برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1419 100 1

دولت در تبعید

دولت در تبعید در دانشنامه ویکی پدیا

دولت در تبعید
دولت در تبعید (انگلیسی: Government in exile) دولتی است که خارج از سرزمین خود تشکیل شده است.
رأس جالوت
دولت موقت
سازمان ملت ها و اقلیت های غیررسمی
مثال های متعددی از دولت های در تبعید وجود داشته است که در نتیجه تهاجم آلمان نازی در طول جنگ جهانی دوم و قبل از آن جابه جا شده یا در آن سوی مرزها تشکیل شده بودند. در طول جنگ جهانی دوم لندن به مامن دولت های در تبعید فرانسه آزاد، بلژیک، چکسلواکی، یونان، هلند، نروژ، لهستان، کره و یوگسلاوی تبدیل شد.
دولت در تبعید لهستان که به صورت رسمی دولت در تبعید جمهوری لهستان (لهستانی: Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie) خوانده می شد. دولت در تبعید جمهوری دوم لهستان بود که پس از تهاجم به لهستان در سپتامبر ۱۹۳۹ و اشغال آن توسط آلمان نازی و شوروی تشکیل شد.
با وجود اشغال لهستان توسط دولت های متخاصم، دولت در تبعید لهستان توانسته بود در طول جنگ به کمک دولت زیرزمینی لهستان و شاخه نظامی آن که به ارتش میهنی معروف بود به صورت گسترده ای در درون کشور اعمال قدرت کند. در بیرون از لهستان اشغالی هم نیروهای نظامی و لهستانی هایی که توانسته بودند از اشغال بگریزند تحت تسلط دولت در تبعید و به عنوان جزئی از نیروهای متفقین در جبهه های آفریقا، خاورمیانه و اروپا علیه متحدین جنگیدند.
دولت در تبعید لهستان ابتدا در پاریس شکل گرفت اما پس از آغاز تهاجم به فرانسه از طرف ارتش آلمان نازی برای مدتی در سال ۱۹۴۰ به شهر آنژه در مرکز فرانسه و سپس با سقوط فرانسه به لندن انتقال یافت و تا هنگام انحلالش در سال ۱۹۹۰ در همان شهر باقی ماند. پس از پایان جنگ در سال ۱۹۴۵، تمامی خاک لهستان در دست نیروهای شوروی باقی ماند و در آن جمهوری خلق لهستان تشکیل شد که جزو اقمار شوروی بود. از همین رو دولت در تبعید لهستان علی رغم عدم شناسایی از سوی قدرت های بزرگ و مؤثر جهانی به حیات خود ادامه داد و پس از پایان سلطه کمونیسم بر لهستان دولت در تبعید مسئولیت ایجاد جمهوری سوم لهستان را در دسامبر ۱۹۹۰ به عهده گرفت.
۱۹ روز پس از آغاز تهاجم به لهستان توسط آلمان نازی و ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی کلمه دولت در تبعید به عربی

دولت در تبعید
حکومة الظل

دولت در تبعید را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دانلود در تبعید سید محمد حسینی   • در تبعید من و تو   • معنی دولت در تبعید   • مفهوم دولت در تبعید   • تعریف دولت در تبعید   • معرفی دولت در تبعید   • دولت در تبعید چیست   • دولت در تبعید یعنی چی   • دولت در تبعید یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دولت در تبعید
کلمه : دولت در تبعید
اشتباه تایپی : n,gj nv jfudn
عکس دولت در تبعید : در گوگل

آیا معنی دولت در تبعید مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )