برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1409 100 1

ذخیره خوارزمشاهی

معنی ذخیره خوارزمشاهی به فارسی

ذخیره خوارزمشاهی
کتابی است مفصل بزبان فارسی شامل همه بخشهای علم طب قدیم تالیف اسماعیل بن حسن جرجانی (ه.م.) این کتاب بنام قطب الدین محمد بن انوشتکین خوارزمشاه در سال ۵٠۴ ه. ق . تالیف شده و آن در زمره مهمترین کتاب طبی عالم اسلامی است .ازین کتاب نسخ متعدد در کتابخانه های اروپا و ایران موجود است .
کتابی است بسیار حجیم و مبسوط بزبان فارسی در جمیع شعب علم طب تالیف زین الدین ابو ابراهیم اسمعیل بن حسن بن احمد بن محمد.

ذخیره خوارزمشاهی در دانشنامه اسلامی

ذخیره خوارزمشاهی
ذخیره خوارزمشاهی، تألیف سید اسماعیل جرجانی، به زبان فارسی و در موضوع طب است. مؤلف، کتاب را به تشویق امیر دانشوری چون قطب الدین محمد خوارزمشاه به رشته تحریر درآورده است.
مؤلف برای به وجود آوردن نظمی در نگارش کتاب ذخیره، آن را در نه کتاب تنظیم کرده و بعدا دو کتاب دیگر بدان افزوده است که جمعاً یازده کتاب می شود.
کتاب اول، دارای 6 گفتار است که به ترتیب مشتملند بر 3 باب، 8 باب (باب هشتم آن دارای 6 فصل)، 6 باب، 5 جزو (که خود به ترتیب مشتملند بر 12، 13، 6، 4 و 7 باب)، 17 باب و 5 باب.
کتاب دوم، شامل 9 گفتار است که به ترتیب مشتملند بر 12 باب، 12 باب، 23 باب، 5 باب، 29 باب، 11 باب، 5 باب، 6 باب و 3 جزو (که خود به ترتیب مشتملند بر 23، 21 و 3 باب).
کتاب سوم، حاوی 2 بخش است و هرکدام دارای 7 گفتارند. گفتارهای بخش اول به ترتیب مشتملند بر 14 باب، 7 باب، 2 جزو (که خود مشتملند بر 24 و 13 باب)، 18 باب، 5 باب، 6 باب و 4 باب. گفتارهای بخش دوم به ترتیب مشتملند بر 5 جزو (که خود به ترتیب مشتملند بر 7، 11، 18، 35 و 10 باب)، 4 باب، 6 باب، 4 باب، 8 باب، 5 باب و 7 باب.
«ذخیره خوارزمشاهی»، تالیف سید اسماعیل جرجانی، به زبان فارسی و در موضوع طب است. مؤلف، کتاب را به تشویق امیر دانشوری چون قطب الدین محمد خوارزمشاه به رشته تحریر درآورده است.
مؤلف برای به وجود آوردن نظمی در نگارش کتاب ذخیره، آن را در نه کتاب تنظیم کرده و بعدا دو کتاب دیگر بدان افزوده است که جمعا یازده کتاب می شود.۱. کتاب اول، دارای ۶ گفتار است که به ترتیب مشتمل اند بر ۳ باب، ۸ باب (باب هشتم آن دارای ۶ فصل)، ۶ باب، ۵ جزو (که خود به ترتیب مشتمل اند بر ۱۲، ۱۳، ۶، ۴ و ۷ باب)، ۱۷ باب و ۵ باب.۲. کتاب دوم، شامل ۹ گفتار است که به ترتیب مشتمل اند بر ۱۲ باب، ۱۲ باب، ۲۳ باب، ۵ باب، ۲۹ باب، ۱۱ باب، ۵ باب، ۶ باب و ۳ جزو (که خود به ترتیب مشتمل اند بر ۲۳، ۲۱ و ۳ باب).۳. کتاب سوم، حاوی ۲ بخش است و هرکدام دارای ۷ گفتارند. گفتارهای بخش اول به ترتیب مشتمل اند بر ۱۴ باب، ۷ باب، ۲ جزو (که خود مشتمل اند بر ۲۴ و ۱۳ ب ...

ذخیره خوارزمشاهی در دانشنامه ویکی پدیا

ذخیره خوارزمشاهی
ذخیرهٔ خوارزمشاهی کتابی است به زبان فارسی در پزشکی نوشتهٔ اسماعیل جرجانی. آغاز تألیف آن ۵۰۴ قمری بوده است. کتاب تقدیم به قطب الدین محمد خوارزمشاه است. ذخیرهٔ خوارزمشاهی بزرگ ترین کتاب پزشکی به زبان فارسی بود که تا بدان تاریخ نوشته می شد. جرجانی خود در باب تفصیل کتاب در مقدمهٔ اثر گوید:
خفی علائی
و خاصیت این کتاب تمامی است از بهر آنکه قصد کرده آمده است تا اندر هر بابی آنچه طبیب را اندر آن باب بباید دانست از علم و عمل به تمامی یاد کرده آید و معلوم است که بر این نسق هیچ کتابی موجود نیست. و این کتاب چنان جمع کرده آمده است که طبیب را اندر هیچ باب به هیچ کتاب دیگر حاجت نباشد و به سبب بازگشتن به کتابهای بسیار، خاطر پراکنده نشود.
ذخیرهٔ خوارزمشاهی در نه بخش و یک تتمه است که هر یک کتابی است. محتوای کتاب ها به بیان نویسنده چنین است:
تا کنون دست کم ۴ چاپ حروفی (۳ چاپ نیمه کاره و یک چاپ کامل) از ذخیره خوارزمشاهی منتشر شده است اما هیچ یک از آنها ویژگیهای چاپی مناسب را ندارد.
عکس ذخیره خوارزمشاهی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ذخیره خوارزمشاهی در دانشنامه آزاد پارسی

ذخیرۀ خوارزمشاهی
کتابی به فارسی در علم طب، نوشته اسماعیل جرجانی، پزشک دربار خوارزمشاهیان. جرجانی این کتاب را در ۵۰۴ق به نام محمد خوارزمشاه در خوارزم تألیف کرد. ذخیرۀ خوارزمشاهی مفصل ترین و مهم ترین کتاب پزشکی به زبان فارسی است و تمام مباحث پزشکی را دربر دارد. این کتاب در ۹ جلد تألیف شده و بالغ بر ۴۵۰هزار کلمه است و از نظر شیوایی بیان و اصطلاحات فارسی پزشکی کم نظیر است. متن کامل آن به صورت چاپ عکسی از روی نسخه ای قدیمی منتشر شده است و برخی از مجلدات آن نیز توسط مصححان مختلف تصحیح و به چاپ رسیده است. جرجانی اغراض الطب را از ذخیرۀ خوارزمشاهی استخراج کرده است.

ارتباط محتوایی با ذخیره خوارزمشاهی

ذخیره خوارزمشاهی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ذخیره خوارزمشاهی pdf   • دانلود کتاب ذخیره خوارزمشاهی pdf   • قیمت کتاب ذخیره خوارزمشاهی   • دانلود رایگان کتاب طب الکبیر یا فرشته نجات   • خرید کتاب ذخیره خوارزمشاهی   • دانلود کتاب الحاوی نسخه فارسی   • دانلود کتاب ذخیره خوارزمشاهی حکیم جرجانی   • ذخیره خوارزمشاهی سعیدی سیرجانی   • معنی ذخیره خوارزمشاهی   • مفهوم ذخیره خوارزمشاهی   • تعریف ذخیره خوارزمشاهی   • معرفی ذخیره خوارزمشاهی   • ذخیره خوارزمشاهی چیست   • ذخیره خوارزمشاهی یعنی چی   • ذخیره خوارزمشاهی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ذخیره خوارزمشاهی
کلمه : ذخیره خوارزمشاهی
اشتباه تایپی : bodvi o,hvclahid
عکس ذخیره خوارزمشاهی : در گوگل

آیا معنی ذخیره خوارزمشاهی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )