برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1388 100 1

دکترین نظامی

دکترین نظامی در دانشنامه ویکی پدیا

دکترین نظامی
دکترین نظامی چگونگی شرکت نیروهای نظامی در لشکرکشی ها، عملیات های عمده، نبردها و درگیری ها را به طور مختصر بیان می کند.
نیرو چگونه خود را تعریف می کند («ما که هستیم؟»)
مأموریت آن چیست. («ما چه کار می کنیم؟»)
مأموریت چگونه باید اجرا شود. («کارمان را چگونه انجام می دهیم؟»)
در طول تاریخ مأموریت چگونه اجرا شده است («قبلاً چگونه آن را انجام می دادیم؟»)
پرسش های دیگر
در واقع این دکترین راهنمای اعمال نظامی است و شامل قواعد سریع و تغییرناپذیر نمی شود. دکترین، یک چارچوب مرجع عمومی برای کل نیروی نظامی است که به استاندارد شدن عملیات ها و تسهیل آمادگی نیروها کمک می کند.
دکترین، تئوری، تاریخ، تجربه و تمرین را به هم پیوند می دهد. هدف آن گسترش ابتکار و تفکر خلاقانه است. دکترین برای نظام در حکم بدنه ای مقتدر از عباراتی است که روش هدایت نیروهای نظامی را مشخص می سازد و ادبیات خاصی برای طراحان و رهبران نظامی به دست می دهد.
تعریفی که ناتو از اصطلاح «دکترین نظامی» ارائه می دهد و توسط چندین کشور عضو نیز اقتباس شده است این طور بیان می کند: «اصول اساسی که نیروهای نظامی با استفاده از آن ها اعمال خود را در جهت اهداف خود هدایت می کنند را دکترین نظامی گویند. این دکترین نافذ است اما در عمل نیاز به تفسیر دارد.»


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با دکترین نظامی

دکترین نظامی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

جواد
دکترین نظامی دفاعی مجموعه‌ی از اصول اساسی، قواعد، نظریه‌ها، اندیشه‌ها، زیربنای فکری و اصول بنیادی مورد قبول و حمایت ملی است که توسط رهبران نظامی ـ سیاسی کشور و با توجه به دکترین امنیت ملی، اندیشه نظامی حاکم بیان می‌شود. دکترین‌های نظامی بالاترین و کلان‌ترین قواعدی هستند که در ساختار نظامی یک کشور تعریف می‌شوند.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دکترین نظامی   • مفهوم دکترین نظامی   • تعریف دکترین نظامی   • معرفی دکترین نظامی   • دکترین نظامی چیست   • دکترین نظامی یعنی چی   • دکترین نظامی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دکترین نظامی
کلمه : دکترین نظامی
اشتباه تایپی : n;jvdk kzhld
عکس دکترین نظامی : در گوگل

آیا معنی دکترین نظامی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )