برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1623 100 1
شبکه مترجمین ایران

دستگاه مختصات

دستگاه مختصات در دانشنامه ویکی پدیا

دستگاه مختصات
دستگاه مختصات (به انگلیسی: Coordinate System) به دستگاهی برای تناظر یک به یک مجموعه ای از n کمیت عددی یا اسکالر با فضای n بعدی اطلاق می شود. در فضای n-بعدی، تعداد n و دقیقا n پارامتر برای تعیین مختصات لازم است.
در سیستمهای فیزیکی تعداد پارامترهای لازم برای تعیین مختصات یک شیء در فضای فاز برابر با درجات آزادی آن شی در آن سیستم است..
مختصات استوانه ای نوعی مختصات متعامد (عمود برهم) است که در آن یک نقطه، در فضا بر روی قاعدهٔ یک استوانه در نظر گرفته می شود. مکان آن نقطه بر اساس شعاع و ارتفاع استوانه (r و z) و زاویه ای که شعاع قاعده گذرنده از آن نقطه با محور x می سازد (θ)، بیان می شود. این دستگاه، در حالت دوبعدی، با حذف مختص z به مختصات قطبی تبدیل می شود. در فیزیک و به ویژه در مباحث الکترومغناطیس و مخابرات به جای r، θ،z به ترتیب از حروف ρ، φ،z استفاده می شود.
توضیحات مث ورلد از دستگاه مختصات استوانه ای
انیمیشن محورهای مختصات استوانه ای توسط فرانک واتنبرگ
رویه ای که ترسیم آن و نوشتن h(x,y)=c معرکه
ممکن است معادله یک رویه در یکی از دستگاه های ساده تر از معادله آن در دستگاه دکارتی باشد. در چنین مواردی استفاده از دستگاه مناسب باعث صرفه جویی در وقت می شود. این موضوع در حل انتگرال های چندگانه اهمیت بیشتری پیدا می کند. همان طور که می دانید حل برخی انتگرال های سه گانه در دستگاه دکارتی گاهی غیرممکن می باشد، ولی با یک تغییر مختصات ساده به راحتی می توانیم به جواب مورد نظر برسیم. در دستگاه مختصات استوانه ای، استوانه هایی که محورشان در امتداد محور z هستند معادلات بسیار ساده ای دارند. این دستگاه مختصات در فضا از طریق تلفیق مختصات قطبی در صفحه xy با محور z معمولی به دست می آید. به این ترتیب به هر نقطه در فضا یک یا چند سه تایی مختصات به صورت (r,θ,z) نسبت داده می شود. در فیزیک و به ویژه در مباحث الکترومغناطیس و مخابرات به جای r ،θ ،z به ترتیب از حروف ρ، φ،z استفاده می شود.
در واقع توسط روابط فوق می توان یک نقطه در دستگاه مختصات دکارتی را به دستگاه مختص ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دستگاه مختصات را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دستگاه مختصات   • مفهوم دستگاه مختصات   • تعریف دستگاه مختصات   • معرفی دستگاه مختصات   • دستگاه مختصات چیست   • دستگاه مختصات یعنی چی   • دستگاه مختصات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دستگاه مختصات

کلمه : دستگاه مختصات
اشتباه تایپی : nsj'hi lojwhj
عکس دستگاه مختصات : در گوگل

آیا معنی دستگاه مختصات مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )