برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1633 100 1
شبکه مترجمین ایران

دیواندره

معنی دیواندره در لغت نامه دهخدا

دیواندره. [ دی دَ رَ ] (اِخ ) نام یکی از بخش های شهرستان سنندج است این بخش در شمال شهرستان واقع و بخش دیواندره از 6 دهستان بشرح زیر تشکیل شده است. 1- دهستان حسین آباد از 39 آبادی با 7000 تن سکنه. 2- قره توره ا ز 50 آبادی با 12000 تن سکنه. 3- اوباتو از 44 آبادی با 9000 تن سکنه. 4- تیلکوه از 46 آبادی با 8000تن سکنه. 5- سارال از 39 آبادی با 9000 تن سکنه. 6-خورخوره از 48 آبادی با 7000 تن سکنه. بنابر آمار فوق بخش دیواندره از 266 آبادی تشکیل شده و سکنه ٔ آن 48 هزارتن میباشد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 6).

دیواندره در دانشنامه ویکی پدیا

دیواندره
نام اصلی دیواندره در ابتدا (نیوان دره) به معنی شهری میان دو دره بوده که با گذشت مدت زمانی از زندگی قشرها و مردم های مختلف این نام از نیوان دره به دیواندره تغییر یافته است.
دیواندره از دو کلمه دیوان + دره تشکیل شده است، دیوان یعنی جایگاه و محل قانون، عدالت و جای حل اختلافات و چون این دیوان خانه معروف گشته است. در ضمن مردم دیواندره به زبان کردی با لهجه اردلانی صحبت می کنند.
شهر دیواندره مرکز شهرستان دیواندره در استان کردستان در غرب ایران است.
این شهر که از طرفی رشته کوه های هوازو و از طرفی دیگر منطقه های بیجار گروس و تیلکو آن را احاطه کرده اند. غارکرفتو با فاصله ۷۲ کیلومتر در شمال غربی شهرستان دیواندره قرار دارد که نمونه ای بارز از دوران زندگی پیشینیان مردمان کرد در این منطقه می باشد.از مناطق دیدنی دیواندره منطقه چهل چشمه و سارال می باشد که هر سال در اواخر خرداد ماه جمعیت زیادی از مردم کردستان و ایران را به سوی خود می کشد.سد سیاه زاغ از سدهای استان کردستان ایران است که در نزدیکی شهر دیواندره واقع شده است .لهجه رایج کردی در استان کردستان لهجه اردلانی نام دارد که در دیواندره تکلم می شود.
دیواندره از نظر موقعیت جغرافیایی و آب وهوایی شهری با آب و هوای کوهستانی می باشد که دارای زمستانهایی سرد و تابستانی ملایم و معتدل و در فصل بهار بارانی می باشد .
عکس دیواندره
بخش مرکزی شهرستان دیواندره یکی از بخش های شهرستان دیواندره در استان کردستان در غرب ایران است.
دهستان چهل چشمه
دهستان حومه
دهستان قراتوره
شهر: دیواندره
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان دیوان دره در سال ۱۳۸۵ برابر با ۴۸۲۹۴ نفر بوده است.
دوزخدره، روستایی از توابع بخش سارال شهرستان دیواندره در استان کردستان ایران است.
این روستا د ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دیواندره را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

تیلکویی به دنبال اصل خود
قسمتی از مردم دیواندره از ایل تیلکویی می باشند که ایلی ترک نژاد می باشد که زبانشان به کردی تغییر یافتا است

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دیواندره   • مفهوم دیواندره   • تعریف دیواندره   • معرفی دیواندره   • دیواندره چیست   • دیواندره یعنی چی   • دیواندره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دیواندره

کلمه : دیواندره
اشتباه تایپی : nd,hknvi
عکس دیواندره : در گوگل

آیا معنی دیواندره مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )