برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1615 100 1
شبکه مترجمین ایران

دلارامی

دلارامی در دانشنامه ویکی پدیا

دلارامی
دلارامی، از طایفه های سیستانی استان سیستان و بلوچستان می باشد.
از نژاداصیل سیستان قدیم اند که به خاستگاه اولیه شان یعنی دلارام منتسب شده اند. پراکندگی و تجمع آنان در سیستان مجاور هامون به تناسب حرفه دامپروری شان بیشتر از دلخک و دلارام بوده است. اینان نیمی شیعه و نیمی سنی مذهب اند که همواره درگیر اختلافات مذهبی بود ه اند. محمد حسن خان دلارامی جد بزرگ این طایفه است که به هنگام لشکرکشی نادر شاه به قندهار میزبانی شاه و لشکریان وی را در دلارام به عهده گرفت و به جهت پذیرایی مفصلی که از نادر و درباریان خاص وی به عمل آورد توسط پادشاه افشار ملقب به لگزی شد. بزرگان طایفه به این حکایت اشاره دارند که در همین سفر است که نادر شاه برای کشتی گیر خاص خویش از محمد حسن خان مبارز می طلبد و او پهلوان کَرَم را معرفی می نماید که پس از پیروزی بر کشتی گیر شاهی توسط نادر ملقب به کرم بنگی می گردد.
اعقاب محمد حسن خان یا تیره های دلارامی سیستان:
۱- تیره مد مصطفی (محمد ابن مصطفی): اولاد محمد شامل خداداد، منصور و مصطفی بوده اند که اعقاب آن ها در روستای دلارام (شمال شهر کنونی زابل) ساکن اند. دادخدا بزرگ و ریش سفید فامیل دلارامی در سیستان بود که از وی پسری به نام محمد حسین به ثمر رسید. او معاصر با فعالیت سرهنگ مکری که در سال ۱۳۱۱ به فرمان رضا شاه حکومت یا فرمانداری سیستان را عهده دار شد در شهر زابل معتمد بود. ملاحسین دلارامی آخرین بازمانده این تیره در روستای دلارامی در قید حیات است. تیره رضا قلی که در ده نور محمد خان و نوار مرزی و محمدآباد بولائی ساکن هستند نیز از رشته مصطفی اند که بزرگ و ریش سفید آن ها شیر محمد رضا قلی بوده است.
ده دلارامی، روستایی از توابع بخش پشت آب شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
این روستا در دهستان قائم آباد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۸۴ نفر (۴۲خانوار) بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دلارامی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علیرضا دلارامی
ممنون ازهمه دوستان عزیز ...دلارامی ازخودش معلوم هست یعنی داشتنه دلی آرام و پرازمهر ومحبت

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دلارامی   • مفهوم دلارامی   • تعریف دلارامی   • معرفی دلارامی   • دلارامی چیست   • دلارامی یعنی چی   • دلارامی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دلارامی

کلمه : دلارامی
اشتباه تایپی : nghvhld
عکس دلارامی : در گوگل

آیا معنی دلارامی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )