برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1531 100 1
شبکه مترجمین ایران

دولت شهر

معنی دولت شهر به فارسی

دولت شهر
[city state] [جغرافیای سیاسی، علوم سیاسی و روابط بین الملل] نظامی سیاسی حاکم بر شهری مستقل که بر مناطق مجاور خود حکمرانی می کند و مرکز حیات فرهنگی و اقتصادی و سیاسی است

دولت شهر در دانشنامه ویکی پدیا

دولت شهر
دولت شهر دولتی است که فقط در یک شهر و مناطق اطراف آن شهر حاکم است. دولت شهرهای مهم در یونان پدید آمده اند، اما اولین دولت شهرها در تمدن میان رودان به وجود آمده اند.
شاهزاده نشین موناکو یک دولت شهر و بعد از واتیکان دومین کشور کوچک غیروابسته جهان است. مشهورترین شهر آن مونت کارلو است. موناکو همچنین از نظر تراکم جمعیت در رده دوم کشورهای متراکم قرار دارد.
جمهوری سنگاپور دولت شهری در جنوب شرقی آسیا است و پایتخت آن سنگاپور است. جنوب شبه جزیره مالایا و کوچکترین کشور جنوب شرقی آسیا است.
واتیکان کشوری است مستقل که در درون شهر رم در کشور ایتالیا جای دارد. واتیکان محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک های جهان و مرکز کلیسای کاتولیک است. واتیکان با مساحتی در حدود ۴۴ هکتار، کوچکترین کشور دنیا و با جمعیتی در حدود ۸۰۰ نفر، کم جمعیت ترین کشور مستقل دنیا محسوب می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دولت شهر در دانشنامه آزاد پارسی

دولت شهر (city-state)
واحدی حکومتی که قلمرو آن یک شهر است. اگرچه شهرهای مستقل همواره در تاریخ وجود داشته اند، اما اصطلاح دولت شهر بیش از همه دربارۀ پولیس۱ ها یا شهرهای خودمختار یونان باستان به کار رفته است. شمار دولت شهرهای یونان، که مهم ترین آن ها آتن و اسپارت بودند، در آغاز به چندصد شهر می رسید. حاکمیت این شهرها روستاهای اطرافشان را نیز دربر می گرفت و زندگی سیاسی و اجتماعی هر دو را شامل می شد. هرچند حکومت دولت شهر آتن را در دورۀ شکوفایی اش غالباً مردم سالاری دانسته اند، اما انواع بسیار متفاوتی از حکومت، مانند پادشاهی مطلقه، دیکتاتوری نظامی و اشراف سالاری، بر دولت شهرها حاکمیت داشته اند. حتی در دولت شهرهایی که حکومت مردم سالار هم داشته اند، مشارکت در حکومت فقط به شهروندان، یعنی طبقه ای که شامل بردگان، زنان و دیگران نمی شد، محدود بود. شهرهای ایتالیا در دورۀ رنسانس۲ نیز نمونۀ دیگری از شهرهای خودمختار بودند. فلورانس، جنووا، میلان، و ونیز همگی در دوره های مختلف ازجملۀ جوامع آزاد ایتالیا بودند.Renaissance

دولت شهر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی
دولت شهر دولتی است که فقط در یک شهر و مناطق اطراف شهر حاکم است. دولت-شهرهای مهم در یونان پدید آمده است اما اولین دولت -شهرها در تمدن بین النهرین به وجود آمده اند.
محتویات [نمایش]
دوران کنونی [ویرایش]
موناکو [ویرایش]
نوشتار اصلی: موناکو
شاهزاده نشین موناکو یک دولت شهر و بعد از واتیکان دومین کشور کوچک غیر وابسته جهان است. مشهورترین شهر آن مونت کارلو است. موناکو همچنین از نظر تراکم جمعیت در رده دوم کشورهای متراکم قرار دارد.
سنگاپور [ویرایش]
نوشتار اصلی: سنگاپور
جمهوری سنگاپور دولت شهری در جنوب شرقی آسیا است و پایتخت آن سنگاپور است.جنوب شبه جزیره مالایا و کوچکترین کشور جنوب شرقی آسیا است.
واتیکان [ویرایش]
نوشتار اصلی: واتیکان
واتیکان کشوری است مستقل که در درون شهر رم در کشور ایتالیا جای دارد. واتیکان محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک های جهان و مرکز کلیسای کاتولیک است. واتیکان با مساحتی در حدود ۴۴ هکتار، کوچکترین کشور دنیا و با جمعیتی در حدود ۸۰۰ نفر، کم جمعیت ترین کشور مستقل دنیا محسوب می شود.[۱][۲][۳]
کویت [ویرایش]
نوشتار اصلی: کویت
کُویت کشوری کوچک در خاورمیانه است که در میان عراق، عربستان سعودی و آبهای خلیج فارس واقع شده است . پایتخت این کشور شهر کویت می باشد.
بحرین [ویرایش]
نوشتار اصلی: بحرین
بحرین شامل سه شهر یا به عبارت بهتر سه جزیره اصلی منامه و محرق و ستره است و منامه یعنی بزرگ ترین این جزایر پایتخت آن به شمار می آید.
جیبوتی [ویرایش]
نوشتار اصلی: جیبوتی
جیبوتی کشوری است در شرق آفریقا. پایتخت آن جیبوتی است.
هنگ کنگ [ویرایش]
نوشتار اصلی: هنگ کنگ
هنگ کنگ شهری است جزیره ای در چین. هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ جزو مستعمرات پادشاهی بریتانیا بود و در سال ۱۹۹۷ به خاطر انقضاء پیمان قبلی به جمهوری خلق چین پیوست. بر پایه قانون مقرر، قرار است هنگ کنگ تا سال ۲۰۴۷ از درجه بالایی از خودمختاری برخوردار باشد.
ماکائو [ویرایش]
ماکائو شبه جزیره ای در دریای چین است. تا همین سالهای نزدیک مستعمرهٔ پرتغال بود ولی اکنون بخشی از خاک جمهوری خلق چین است.
دوران باستان [ویرایش]
شهر سوخته [ویرایش]
نوشتار اصلی: شهر سوخته
شهر سوخته نام بقایای شهری باستانی است که در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل-زاهدان واقع شده است. این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و مردم این شهر در چهار دوره بین سال های ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند.
شهری که گفته می شود پیشرفته ترین شهر جهان قدیم بوده است و حتا بسیار پیشرفته تر از شهر کرت که سینوهه در کتاب خود از آن یاد کرده است. به اعتقاد برخی باستان شناسان اگر بخواهیم به معنای کامل و دقیق شهر توجه کنیم، این شهر را باید قدیمی ترین شهر دنیا دانست چرا که معدود شهرهای پیش از آن، از نظر امکانات و اصول شهرنشینی با آن قابل مقایسه نیستند.[۴]
بابل [ویرایش]
نوشتار اصلی: بابل (دولت شهر)
شهر قدیم بابل یک دولت شهر در میان رودان بود که برخی اوقات به عنوان یک امپراطوری تلقی می شد، بقایای این شهر همکنون در استان بابل در شهر الهلال عراق در ۸۸ کیلومتر جنوب بغداد یافته می شود.
سومر و اکد [ویرایش]
چهارده دولت شهردر سراسر سومر و اکد وجود دارد که عبارتند از : سپیار، کیش، اکشک، لارک، نپیور، ادب، شوروپک، اوم، لاگاش، بدتیبیره، اوروک، لارسا، اور و اریدو ضمن آنکه باستان شناسان دو آبادی را از زیر خاک بیرون آورده اند که اسامی آنان نا معلوم است.
یونان [ویرایش]
شامل دولت شهرهای آتن و اسپارت [۵]
منبع [ویرایش]
↑ . CIA — The World Factbook ed. Retrieved on 2007-02-22.
↑ . Retrieved on 2007-11-28.
↑ The سیلند is generally classified as a ریزکشور, not as an independent sovereign state.
↑ مقالهٔ «آغاز تمدن در ایران»، از روزنامه اعتماد ملی، شمارهٔ ۷ تیرماه
↑ «دولت شهرهای سومر و اکد باستان» ‎(فارسی)‎. تاریخ و تمدن جهان باستان.
این یک نوشتار خُرد پیرامون سیاست است. با گسترش آن به ویکی پدیا کمک کنید.
رده های صفحه: جغرافیای سیاسی سیاست کشورها بر پایه ویژگی ها
قس عربی
دولة المدینة هی دولة مستقلة أو ذاتیة الحکم تقتصر سیادتها على مدینة. کانت هذا الشکل من الدول شائعة خلال العصور القدیمة. رغم امتلاکها السیادة، اتحدت مدن کثیرة فی إطار رابطات رسمیة وغیر رسمیة تحت حکم ملک. وفی بعض الحالات، تشکلت إمبراطوریات تاریخیة أو رابطات بحق الاستیلاء، ومثال ذلک مایکینا وروما. لکن کثیرا منها تشکل فی إطار تحالفات سلمیة أو حمایة متبادلة (مثال العصبة البیلوبونیزیة. وخلال العصور الوسطى، کانت الدول المدن میزة خاصة لألمانیا وإیطالیا حالیا. فقد کون عدد منها الرابطة الهانزیة، التی مثلت قوة تجاریة هامة لعدة قرون.
[عدل]انظر أیضا
الدولة الأمة
هذه بذرة مقالة عن الجغرافیا تحتاج للنمو والتحسین، فساهم فی إثرائها بالمشارکة فی تحریرها.
تصنیف: جغرافیا سیاسیة
قس ترکی استانبولی
Şehir devleti bir bölgenin yalnızca bir şehrin hâkimiyeti altında olmasıdır. Şehir devletleri genellikle daha büyük bir kültürel bölgenin parçasıydılar. Buna örnek olarak Antik Yunanistan'daki şehir devletleri (Atina, Sparta ve Gördes(Krintos)), Kenandaki Fenike şehirleri (Sûr ve Sayda), Mayalar (Chichen Itza ve El Mirador), Orta Asya'da İpek Yolu üzerindeki şehirler (Semerkand ve Buhara) ve İtalyan şehir devletleri (Floransa ve Venedik) gösterilebilir.
Şehir devletleri medeniyetin gelişimine çok büyük katkılarda bulunmuşlardır. İnsanlık tarihinin en yaratıcı dönemlerinden bazıları insanların kü ...

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دولت کشور   • اسپارت   • شهر کرت   • یونان باستان   • معنی دولت شهر   • مفهوم دولت شهر   • تعریف دولت شهر   • معرفی دولت شهر   • دولت شهر چیست   • دولت شهر یعنی چی   • دولت شهر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دولت شهر

کلمه : دولت شهر
اشتباه تایپی : n,gj aiv
عکس دولت شهر : در گوگل

آیا معنی دولت شهر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )