برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1380 100 1

دستگاه ایمنی

دستگاه ایمنی در دانشنامه ویکی پدیا

دستگاه ایمنی
دستگاه ایمنی یا سیستم ایمنی (انگلیسی: Immnue system) بخشی از بدن است که وظیفهٔ شناسایی سلول ها و مولکول های خودی را از بیگانه مثل میکروب ها و از بین بردن یا بی خطر کردن آن ها را دارد. گاهی به دلیل تشابه آنتی ژن، سلول های خودی با غیرخودی سیستم ایمنی به سلول های خودی حمله می کند. (بیماری های خودایمنی)
پوست: لایه های شاخی سطح پوست (از جنس کراتین، مانع از نفوذ میکروب ها به داخل بدن می شوند. علاوه بر این، چربی پوست و عرق، سطح پوست را اسیدی و از رشد میکروب ها جلوگیری می کنند.
آنزیم لیزوزیم: آنزیم لیزوزیم موجود در اشک، عرق و بزاق موجب تخریب دیوارهٔ سلولی باکتری ها می شود.
لایه های مخاطی: لوله گوارش با ترشح اسید معده موجب تخریب میکروب ها و از راه دفع مدفوع، سبب دفع میکروب ها می شود. همچنین مجاری ادراری که از راه دفع ادرار سبب دفع میکروب ها می شوند هم لایه های مخاطی دارند. در مجاری تنفسی مایع مخاطی و میکروب های بدام افتاده دران به کمک مژک های سلولی (با حرکت بیرونی مژک ها) این مجراها به حلق رانده شده و وبهشکل خلط به طور ارادی می توان از بدن خارج کرده یا با بلعیدن ان به معده بازگشته شود و توسط شیره معده باعث تخریب میکروب می گردد.
بدن با دو روش دفاع غیر اختصاصی و دفاع اختصاصی عوامل بیماری زا و بیگانه را از بین می برد و مانع بروز بیماری می شود.
دفاع غیر اختصاصی در برابر اغلب میکروب ها یکسان عمل می کند و نمی تواند میکروب های مختلف را از یکدیگر تشخیص دهد.
دفاع غیراختصاصی شامل نخستین خط دفاع غیر اختصاصی و دومین خط دفاع غیر اختصاصی می باشد.
عکس دستگاه ایمنی
دستگاه ایمنی تطبیقی (به انگلیسی: Adaptive immune system) بخش مهمی از سیستم ایمنی مهره داران است. دستگاه ایمنی بخشی از بدن است که وظیفهٔ شناسایی سلول ها و مولکول های خودی را از بیگانه و از بین بردن یا بی خطر کردن آن ها را برعهده دارد. این سامانه دارای هر دو جزء ایمنی سلولی و ایمنی هومورال است.
دستگاه ایمنی
دستگاه ایمنی ذاتی
بدن ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با دستگاه ایمنی

دستگاه ایمنی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دستگاه ایمنی   • مفهوم دستگاه ایمنی   • تعریف دستگاه ایمنی   • معرفی دستگاه ایمنی   • دستگاه ایمنی چیست   • دستگاه ایمنی یعنی چی   • دستگاه ایمنی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دستگاه ایمنی
کلمه : دستگاه ایمنی
اشتباه تایپی : nsj'hi hdlkd
عکس دستگاه ایمنی : در گوگل

آیا معنی دستگاه ایمنی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )