برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1451 100 1

دهان انسان

دهان انسان در دانشنامه ویکی پدیا

دهان انسان
دهان اوّلین عضو دستگاه گوارش بدن است که غذا و آب برای گوارش اول وارد این عضو می شوند. دهان شامل حفره دهان، دندان ها، زبان، بزاق، لثه و سقف دهان است. فک بالا ثابت است و حرکت نمی کند. ولی فک پائین حرکت دارد و عمل باز و بسته شدن دهان را انجام می دهد. در داخل استخوان هر فک حفراتی وجود دارد که ریشه دندان ها در آن قرار می گیرد. در این حفرات دندان ها به وسیلهٔ الیاف دور دندان به استخوان فک متصل می شوند. روی آرواره ها و دور دندان را لثه می پوشاند. به آرواره لثه و الیاف نگهدارنده دور دندان بافت نگهدارنده دندان گفته می شود. دهان انسان در اعمال زیادی نظیر حرف زدن خندیدن. چشیدن . گاز گرفتن. جویدن و بلعیدن غذا شرکت دارد. اولین قدم در راه گوارش غذا. خرد کرد و جویدن مواد غذایی است که توسط دندان ها صورت می گیرد . هرکدام از دندان ها با شکل خاص خود به عمل جویدن کمک کی کنند. دندانهای پیشین برای بریدن . دندانهای نیش برای پاره کردن و دندانهای آسیا (دندان های آسیاب کوچک و دندان های آسیای بزرگ) برای خرد کردن لقمه شکل گرفته است.
مونوفلوروفسفات سدیم.
رنگ.
طعم.
فلوراید.
مواد کف زا.
پاک کننده ها.
مواد رطوبت زا
سقف دهان اعصاب خود را از اعصاب بزرگ کامی و نیز وپالاتین که فیبرهایشان را از عصب ماکزیلاری می گیرند تأمین می کند. کف دهان توسط شاخه ای از عصب مندیبولار (شاخه ای از عصب سه قلو) که عصب زبانی نامیده می شود عصب دهی می شود.گونه نیز توسط شاخه ای از عصب مندیبولار به نام بوکال عصب دهی می شود.
دهان سالم با توجه روزانه به بهداشت دهان و رژیم غذایی مناسب حاصل می شود بوی دهان
بوی دهان : دهان علاوه بر محتویاتش، یعنی دندان ها، لثه، زبان، غدد بزاقی و مخاط، به علت موقعیت و ارتباط خاص خود با دستگاه های تنفسی و گوارشی، منعکس کنندهٔ حالات سلامت و بیماری این دستگاه ها است. بوی دهان ممکن است نشانهٔ وجود عارضه و ضایعه ای در یکی از قسمت های مرتبط با آن باشد.
عکس دهان انسان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با دهان انسان

دهان انسان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دهان انسان   • مفهوم دهان انسان   • تعریف دهان انسان   • معرفی دهان انسان   • دهان انسان چیست   • دهان انسان یعنی چی   • دهان انسان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دهان انسان
کلمه : دهان انسان
اشتباه تایپی : nihk hkshk
عکس دهان انسان : در گوگل

آیا معنی دهان انسان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران