دیولق

شبکه مترجمین ایران

لغت نامه دهخدا

دیولق. [ وْ ل ِ ] ( اِخ ) دهی است از دهستان ایرد موسی بخش مرکزی شهرستان اردبیل با 1297 تن سکنه. ( از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 4 ).

دانشنامه عمومی

مختصات: ۳۸°۱۴′۵۲″شمالی ۴۸°۰۷′۳۹″شرقی / ۳۸٫۲۴۷۷۲۷۴°شمالی ۴۸٫۱۲۷۴۸۵۵°شرقی / 38.2477274; 48.1274855
فهرست روستاهای شهرستان اردبیل
فهرست روستاهای ایران
روستای دیولق در ۱۳ کیلومتری استان اردبیل، شهرستان اردبیل، بخش مرکزی، دهستان سردابه قرار دارد و دقیق اولیه روستا بالای تپه باستانی قرار گرفته که گورهای دورهٔ اشکانیان و ساسانی فراوانی در اطراف این روستا وجود دارد که احتیاج به کاوش باستانشناسی گسترده ای دارد. این روستا در حال حاضر به منطقه ای در پایین تپه آمده و به اصلاح دِه جدید شناخته می شود، تنها میراث دِه قدیم که آن هم برای عصر معاصر است می توان به مسجد قدیم که در سال ۱۳۲۷ بنا شده و خانه خشت و گِلی از خاندان میرزلی بجا مانده و آن هم به دلیل دوری از امکانات رفاهی زیربنایی خالی از سکنه شده.
بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیّت این روستا ۱۱۳۷ نفر با ۲۴۴ خانوار بوده است.
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

پیشنهاد کاربران

دیولق نام روستایی باستانی در15 کیلومتری شهرستان اردبیل است که نامی اسطوره ای می باشدو طبق اسناد تاریخی زرتشت سوم دراین محل با دیوها پیکار کرده است واحتمالا منظور از دیوها همان خصایص شیطانی ودیو گونه انسانهاست که در روایات اسلامی از آن به عنوان جنود شیطانی یاد شده است و در درون انسان قرار دارد و همیشه با جنود رحمانی در جنگ می باشند.
توضیحات قید شده ی آقای بهروز صبوری ، ظاهرا درست و بی نقص میباشد . با تشکّر
یازدهم بهمن ماه نودوهشت
نام روستایی زیبا تاریخی از دوران اشکانیان و ساسانیان ، از توابع سرعین و سردابه ، یکی از روستاهای تقریبا نزدیک به شهر اردبیل ، مسجدی قدیمی به تاریخ ۱۳۲۷ وجود دارد ، روستایی کاملا کشاورزی و دامپروری
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما