رادکان

شبکه مترجمین ایران

لغت نامه دهخدا

رادکان. [ دِ ] ( اِخ ) دهی است از دهستان کوهپایه بخش مرکزی شهرستان گرگان که در 54هزارگزی جنوب باختری گرگان واقع است. ناحیه ای است کوهستانی و سردسیر و سکنه آن 200 تن است. آب آن از چشمه سار تأمین میشود و محصول آن غلات ، حبوب و مقدار کمی برنج و لبنیات و شغل اهالی زراعت و گله داری است. زنان پارچه های نخی و کرباس میبافند راه آن نیز مالرو میباشد. در هنگام تابستان عده ای از آبادی گرگان بدین ده میروند. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 3 ).

رادکان. ( اِخ ) برجی مقبره مانند است که در نزدیک بندرگز واقع است. ( از تاریخ صنایع ایران ص 235 ).

رادکان. ( اِخ ) برجی مقبره مانند که درنزدیک قوچان واقع است. ( تاریخ صنایع ایران ص 235 ).

رادکان. ( اِخ ) دهی است جزء دهستان دودانگه بخش ضیأآباد شهرستان قزوین. واقع در 12000 گزی ضیأآباد، کنار راه شوسه همدان. کوهستانی وسردسیر و آب آن از قنات و رودخانه ابهرچای است. سکنه آن 191 تن است. محصول آن غلات و کشمش و یونجه و شغل اهالی زراعت است. از آثار قدیم امامزاده ای دارد. راه آن مالرو است. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1 ).

رادکان. ( اِخ ) نام یکی از دهستانهای بخش حومه شهرستان مشهد است. حدود دهستان : از طرف شمال و شمال خاوری کوه هزار مسجد، جنوب و جنوب باختری دهستان چناران ، باختر بکوه تخت رستم محدود است ، رودخانه کشف رود از این دهستان سرچشمه میگیرد و تا پل خاتون جریان پیدا می کند.موقعیت دهستان کوهستانی و جلگه و هوای آن معتدل و سالم است. آب این دهستان از رودخانه و چشمه سار و قنوات تأمین میشود. محصول عمده عبارت است از غلات ، پنبه ،کنجد، بن شن ، انواع میوجات و اشجار. محصول دامی : روغن ، پنیر، پشم ، پوست بحد وفور و صادرات معتنابهی دارد. زیرا ساکنان این دهستان علاوه بر شغل زراعت مالدار میباشند. این دهستان از 34 آبادی تشکیل شده و دارای 8391 تن جمعیت است. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9 ).

رادکان. ( اِخ ) مرکز دهستان رادکان بخش حومه شهرستان مشهد که در 88هزارگزی شمال باختری مشهد سر راه شوسه قدیمی مشهد به قوچان واقع است موقعیت آن جلگه و دارای هوای معتدل است. سکنه آن 2350 تن که فارسی زبان میباشند. آب آن از رودخانه وقنات و محصولات آن غلات و پنبه است. شغل اهالی زراعت و مالداری و قالیبافی است و راه آن اتومبیل رو میباشد. دبستان هم دارد. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9 ).

فرهنگ فارسی

مرکز دهستان بخش حومه شهرستان مشهد در ۸۸ کیلومتری باختر مشهد سر راه شوسه قدیمی مشهد بقوچان جلگه معتدل سکنه ۲۳۵٠ تن .محصول غلات پنبه و شغل اهالی کشاورزی مالداری و قالیچه بافی است .
مرکز دهستان رادکان بخش حومه شهرستان مشهد .

گویش مازنی

/raadkaan/ روستایی در دهستان چهارکوه شهرستان کردکوی که به گویش بومی ردکان گویند

دانشنامه عمومی

رادکان نام مکانهای زیر است:
رادکان (تاکستان) روستایی در دهستان رامندشمالی بخش خرمدشت شهرستان تاکستان استان قزوین
رادکان (چناران) روستایی در دهستان رادکان بخش مرکزی شهرستان چناران استان خراسان رضوی
رادکان (کردکوی) روستایی در دهستان چهارکوه بخش مرکزی شهرستان کردکوی استان گلستان

رادکان (تاکستان). مختصات: ۳۵°۵۹′۲۳″شمالی ۴۹°۳۴′۵۲″شرقی / ۳۵٫۹۸۹۶۶°شمالی ۴۹٫۵۸۱۱°شرقی / 35.98966; 49.5811
رادکان (تاکستان)، روستایی از توابع بخش خرمدشت شهرستان تاکستان در استان قزوین ایران است.
این روستا در دهستان رامندشمالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۰۹۲ نفر (۵۳۰خانوار) بوده است. مردم به زبان ترکی صحبت می کنند و مذهب آن ها شیعه می باشد.
رادکان در کیلمتر ۱۲ جاده تاکستان به همدان و در کنار این جاده است. این روستا به دلیل موقعیت مناسب مهاجرپذیر بوده و در حال رشد می باشد اکثریت مردم کشاورز بوده و محصولات اصلی مردم این روستا انگور، کشمش، یونجه، گندم، جو و گوجه فرنگی می باشد. به طوری که هر ساله محصول گوجه فرنگی این روستا و روستاهای همجوار به کشور عراق ارسال می شود.

رادکان (چناران). رادکان (چناران)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان چناران در استان خراسان رضوی ایران است که در ۸۶ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد. این روستا در طول تاریخ چندین مرتبه تخریب شده و بازسازی شده است. نام این روستا را در اصل «راتکان» یا ریشه پهلوی آن، «آرتاکانا» می دانند.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان رادکان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۲۶۸ نفر (۶۲۴خانوار) بوده است.عکس رادکان (چناران)

رادکان (کردکوی). مختصات: ۳۶°۳۸′۳۳″ شمالی ۵۴°۰۵′۴۷″ شرقی / ۳۶٫۶۴۲۵۰°شمالی ۵۴٫۰۹۶۳۹°شرقی / 36.64250; 54.09639
رادکان، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان کردکوی در استان گلستان ایران.
در جنوب شرقی این روستا برجی وجود دارد که به میل رادکان شهرت دارد.
این روستا در دهستان چهارکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۲۳ نفر (۷۴خانوار) بوده است.
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

دهی در استان خراسان رضوی، و بخش مرکزی شهرستان چناران، با ارتفاع ۱,۲۰۰ متر. در منطقه ای کوهستانی در ۲۰ کیلومتری شمال غربی چناران، سر راه سیدآباد به مریچگان، و در کوهپایۀ جنوبی کوه های هزار مسجد قرار دارد. اقلیم آن معتدل و خشک است. احتمالاً رضاقلی میرزا، پسر نادرشاه افشار، آن را ساخته است. در یک فرسنگی این روستا چمنی به نام اولنگ رادکان دیده می شود. خواجه نظام الملک توسی ظاهراً در رادکان زاده شده است. در این روستا، میل یا برجی، با نام میل رادکان، دیده می شود که برجی با گنبد مخروطی شکل مربوط به آغاز قرن ۷ق است.

پیشنهاد کاربران

معدن جوانمرد
روستای رادکان گلستان برای گرگان نیست. برای کردکوی میباشد. دقت فرمایید
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما