برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1573 100 1
شبکه مترجمین ایران

دستگاه تولید مثل در مردان

دستگاه تولید مثل در مردان در دانشنامه ویکی پدیا

دستگاه تولید مثل در مردان
دستگاه تولید مثل مردانه دستگاهی در بدن مردان است که وظیفهٔ بنیادی اش تولید مثل است.
تولید اسپرم
ساخت هورمون های جنسی لازم برای تولید اسپرم و تکامل جنسی در دوران بلوغ.
اعضای تناسلی مرد از آلت تناسلی، خایه (تخم) و کیسه خایه که بیضه ها در آن آویزان هستند، تشکیل شده است. هر بیضه حاوی لوله های سمینیفر است که اسپرم می سازند. اسپرم در اپیدیدیم (لوله ای پیچ در پیچ در پشت هر بیضه)، نگهداری می شود. یک لوله دیگر به نام وازدفران، هر اپیدیدیم را به یک مجرای انزالی وصل می کند که این مجرا خود به پیشابراه وصل می شود. سه غده (یک جفت غده ساخت منی و غده پروستات)، مایعاتی را ترشح می کنند که وظیفه انتقال و تغذیه اسپرم را برعهده دارند؛ این ترشحات همراه اسپرم، مایعی به نام مایع منی را تشکیل می دهند. در طول فعالیت جنسی، بافت نعوظی آلت تناسلی، پر خون شده، آلت تناسلی را دراز و سفت می کند تا بتواند وارد مهبل زن شود. در هنگام ارگاسم، انقباضات عضلانی مایع منی را از طریق هر وازدفران به سوی پیشابراه و خارج از آلت تناسلی حرکت می دهند.
بلوغ دوره ای است که طی آن مشخصات جنسی ظاهر و اعضای جنسی بالغ می شوند. در پسران، معمولاً بلوغ بین۱۲ تا ۱۵ سالگی شروع می شود. غده هیپوفیز واقع در قاعده مغز شروع به ترشح هورمون هایی می کند که بیضه را برای تولید هورمون جنسی مردانه یعنی تستوسترون تحریک می کنند. این هورمون ها باعث ایجاد تغییراتی مثل بزرگی اعضای تناسلی و رشد موی بدن و سپس تولید اسپرم و افزایش میل جنسی می شوند.
با فرارسیدن زمان بلوغ، ساخت مداوم اسپرم در بیضه با سرعت حدود ۱۲۵ میلیون اسپرم در روز شروع می شود. اسپرم ها در اطراف دیواره های لوله های سمینیفر تکامل پیدا می کنند و دم های آن ها که آن ها را قادر به شنا کردن می کنند، به سمت مرکز لوله ها قرار می گیرند. اسپرم بالغ در یک لوله پیچ در پیچ به نام اپیدیدیم که پشت هر بیضه قرار دارد، نگهداری می شود. سرانجام اسپرم ها یا در طی فعالیت جنسی با انزال بیرون می روند یا توسط ماکروفاژها خورده می شود ودوباره مونومرهای سازنده اش تبدیل می گردد..
عکس دستگاه تولید مثل در مردان
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دستگاه تولید مثل در مردان   • مفهوم دستگاه تولید مثل در مردان   • تعریف دستگاه تولید مثل در مردان   • معرفی دستگاه تولید مثل در مردان   • دستگاه تولید مثل در مردان چیست   • دستگاه تولید مثل در مردان یعنی چی   • دستگاه تولید مثل در مردان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دستگاه تولید مثل در مردان

کلمه : دستگاه تولید مثل در مردان
اشتباه تایپی : nsj'hi j,gdn leg nv lvnhk
عکس دستگاه تولید مثل در مردان : در گوگل

آیا معنی دستگاه تولید مثل در مردان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )