برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1424 100 1

دهستان

/dehestAn/

معنی دهستان در لغت نامه دهخدا

دهستان. [ دِ هَِ ] (اِ مرکب ) مجموع چندین ده و قریه و جایی که دارای دهات چند باشد. (ناظم الاطباء). دهستان در مقابل شهرستان. (از غیاث ). خره. کوره. بلوک. جزیی از بخش که مرکب از چند ده باشد.(یادداشت مؤلف ). در تقسیمات کشوری هر بخش به چندین دهستان تقسیم می شود. (لغات فرهنگستان ) :
فراوان دگر مرز همچون بهشت
دهستان بسیار پر باغ و کشت.
فردوسی.
متاعی هر که دارد رو به این بازار می آرد
محبت شهر و بر اطراف او عالم دهستان است.
سلیم (از آنندراج ).
عدالت کنان بر دهستان و دشت
به هنجار بازارگان می گذشت.
عبداﷲ هاتفی (از آنندراج ).

دهستان. [ دِ هَِ ] (اِخ ) دهی است از دهستان دراگاه بخش سعادت آباد شهرستان بندرعباس. واقع در 69هزارگزی شمال باختری حاجی آباد. سکنه ٔ آن 696 تن. آب آن از قنات تأمین می شود. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8).

دهستان. [ دِ هَِ ] (اِخ ) شهری در طبرستان. (ناظم الاطباء). نام شهری است که اکنون استرآباد گویند از حدود گرگان تا خوارزم. (انجمن آرا) (آنندراج ). ناحیتی است [ به دیلمان ] و مر او را رباطی است با منبر و جایی با کشت و برز بسیار است و سوادی بسیار و ثغر است بر روی غور و گور علی بن سگزی آنجاست. (حدود العالم چ ستوده ص 144). در پنجاه فرسخی شمال آبسکون و چهار منزلی گرگان شهر و محلی بوده در ولایتی به همین نام حمداله مستوفی در نزهةالقلوب آرد: دهستان از اقلیم چهارم است... ناحیه ای است که متصل به جرجان و در کنار دریای خزر بوده. یاقوت آن را به کسر دال ضبط کرده ؛ شرقشناسان آن را مشتق ازنام طایفه ٔ داها می دانندو بنابراین باید به فتح دال باشد. (از حاشیه ٔ فیاض بر تاریخ بیهقی ص 135). مهمترین آبادی دهستان آخور نام داشته. مقدسی آن را شهرستانی مشتمل بر 24 دهکده شمرده است و گوید بزرگترین آبادیهای گرگان است. (از سرزمینهای خلافت شرقی ص 405). سابقاً یکی از دو ناحیه ٔ استرآباد در شمال بوده شامل ساحل جنوب شرقی بحر خزر وقسمتی از ناحیه ٔ فعلی شمال اترک ، مسکن طوایفی موسوم به دَه ْ و مرکز آن شهر آخور بوده. در این ناحیه خرابه های شهر قدیمی موسوم به مشهد مصریان دیده می شود که در شمال رود اترک در خاک روس واقع شد ...

معنی دهستان به فارسی

دهستان
ناحیه ای بود در قدیم متصل بگرگان ( استر آباد ) و در شمال گنبد قابوس و بر ساحل شمالی رود اترک مشتمل بر ۲۴ قریه .
چندده بهم نزدیک ازیک بخش، بخش کوچکی ازشهر
( اسم ) مجموعه چند ده نزدیک بهم توضیح : امروزه دهستان قسمتی از بخش محسوب میگردد .

معنی دهستان در فرهنگ معین

دهستان
(دِ هِ) (اِمر.) مجموعة چند ده نزدیک به هم .

معنی دهستان در فرهنگ فارسی عمید

دهستان
چند ده نزدیک به هم که جزء یک بخش باشد، قسمتی از بخش، بخش نیز قسمت کوچکی از شهر و شامل چند دهستان است.

دهستان در دانشنامه اسلامی

دهستان بازُفت، دهستانی در استان چهارمحال و بختیاری است.
دهستان بازفت، در بخش شوراب شهرستان فارسان، در استان چهارمحال و بختیاری، در منطقه کوهستانی زاگرس مرکزی، واقع است.
از شمال به دهستان پشتکوه موگویی، از مشرق به دهستان های شوراب و بیرگان و دوآب، از مغرب به شهرستان های مسجد سلیمان و ایذه و از جنوب به دهستان میانکوه (شهرستان بروج ن) محدود است.
در قدیم جزو ناحیه گندمان به شمار می آمد.
سابقاً بازفت جزو بخش اردل از شهرستان شهرکرد بود.

مشخصات طبیعی دهستان بازفت
در این دهستان دو رشته کوه با جهت شمال غربی ـ جنوب شرقی امتداد دارد و روستا های آن در دره این کوه ها در میان جنگل بلوط قرار گرفته است.

← زردکوه بازفت
شغل عمده مردم دامداری است، و به زراعت (آبی و دیم) و باغداری نیز می پردازند.

صنایع دستی اهالی دهستان بازفت
...
باسْمِنْج ، دهستانی واقع در شهرستان تبریز است.
دهستان، در مشرق بخش حومه شهرستان تبریز، در آذربایجان شرقی، و در قسمتی از دامنه شمالی کوه سهند قرار دارد.

مشخصات طبیعی دهستان باسمنج
منطقه ای سردسیر مشتمل بر یازده روستا که برخی از آن ها در مآخذ قدیم جزو دهستان مهران رود شمرده شده است.
مهرانرود ـ که در دهستان باسمنج، «باسمنج چای» (رود باسمنج) و در شهر تبریز «میدان چای» خوانده می شود ـ از کوه سهند سرچشمه می گیرد و در جهت شمال روان می شود و پس از پیوستن رود لیقوان از سمت راست به آن، تا جنوب شهر باسمنج جریان می یابد و سپس در جهت شمال غربی، از آن جا می گذرد و وارد شهر تبریز می شود.

محصولات عمده دهستان باسمنج
محصول عمده دهستان گندم و جوست. و تره بار آن، به ویژه خیار، در شهر تبریز شهرت دارد.

شغل مردم دهستان باسمنج
...
بالَک، دهستان سابق در شهرستان مریوان و نام طایفه ای کُرد.
این دهستان از شمال به دهستان سَرشیو، ا ...

دهستان در دانشنامه ویکی پدیا

دهستان
دِهِستان زیرمجموعه ای از بخش و کوچک ترین واحد تقسیمات کشوری در ایران است. واحدهای بزرگ تر از بخش به ترتیب عبارتند از شهرستان و استان.
دهستان شامل گروهی از روستاهای نزدیک می شود که از نظر اجتماعی، فرهنگی یا اقتصادی به یکدیگر وابستگی داشته باشند. بزرگ ترین یا مهم ترین روستای این مجموعه به عنوان مرکز دهستان انتخاب می شود. نماینده دولت در دهستان دِهدار خوانده می شود. ساختمان و سازمان اداری محل فعالیت دهدار دهداری نام دارد. دهستانْ کوچک ترین واحد تقسیمات کشوری با محدودهٔ جغرافیایی معین است که از به هم پیوستن چند روستا، مکان و مزرعهٔ هم جوار تشکیل می شود. روستاهای یک دهستان از لحاظ محیط طبیعی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی همگن هستند که این خدمات رسانی و برنامه ریزی در سامانه و شبکه ای واحد را ممکن می سازد. دهستان توسط دهدار اداره می شود.
دهستان یک منطقهٔ مسکونی در افغانستان است که در ولایت بادغیس واقع شده است.
فهرست شهرهای افغانستان
دهستان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان بزکش بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده است.
رامیان
آب انار، دهستانی است از توابع بخش کلات شهرستان آبدانان در استان ایلام ایران.
براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۲٬۱۴۹ نفر (۳۸۰ خانوار) بوده است.
دهستان آب باران یکی از دهستان های تابعه بخش جولکی شهرستان آغاجاری در استان خوزستان در جنوب غربی ایران است. دهستان آب باران به مرکزیت روستای آب باران از ترکیب روستاها، مزارع و مکان های هادی خانی، آب باران یک، آب باران دو، چم نظامی شیخ عاشورا، امامزاده شاه عبدالله، قهوه خا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دهستان در دانشنامه آزاد پارسی

دِهِسْتان
ولایتی حاصل خیز و آباد در شمال مسیر سفلای رودخانۀ اترک بین خوارزم و گرگان. بخش جنوبی آن از رودخانۀ اترک سیراب می شد. این ناحیه مرکب از چند شهر و دَه ها روستا، و شهر آخور کرسی آن بود و شهر رباط در شرق آن و بر سر راه خوارزم قرار داشت. به نوشتۀ مقدسی، روستاهای ۲۴گانه دهستان از پرجمعیت ترین آبادی های ناحیۀ گرگان بوده است. باغداری و صید ماهی از مشاغل مردم دهستان بود. ولایت دهستان از پیش از اسلام ناحیه ای معمور بوده است و مردم آن از ترکان بودند. یزید بن مهلب دهستان را تصرّف کرد و هزاران تن از مردمانش را کشت و به بردگی گرفت. خرابه های دهستان امروزه در خاک جمهوری ترکمنستان قرار دارد و به مشهد مصریان معروف است.

دهستان در جدول کلمات

دهستان مریوان
اورامان
دهی از دهستان دلکا در بخش بزمان شهرستان ایرانشهر
توتک

معنی دهستان به انگلیسی

rural district (اسم)
دهستان

دهستان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دهستان   • روستا   • تعریف دهستان   • نقشه تقسیمات کشوری ایران   • دهدار   • شهرستان   • مفهوم دهستان   • معرفی دهستان   • دهستان چیست   • دهستان یعنی چی   • دهستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دهستان
کلمه : دهستان
اشتباه تایپی : nisjhk
آوا : dehestAn
نقش : اسم
عکس دهستان : در گوگل

آیا معنی دهستان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )