دست نیست. ابن ندیم نام کتاب را سِفْرالاسرار ضبط کرده و ترجمۀ عربی عنوان هجده فصل آن را آورده است. از این عنوان ها معلوم می شود که بخش هایی از کتاب در شرح اعمال پیامبران پیش از مانی است. بیرونی در ماللهند مطلبی از آن را دربارۀ تناسخ نقل کرده است. رازان عنوان چینی کتاب است که از فارسی میانه یا پارتی اخذ شده، اما در هیچ یک از متن ها دیده نشده است.

رازان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

Babak Pakdaman Sardrood
به رای من رازگ، رازان، رازین، رازینَگ، رازیشن، رازیشنیه، رازیشن، رازدار، راختَن، راختار، راختَگ، و راختَگیه همه هم ریشه اند. راختَن دارای چیم بالا رفتن است و بن نونیگ (مضارع) آن راز- می باشد. رازان، راختار، و رازاگ دارای چیم بالا رونده هستند، رازین و رازدار دارای چیم قابل بالا رفتن، قابل صعود می باشند و رازَگ، رازینَگ و پَدیشراز ابزارهایی برای بالا رفتن هستند. راختَگ دارای چیم بالا رفته و راختَگیه دارای چیم بالا رفتگی است. رازیشن و رازیشنیه نامهایی با چیم بالا رفتن هستند. اگر به واژگان خودتان نگاه بکنید، همه این واژگان در کوستَگان (مناطق) کوهستانی به کار برده شده اند و رازینه هم نامی به چیم پله و پلکان (ابزاری برای بالا رفتن) است.
مرتضی رازانی
رازرا� راز رانش زمین
نیلوفر
رازان : این نام به معنای عزت و هوشیاری است و البته این خصوصیات همان چیزی است که امیدواریم در کل دختران باشد.
مرضیه
رازان یعنی: گفته ها/اسرار / اسم دختر لری

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی رازان   • بهترین آموزشگاه موسیقی در تهران   • اموزشگاه موسیقی رازان   • آموزشگاه پدر   • رازان استودیو   • آموزشگاه موسیقی در صادقیه   • بهترین آموزشگاه موسیقی در غرب تهران   • آموزشگاه موسیقی پونک   • مفهوم رازان   • تعریف رازان   • معرفی رازان   • رازان چیست   • رازان یعنی چی   • رازان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رازان
کلمه : رازان
اشتباه تایپی : vhchk
عکس رازان : در گوگل

آیا معنی رازان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )