برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1390 100 1

دلار آمریکا

دلار آمریکا در دانشنامه ویکی پدیا

دلار آمریکا
دلار آمریکا (به انگلیسی: United States dollar) یکای پول رسمی ایالات متحده آمریکا است. کنگره ایالات متحده آمریکا در ۶ ژوئیه ۱۷۸۵ (که در آن زمان، تنها یک مجلس بود) به اتفاق آرا دلار را یکای پول آن کشور قرار داد. پیش از استقلال ایالات متحده یعنی در ۴ ژوئیه ۱۷۷۶، پول انگلستان (لیره) در ۱۳ مهاجرنشین انگلیسی آمریکای شمالی رایج بود. در جریان انقلاب، آمریکاییان سکه نقره ای اسپانیا به نام «دلار» را که در مکزیک رایج بود وسیله داد و ستد قرار داده دادند و به همین دلیل نام پول ملی خود را «دلار» گذاشتند. سکه دلار نقره ای از قرن چهاردهم بیش از سه قرن به نام «تالر، دالر، تلار و دلار» در اروپا رایج بود که اسپانیایی ها آن را حفظ کردند و به مستعمرات خود در قاره آمریکا منتقل ساختند.
دلار
فهرست یکای پول رایج کشورها
مرکزیت دلار به عنوان ارز ذخیره ی جهانی این امتیازات چشم گیر را به اقتصاد آمریکا داده است. آمریکا ضمن داشتن کسری تراز پرداختهای عظیم، می تواند هزینه و سرمایهی مصرفی را فراتر از تولید داخلی تأمین کند و به سرمایه گذاریهایی دست زند که بسیار بیشتر از اندوخته های داخلی آن است، زیرا خارجی ها علاقه مندند دارایی های خود را به دلار افزایش دهند.
علامت $ برای دلار آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر استفاده می شود. در قرن ۱۸ میلادی ps برای پزو استفاده می شد و به مرور دو حرف s و p به هم چسبیده شده و علامت $ را تشکیل دادند. اس با خط عمودی «$» که علامت بین المللی دلار است نیز از اسپانیایی ها اقتباس شده که پول خود را با علامت P (پی) مشخص می کردند و این "P" در آمریکای شمالی به تدریج و در جریان نوشتن به شکل «$» درآمد.
سکه های رسمی ایالات متحده آمریکا که از سال ۱۷۹۲ تاکنون مورد استفاده قرار می گیرند
عکس دلار آمریکا


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با دلار آمریکا

دلار آمریکا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دلار آمریکا   • مفهوم دلار آمریکا   • تعریف دلار آمریکا   • معرفی دلار آمریکا   • دلار آمریکا چیست   • دلار آمریکا یعنی چی   • دلار آمریکا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دلار آمریکا
کلمه : دلار آمریکا
اشتباه تایپی : nghv Hlvd;h
عکس دلار آمریکا : در گوگل

آیا معنی دلار آمریکا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )