برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1635 100 1
شبکه مترجمین ایران

دزفولی

/dezfuli/

معنی دزفولی در لغت نامه دهخدا

دزفولی. [ دِ ] (ص نسبی ) منسوب به دزفول. از مردم دزفول. اهل دزفول.
- لهجه ٔ دزفولی ؛ لهجه ای است ایرانی که در دزفول بدان تکلم کنند. و آن ظاهراً از بقایای «خوزی » است که قدما از آن نام برده اند.

معنی دزفولی به فارسی

دزفولی
لهجه ایست ایرانی که در دزفول ( ه.م. ) بدان تکلم کنند و آن ظاهرا از بقایای زبان (( خوزی )) است که قدما از آن نام برده اند.
( صفت ) منسوب به دزفول از مردم دزفول
سید عبد الله
متخلص به شاکر . نام او نصرالله تراب بن مولی فتحعلی دزفولی از شاگردان شیخ مرتضی انصاری است . در سال ۱۳۱۱ هجری قمری در گذشت . اشعار او در کشکولی است مخطوط بنام لمعات البیان از اوست مظهر البینات و مظهر الدلالات و ترجمه نهج البلاغه شرح ابن ابی الحدید بزبان فارسی .

دزفولی در دانشنامه اسلامی

دزفولی ممکن است اشاره به اشخاص و شخصیت های ذیل باشد: • اسدالله دزفولی کاظمی، معروف به ملا اسدالله تستری (۱۱۸۶- ۱۲۳۷قمری) از علمای قرن دوازدهم و سیزدهم هجری قمری• سیدعلی کمالی دزفولی ، از علما و قرآن پژوهان قرن چهاردهم هجری قمری• محمدرضا معزّی دزفولی، از علمای شیعه قرن چهاردهم هجری قمری
...
سید علی کمالی دزفولی که از سادات گوشه دزفول بوده و در منطقه خوزستان برای اهل فضل و کمال و ارادتمندان سادات، سادات گوشه کاملاً آشنا می باشند. جناب استاد از مفاخر بنام علوم قرآنی است که تاکنون قریب به بیست وشش جلد از مجلدات شان چاپ شده است.
سید علی کمالی فرزند محمدرضا و او فرزند حسین و او فرزند محمودرضا و او فرزند سید اسماعیل موسوی است سید علی کمالی دزفولی (۱۲۹۰ ش/ ۱۳۳۰ ق) در دزفول به دنیا آمد. نیای پدرش سید اسماعیل بن شاه میر (۱۱۹۳ ق) است که تا جوانی سواد چندانی نداشت، اما بر اثر حرف آسیابانی که او را نکوهید به خود آمد و به قصد تحصیل به نجف رفت. پس از سال ها به دزفول بازگشت. به گفته سید صدر الدین ظهیر الاسلام زاده (۱۳۲۲ ش) وی سه مدرسه بنا کرد و به نقل از استاد کمالی دزفولی به تدریس و تعلیم طلاب علوم اسلامی مشغول شد در همان مدرسه ای که جد استاد کمالی دزفولی، سید حسین ظهیر الاسلام در آن مدفون است. مرحوم کمالی در آن جا به پژوهش سرگرم بود. نیای کمالی دزفولی سید حسین ظهیر الاسلام، مولف نفحة الانوار و صحیفة الاصفیا بود که نسب او با ۲۷ واسطه به امام موسی کاظم علیه السّلام میرسید. پدرش سید رضی الدین از آیت الله سید محمد فیروز آبادی اجازه اجتهاد داشت.وی در سن ۲۶ سالگی درگذشت و کمالی در هفت سالگی یتیم شد. پس از درگذشت نیایش، عمویش سید صدر الدین ظهیر الاسلام تربیت او را به عهده گرفت.
سید علی کمالی دزفولی که از سادات گوشه دزفول بوده و در منطقه خوزستان برای اهل ف ...

دزفولی در دانشنامه ویکی پدیا

دزفولی
دزفولی ممکن است در معانی زیر به کار رود:
اهل و ساکن دزفول
گویش دزفولی
ایرج صفاتی دزفولی (زاده ۱۳۱۸ خرمشهر) سیاستمدار ایرانی است، که در دوره نخست و دوره پنجم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده آبادان، از استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی حضور داشت. وی ریاست دیوان محاسبات کشور را برای دوره های دوم و سوم، برعهده داشت. او از نجات یافتگان حادثه بمب گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی در تاریخ هفتم تیر ماه ۱۳۶۰ می باشد.
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی
دیوان محاسبات کشور
حاجی کربلائی دزفولی معروف به حاجی کربلائی، از دلقک های دربار ناصرالدین شاه قاجار بود.
کریم شیره ای
اسمعیل بزاز
علی یون
مهدی بامداد در شرحی که پیرامون دلقک های دربار ناصری نوشته است، به حاجی کربلائی دزفولی به عنوان یکی از دلقک های نزدیک به ناصرالدین شاه نام برده و وی را از جمله دلقک ها و مقلدانی دانسته است که با شاه ارتباط داشته و به اصطلاح «شاه شناس» بوده اند.
وی می نویسد که حاج کربلائی دزفولی از جمله دلقک هایی بوده که ناصرالدین شاه سر به سر او می گذاشته است.
خانه شیخی دزفولی مربوط به دوره پهلوی است و در دزفول، محله سیاهپوشان، پشت مسجد لب خندق واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۵۶۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
سید مجدالدین قاضی دزفولی نخستین امام جمعه دزفول و از مبارزان دوران پهلوی است. او در سال ۱۲۷۹ خورشیدی (براب ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دزفولی در دانشنامه آزاد پارسی

دِزفولی
دِزفولیاز گویش های ایرانی میانة غربی که در دزفول خوزستان به آن سخن می گویند و به لهجه های لاری و بندری نزدیک است. صامت های این گویش همان صامت های فارسی هستند. در دزفولی، /a/ به /o/ تغییر پیدا می کند. /u/ به /i/ تبدیل می شود: dir «دور»، angir «انگور» pil «پول»، ri «رو»، hasid «حسود»، /h/ پایانی می افتد: ku «کوه». گاهی /h/ میانی هم حذف یا تبدیل به مصوت می شود. /t/ پایانی حذف می شود: das «دست»، خوشة میانی /st/ تبدیل به /ss/ می شود: golessun «گلستان»، jessan «جستن»، pessun «پستان»، dunessan «دانستن». نشانة جمع -un و گاهی -on است که در پایان می آید: gapon «بزرگ ها»، نشانة مصدری -an است: kordan، geroftan «گرفتن»، aftidan «افتادن» taressan «توانستن». از واژه های دزفولی: sur «شور»، mira «شوهر»، kanisa «خرپُشته»، tiya «چشم»، tahl «تلخ»، zun «زن»، kelek «انگشت» و salle «سبد».

دزفولی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

هانی
تولدت مبارک
علی مفتون
نیمه گلت با
معطر
لق دراز _ تیپه گلپه_ عرس _ لوه_گمبه_تیه ترسک_
سمیرا جمالی نیا
دزفولی لهجه نیست . گویش هست . لطف کنید تصحیح بفرمایید
تَشی مِ غُمبَلشون همه جا مَخِن زنن مِ سر فرهنگ دزفیل .
نغمه
بلد بودم به دزفولی
حسین
دزفیلی بیدن افتخار امونه اصالتمون افتخارمونه درود بر دزفیل و دزفیلی
شوپلیشک
دزفولی گویشی از زبان لری هست و دزفولیها لر هستند

معنی یا پیشنهاد شما



نام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دزفولی بازیگر   • دیکشنری دزفولی   • دزفولی ایرانسل   • نژاد دزفولی ها   • عکس دزفولی   • کلمات دزفولی   • جک دزفولی   • دزفولی خنده دار   • معنی دزفولی   • مفهوم دزفولی   • تعریف دزفولی   • معرفی دزفولی   • دزفولی چیست   • دزفولی یعنی چی   • دزفولی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دزفولی

کلمه : دزفولی
اشتباه تایپی : nct,gd
آوا : dezfuli
نقش : صفت
عکس دزفولی : در گوگل

آیا معنی دزفولی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )