برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1383 100 1

ذبح اسماعیل

ذبح اسماعیل در دانشنامه اسلامی

ذبح اسماعیل
ذبح اسماعیل دستور و امتحانی بود که از سوی خدا، در خواب به حضرت ابراهیم داده شد تا فرزندش را قربانی کند. ابراهیم و فرزندش با درخواست الهی موافقت کردند، اما جبرئیل مانع اثر کردن چاقو شد و یک قوچ بهشتی توسط ابراهیم، به جای اسماعیل ذبح شد. سنّت قربانی در روز عید قربان یادبود رخداد ذبح اسماعیل است. بنابر برخی نقل ها، رمی جمرات توسط حضرت ابراهیم در ماجرای ذبح حضرت اسماعیل رخ داد.
عموم شیعیان براساس روایات و سیاق آیات، اسماعیل را ذبیح می دانند. در مقابل، عموم اهل سنت به مانند یهودیان، اسحاق را ذبیح می نامند.
بنابر تصریح قرآن، دستور به ذبح فرزند، در خواب به حضرت ابراهیم داده شد: « یا بُنَیَّ إِنِّی أَرَی فِی الْمَنَامِ أَنّی أَذْبَحُک؛ پسرم! من در خواب دیدم که تو را ذبح می کنم». بنابر برخی روایات، این خواب سه مرتبه برای ابراهیم تکرار شد: «به ابراهیم در خواب دستور داده شد که فرزندش را ذبح کند. پس از بیدار شدن شک کرد که این خواب از طرف خداوند باشد. دوباره شب هنگام همان خواب را دید. یقین پیدا کرد که این خواب دستور الهی است. در شب سوم نیز این خواب تکرار شد». البته برخی از مفسران معتقدند بعید نیست پس از دیدن رؤیا توسط ابراهیم، هنوز تردیدی در او وجود داشت و خداوند با وحی صریح این تردید را از بین برد.

ذبح اسماعیل در دانشنامه ویکی پدیا

ذبح اسماعیل
قربانی کردن اسماعیل به دید مسلمانان و قربانی کردن اسحاق به دید یهودیان وقایعی است که در تورات(22:1-24) و قرآن(صافات:101-107) آمده و طی آن خدا از ابراهیم درخواست کرده تا فرزندش را (در کوه موریا به دید یهودیان) قربانی کند و ابراهیم می رود تا این کار را انجام دهد، اما خنجر گلوی وی را نمی برد و خدا گوسفندی را برای وی می فرستد تا آن را به جای فرزندش قربانی کند.
The binding of Isaac from a Jewish perspective chabad.org
Symposium on the Sacrifice of Isaac in the Three Monotheistic Religions
An Islamic Perspective on the Binding of Isaac
به عقیده یهودیان، فرزند ابراهیم که قرار بود قربانی شود اسحاق و به عقیده مسلمانان اسماعیل بوده است. ریشه عبری کلمه قربانی اسحاق(به عبری: עקידת יצחק، تلفظ:آکِدات ایتزْچاک) از کلمه ذبح عربی گرفته شده است.
منابع مختلف مقدار متفاوتی را برای سن اسحاق در هنگام قربانی ذکر می کنند و مقدار آن از ۲۵ به گفته یوسف تا تلمود که بین ۱۳-۱۷ ذکر کرده، متفاوت است.
به عقیده مسلمانان و اکثر یهودیان خداوند قصد امتحان کردن ابراهیم را داشته است و در صورتی که او قصد می کرد تا پسرش را به قتل برساند، از امتحان موفق بیرون می آمد، اما بعضی از یهودیان معتقد به چیزهای دیگری هستند.
عکس ذبح اسماعیل


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ذبح اسماعیل

ذبح اسماعیل را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ذبح اسماعیل   • مفهوم ذبح اسماعیل   • تعریف ذبح اسماعیل   • معرفی ذبح اسماعیل   • ذبح اسماعیل چیست   • ذبح اسماعیل یعنی چی   • ذبح اسماعیل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ذبح اسماعیل
کلمه : ذبح اسماعیل
اشتباه تایپی : bfp hslhudg
عکس ذبح اسماعیل : در گوگل

آیا معنی ذبح اسماعیل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )