برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1467 100 1

دی جی

دی جی در دانشنامه ویکی پدیا

دی جی
دی جِی* (DJ) (کوتاه شدهٔ دیسک جوکی*) (به انگلیسی: Disc Jockey) به کسی گفته می شود که آهنگ های پیشتر ضبط شده روی دیسک را انتخاب کرده و با شکل متفاوتی برای مخاطبان مورد نظر خود پخش کند. دی جی ها برای پخش موسیقی از یک ست، شامل دو پخش کننده دیسک و یک میکسر حداقل دوکاناله استفاده می کنند. در گذشته این پخش کننده ها فقط ترن تیبل ها بودند و صفحه های آنالوگ موزیک را پخش می کردند اما امروزه سی دی جی ها نیز در کنار ترن تیبل های آنالوگ کار پخش سی دی ها را برای دی جی ها میسر ساخته اند.
از دی جی ها معمولاً انتظار می رود تا در شناخت، برگزیدن و هم آمیزی جالب آهنگ ها خبرگی کافی را داشته باشد. مخاطبان دی جی معمولاً جمعیت رقصنده در دیسکوها (Disco ) هستند.
نام دی جی کوتاه شده واژه انگلیسی دیسک جوکی است. دیسک در انگلیسی در آغاز به معنی صفحه گرامافون نیز بکار می رفت. کسانی که در رادیو به اعلام پخش صفحه های مختلف گرامافون می پرداختند را دیسک جوکی می گفتند زیرا جوکی از فعل to jockey انگلیسی به معنای آوازه خوانی نیز هست و بنابراین دیسک جوکی در آغاز به معنی «صفحه خوان» یا «صفحه گذار» بوده است.
در حرفه دی جی گری به پخش ساده یک رشته آهنگ های آماده اصطلاحاً برنامه گذاری (programming) می گویند. دی جی های کارآزموده، به تشکیل دادن یک فهرست آهنگ (playlist) به انتخاب خود می پردازند. از کارهای دیگر آنها ایجاد تغییرات (دستکاری) در آهنگ های اصلی، و انجام فنونی مانند آمیزش صدا (audio mixing)، صف بندی آهنگ ها (cueing)، روانی اتصال آهنگ ها یا آهنگ آمیزی (phrasing)، برشکاری (cutting)، خراشکاری (scratching)، هماهنگ کردن ضرب ها یا همان ضرب آمیزی (beatmatching) و ابتکار در ایجاد آهنگ های جدید است.
عکس دی جی
دی جی-۱۰۰۰ (به انگلیسی: DG_Flugzeugbau_DG-1000) یک هواگرد ملخ پیشین تک موتوره از نوع Two-Seater Class sailplane ساخت شرکت DG Flugzeugbau است. هواگرد دی جی-۱۰۰۰ نخستین پروازش را در ژوئیه ۲۰۰۰ میلادی انجام داد.
فهرست هواگردها
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دی جی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دی جی   • مفهوم دی جی   • تعریف دی جی   • معرفی دی جی   • دی جی چیست   • دی جی یعنی چی   • دی جی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دی جی
کلمه : دی جی
اشتباه تایپی : nd [d
عکس دی جی : در گوگل

آیا معنی دی جی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )
شبکه مترجمین ایران