برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1440 100 1

دهستان اسفیورد شوراب

دهستان اسفیورد شوراب در دانشنامه ویکی پدیا

دهستان اسفیورد شوراب
دهستان اسفیورد شوراب، دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان ساری در استان مازندران. همچنین اسفیورد یا اسپیورد نام یکی از محله های بلوار کشاورز ساری است.
جمعیت این دهستان بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ در حدود (۶۶۰۳ خانوار) ۲۵۴۰۰ نفر است.
شهر ساری و دهستان اسپه ورد شوراب مجاور یکدیگرند . "ساری رود" نهری که ساری قدیم (بخش مرکزی ساری امروز) را در درون انحنای خود جای داده است، آن را از دهستان اسپه ورد شوراب جدا می سازد. براساس بعضی گزارش های تاریخی، ساری قدیم، همیشه دارای وسعتی محدود و شاید کمتر از یکصد هکتار بوده است ( مثلاً ر.ک. احسن التقاسیم، سفرنامه مقدسی قرن چهارم هجری) و قبل از آن که شهر باشد می توانست همانند بسیاری از امیر نشین های قدیم، محل سکونت ارباب دهستان مجاور باشد . جغرافیای تاریخی ساری حاکی از آن است که شهر به لحاظ یک ایستگاه تجاری، از امتیاز ویژه یی درگذشته بر خوردار نبوده است .
ساری می توانست در ابتدا محل مناسبی فقط برای سکونت ارباب اسپه ورد باشد و گفته ایم که اسپه ورد دهستانی است که وسعت اراضی به هم پیوسته آن چند هزار هکتار است . شهر ساری طی تاریخ طولانی خود همیشه یک شهر فئودالی وفئودال نشین بوده است. به ویژه می توانست تا زمان کیوس ساسانی( قرن ششم میلادی )، بامالکیت واحد و توسط شخصیت های محلی اداره شود . قابل تصور است که دهستان اسپه ورد و دیگر مناطق اطراف ساری، در آن زمان توسط یک فئودال بزرگ و با اهمیت اداره می شد که به احتمال زیاد محل سکونت اختصاصی او و بستگان و خویشاوندان او، ساری بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با دهستان اسفیورد شوراب

دهستان اسفیورد شوراب را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دهستان اسفیورد شوراب   • مفهوم دهستان اسفیورد شوراب   • تعریف دهستان اسفیورد شوراب   • معرفی دهستان اسفیورد شوراب   • دهستان اسفیورد شوراب چیست   • دهستان اسفیورد شوراب یعنی چی   • دهستان اسفیورد شوراب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دهستان اسفیورد شوراب
کلمه : دهستان اسفیورد شوراب
اشتباه تایپی : nisjhk hstd,vn a,vhf
عکس دهستان اسفیورد شوراب : در گوگل

آیا معنی دهستان اسفیورد شوراب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران