برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1455 100 1

دهان و دندان

دهان و دندان در دانشنامه ویکی پدیا

دهان و دندان
حفرهٔ دهان اولین قسمت دستگاه گوارشی بوده و در انتهای خلفی خود مسیر مشترکی با دستگاه تنفسی دارد.حفرهٔ دهان از جلو به لبها از طرفین به گونه ها و در خلف به ناحیه لوزه های کامی محدود است. لوزه ها در طرفین حلق و در بین دو چین بافتی که یکی در عقب و دیگری در جلوست قرار دارند که این چین ها به نام ستونک های لوزه ای نامیده می شوند. گفتنی است که منطقه حلق دهانی که در انتها و خلف حفره دهان قرار دارد مسیر مشترک دو دستگاه گوارشی و تنفسی است.مسیر گوارشی از دهان شروع شده و سپس از حلق حنجره ای به مری ختم می گردد. همچنین مسیر تنفسی از حفره بینی شروع شده و بعد از طی مسیر حلق بینی، حلق دهانی، حلق حنجره ای، حنجره تراشه و برونش به ریه ها ختم می شود.حفره دهان را به دو قسمت می توان تقسیم کرد:۱-وستیبول یا بخش دهلیزی: فضایی است بین لب ها و گونه ها با دندان ها(در افراد بی دندان فضایی است بین لب ها و گونه ها).۲-حفره حقیقی دهان: فضایی است که در پشت دندان ها قرار گرفته است و تا ناحیه لوزه های کامی ادامه دارد. تمامی اشخاصی که با حفره دهان سر و کار دارند از قبیل دندانپزشک، دستیار دندانپزشک، تکنسین آزما یشگاه، بهداشتکار دهان و دندان باید از آناتومی طبیعی حفره دهان آگاهی داشته باشند.
مراحل جنینی:از زمان باروری تخمک تا تشکیل کامل یک ا نسان، در رحم سه مرحله طی می شود.۱-مرحله باروری(fertilization) که دو هفته اول می باشد.۲-مرحله(embryo)از هفته سوم تا هفته هشتم ادامه دارد. ۳- مرحله (fetus)از هفته نهم تا سی و هشتم ادامه دارد.
زبان عضوی عضلانی و مثلثی شکل است که از سه لایه جنینی اکتودرم، مزودرم وآندودرم درست می شود. زبان از دو عضله داخلی و خارجی تشکیل می شود.بین عضلات داخلی وخارجی زبان تفاوت وجود دارد عضلات زبان از بیرون زبان منشأ گرفته و به داخل آن ختم می شوند در صورتی که مبدآ و انتهای عضلات داخلی زبان در داخل خود زبان است. حرکات مختلف زبان: عضلات داخلی زبان باعث کوتاه، پهن و بلند شدن زبان می شوند. عضلات کافی زبانی و نیزه ای زبانی را به سمت بالا و عقب می کشانند. عضله لامی زبانی کناره های زبان را به سمت پایین می کشاند. عضله زنخی زبانی باعث طویل شدن زبان یا باعث پایین کشیدن نوک زبان می گردد.
در طی زمان باروری (یعنی دو هفته اول) سه لایه جنینی اک ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با دهان و دندان

دهان و دندان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دهان و دندان   • مفهوم دهان و دندان   • تعریف دهان و دندان   • معرفی دهان و دندان   • دهان و دندان چیست   • دهان و دندان یعنی چی   • دهان و دندان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دهان و دندان
کلمه : دهان و دندان
اشتباه تایپی : nihk , nknhk
عکس دهان و دندان : در گوگل

آیا معنی دهان و دندان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران