برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1672 100 1
شبکه مترجمین ایران

دعای ندبه

دعای ندبه در دانشنامه اسلامی

دعای ندبه
دعای ندبه از دعاهای معروف است که در اعیاد چهارگانه (جمعه، فطر، قربان و غدیر) خوانده می شود.
دعای ندبه را محمد بن مشهدی در کتاب مزار کبیر از محمد بن ابی قُرّه و او از کتاب محمد بن حسین بن سفیان بزوفری نقل کرده است.
حکم قرائت دعای ندبه
۱) در کتاب یاد شده آمده است؛ دعای ندبه برای امام زمان (عجل اللّٰه تعالی فرجه الشریف)، خوانده می شود .۲)خواندن آن در اعیاد جمعه، فطر، قربان و غدیر مستحب است.
توجه به نیایش
بی گمان یکی از احساسات اصیل و حقیقی انسان که ریشۀ در فطرت او دارد، توجه به نیایش و ارتباط با مبدا آفرینش و جهان غیب و آفریدگار هستی است. از جمله دعاهای مشهور که مستحب است در چهار عید (عید فطر، عید قربان، عید غدیر و روز جمعه) خوانده شود، «دعای ندبه» است. همواره بسیاری از مؤمنان، مشتاقان و منتظران ظهور دولت حق و حکومت جهانی اسلام و ارادتمندان حضرت ولی عصر (عجل اللّٰه تعالی فرجه الشریف) خواندن آن را شعار خود قرار داده و در مناسبت ها و فرصت های معین، به وسیله آن، با آن رهبر پنهان از نظر، به نجوا می پردازند.
معنای ندبه
...
دعای ندبه
دعای نُدبه از دعاهای بسیار مشهور که از امام صادق(ع) نقل شده و مستحب است در چهار عید (فطر، قربان، غدیر و جمعه) خوانده شود. این دعا را علی بن طاووس در کتاب اقبال الاعمال ذکر کرده است. شیعیان این دعا را بیشتر در صبح های جمعه قبل از طلوع آفتاب، در فراق امام زمان(عج) می خوانند.
این دعا مشتمل بر اِستِغاثه (زاری و کمک خواستن) از امام زمان(عج) و تأسف خوردن بر غیبت آن حضرت و گریه از فراق ایشان است و ندبه نیز به همین معناست.
ندبه به معنی فراخوانی و نیز گریه و ناله است و این دعا مشتمل بر استغاثه و استمداد از امام زمان(عج) و تاسف بر غیبت و گریه از فراق ایشان است؛ لذا به این نام شهرت یافته است.
دعای ندبه
دعا و توسل، دو نیاز آدمی و دو بال پرواز او برای فرار از دل مردگی حاکم بر فضای زندان دنیا هستند.
برای این دعا دو سند ذکر شده است که در ذیل به بیان و بررسی هر کدام از آنها می پردازیم:
ب ...

دعای ندبه در دانشنامه ویکی پدیا

دعای ندبه
دعای نُدبه ندبه به معنای خواندن، گریه بر شخص با ذکر خوبی های اوست. این دعا دلایل غیبت مهدی را شرح می دهد.
جمعه
عید فطر
عید قربان
عید غدیر
این دعا مشتمل بر عقاید شیعه و تأسف بر غیبت مهدی است که از امام ششم شیعیان نقل شده و به خواندن آن در این چهار مورد توصیه شده است:
دعای ندبه را عده ای از علما و محدثین نقل کرده اند و برخی تا ۱۵ سند برای آن برشمرده اند؛ از آن جمله:
و اما دعای ندبه که مشتمل است بر عقاید حَقّه و تأسف بر غیبت حضرت قائم، علیه السلام، به سند معتبر از حضرت امام جعفر صادق، علیه السلام، منقول است، که سنت است این دعای ندبه را در چهار عید بخوانَد؛ یعنی: جمعه، عید فطر، عید قربان و عید غدیر.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دعای ندبه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دعای ندبه   • مفهوم دعای ندبه   • تعریف دعای ندبه   • معرفی دعای ندبه   • دعای ندبه چیست   • دعای ندبه یعنی چی   • دعای ندبه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دعای ندبه

کلمه : دعای ندبه
اشتباه تایپی : nuhd knfi
عکس دعای ندبه : در گوگل

آیا معنی دعای ندبه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )