دریای سیاه


معنی انگلیسی:
black sea, pontus euxinus

لغت نامه دهخدا

دریای سیاه. [ دَرْ ی ِ ] ( اِخ ) بحرالاسود. بحر اسود. دریایی واقع در جنوب شرقی اروپا منشعب از بحرالروم ( مدیترانه ). حد فاصل بین آسیا و اروپا. مساحت آن در حدود 413/400 کیلومتر مربع و حداکثرعمقش حدود 2/240 متر است. بوسیله تنگه بسفر و دریای مرمره و داردانل با دریای اژه مرتبط است. دریای آزوف شاخه شمالی آن می باشد. دریای سیاه بین بلغارستان و رومانی و اتحاد جماهیر شوروی ( روسیه ) و ترکیه محصور است و بنادر عمده آن عبارتند از: اودسا، باطوم ،کنستانتینا. رودهای بسیار بدان ریزند از جمله دانوب ، دنیستر، بوگ ، دنیپر و قزل ایرماق. رود دون به دریای آزوف می ریزد. ( از دائرةالمعارف فارسی ). دریای بنطش. بحرالروس. دریای کرز. دریای کرزیان. بحرطرابزن.

فرهنگ فارسی

یا بحر اسود دریایی است واقع در جنوب شرقی اروپا منشعب از بحرالروم (مدیترانه ) حد فاصل بین آسیا و اروپا که مساحت آن ۴۳۵٠٠٠ کیلومتر مربع است و بوسیله تنگه داردانل و بسفر ببحرالروم متصل میشود. سواحل شمالی و شرقی آن جزو خاک شوروی و سواحل غربی جزو بلغارستان و رومانی و سواحل جنوبی آن تنگه های داردانل و بسفر متععلق بجمهوری ترکیه میباشد.
بحر الاسود . بحر اسود دریایی واقع در جنوب شرقی اروپا منشعب از بحر الروم .

دانشنامه عمومی

دَریای سیاه دریایی است واقع در جنوب شرقی اروپا منشعب از دریای مدیترانه. دریای سیاه بین آسیا و اروپا واقع شده و حد غربی قفقاز را تشکیل می دهد. دریای سیاه در شمال توسط تنگه کرچ به دریای آزوف و در جنوب غربی به وسیله تنگه بُسفُر به دریای مرمره و مدیترانه متصل می شود. این دریا، شش کشور هم کرانه با آن، یعنی کشورهای روسیه، رومانی، بلغارستان، اوکراین، گرجستان و ترکیه را، از طریق دریای مدیترانه به اقیانوس اطلس پیوند می دهد.
مناطق کرانه ای دریای سیاه در غرب و شمال هموار است اما در سمت شرق و جنوب و در حوالی شبه جزیره کریمه کوهستانی است. بسیاری از پژوهشگران بر این باورند که سرزمین اصلی مردم هندواروپایی ( و بنابراین آریایی ها ) دشت های شمال دریای سیاه بوده است.
پنج رود بزرگ به نام های دانوب، دنیپر، دنیستر، دن ( رود ) و کوبان به دریای سیاه می ریزند. نام چهار رود اول، همگی از ریشه زبان های ایرانی است و از واژه سکایی دانو ( dānu ) گرفته شده که به معنی رودخانه در زبان سکاها است. افزون بر پنج رود بزرگ یاد شده، چهار رود نیز از ترکیه به این دریا می ریزند که به ترتیب از غرب به شرق عبارت اند از سقاریه، قزل ایرماق، یشیل ایرماق، و کوروه. ریزشگاه کوروه به دریا در باتومی گرجستان است.
امروزه بیشتر نام های نوین این دریا، ترجمه ای از گزاره فرانسوی Mer noire است. در زبان های پیرامون این دریا همین نام به کار برده می شود:
• آبخازی: Амшын Еиқәа آی پی ای:
• آدیغی: Error: {{Lang}}: متن دارای نشانه گذاری ایتالیک است ( راهنما ) ( Хы шӏуцӏэ، آی پی ای: ) , Axən ( Ахын )
• بلغاری: Error: {{Lang}}: متن دارای نشانه گذاری ایتالیک است ( راهنما ) ( Черно море، IPA:& nbsp; )
• تاتاری کریمه ای: Error: {{Lang}}: متن دارای نشانه گذاری ایتالیک است ( راهنما ) ( Къара денъиз، آی پی ای: )
• گرجی: Error: {{Lang}}: متن دارای نشانه گذاری ایتالیک است ( راهنما ) ( შავი ზღვა )
• لازی: ( უჩა ზუღა، ) , یا Zugha ( ზუღა، «دریا» )
• رومانیایی: Marea Neagră ( تلفظ )
• روسی: Error: {{Lang}}: متن دارای نشانه گذاری ایتالیک است ( راهنما ) ( Чёрное мо́рe, IPA: )
• ترکی استانبولی: Karadeniz‎ ( IPA: )
• Error: {{Lang - xx}}: متن دارای نشانه گذاری ایتالیک است ( راهنما ) ( Чорне море، IPA: ) دریای سیاه در نقشه ایران در زمان خلفای عباسی در این نقشه نام دریا بحر بُـنطُـس ( بالا سمت چپ ) ذکر شده است. برگرفته از کتاب جغرافیای تاریخی سرزمین های خلافت شرقیدلیل این نامگذاری؛ رنگ این دریاست که آن را از دریای سرخ، دریای سفید و دریای زرد متمایز می سازد. در زبان و ادبیات جغرافیا دریای سیاه یکی از چهار دریای رنگی جهان است.
عکس دریای سیاهعکس دریای سیاهعکس دریای سیاهعکس دریای سیاهعکس دریای سیاهعکس دریای سیاه

دریای سیاه (فیلم). دریای سیاه ( انگلیسی: Black Sea ) یک فیلم دلهره آور در ژانر فاجعه به کارگردانی کوین مک دانلد است. از بازیگران آن می توان به جود لا و اسکوت مک نری اشاره کرد. این فیلم در ۵ دسامبر ۲۰۱۴ در بریتانیا و در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۵ در ایالات متحده اکران شد.
• جود لا
• اسکوت مک نری
دیوید ترلفال
بن مندلسون
کنستانتین خابنسکی
جودی ویتاکر
گریگوری دوبریگین
کارل دیویس
سرگئی پوسکپالیس
توبیاس منزیس
سرگی کولسنیوف
• مایکل اسمایلی
عکس دریای سیاه (فیلم)

دریای سیاه (فیلم ۲۰۱۸). دریای سیاه ( به انگلیسی: Black Water ) یک فیلم اکشن و دلهره آور آمریکایی محصول سال ۲۰۱۸ به کارگردانی پاشا پاتریکی با بازی ژان کلود ون دام و دولف لاندگرن است. این فیلم پنجمین همکاری این دو بازیگر محسوب می شود. فیلم در ۲۵ می ۲۰۱۸ به صورت فیلم ویدئویی در آمریکا منتشر شد.
• ژان کلود ون دام
• دولف لاندگرن
• پاتریک کیلپاتریک
• جازمین والتز
• ال ساپینزا
اگرچه پاشا پاتریکی فیلمبردار به عنوان کارگردان شناخته می شود، اما آلن اونگار کارگردانی فیلم را برعهده داشت اما به دلایل قراردادی نمی توان از او نام برد.
فیلم در مورد یک مأمور مخفی بنام اسکات ویلر ( ژان کلود ون دام ) می باشد که خودش را در یک زیر دریایی زندانی شده می بیند. او به کمک یک زندانی ( دولف لاندگرن ) دیگر و همکار اماتورش، می بایست با زمان مسابقه دهد تا از آن جا فرار کند و مقصر اصلی این ماجرا را افشا کند.
گزارش های اولیه حاکی از آن بود که تصویربرداری اصلی در ژانویه ۲۰۱۷ آغاز شد و «برخی از فیلم برداری» در موبیل، آلاباما انجام شد. تولید تا ۳۱ مارس ۲۰۱۷ به پایان رسید، ولی ون دام یک ماه قبل ( در ۲۷ فوریه ) اظهار داشت: ما رسماً فیلمبرداری را تمام کردیم. از همه بازیگران و گروه متشکریم! کار کردن با شما باعث خوشحالی بود.
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

دریای سیاه (Black Sea)
(به روسی: چرنویه موره؛ نام باستانی: پونتوس ائوکسینوس) دریای درون بومی در جنوب شرقی اروپا، به وسعت ۴۲۳هزار کیلومتر مربع. به دریاهای آزوف و مرمره و با تنگۀ داردانل به مدیترانه متصل است. حداکثر ژرفای آن ۲,۲۴۵ متر است، که در دریای آزوف به۱۳.۵ متر کاهش می یابد. کشورهای اوکراین، روسیه، گرجستان، ترکیه، بلغارستان، و رومانی در سواحل آن واقع شده اند و رودهای دانوب، ولگا، بوگ، دنیستر، و دنیپر به آن می ریزند و از میزان شوری آن می کاهند. ذخایر اورانیوم آن از بزرگ ترین ذخایر جهان است. حدود ۹۰ درصد از آب آن با کودهای شیمیایی آلوده شده است. دریای سیاه آلوده ترین دریای اروپا است؛ رودهایی که آب آن را تأمین می کنند، فاضلاب، نیترات ها، فسفات ها، حشره کش ها، فلزات سنگین، و سایر آلاینده ها را از سیزده کشور با خود به همراه می آورند. در عمق کمتر از ۱۵۰ متر، ۹۰ درصد از آب این دریا اکسیژن ندارد؛ آب سطحی آن مقدار کمی اکسیژن دارد و از حیات ناچیزی برخوردار است. دریای سیاه بزرگ ترینِ جرمِ بدون اکسیژن جهان به شمار می رود که فعالیت باکتری ها روی گیاهان فاسد موجب این امر شده است. علاوه بر آلودگی، ستارۀ دریایی شانه ا ی نیز در کاهش تنوع زیستی دریایی تأثیر بسزایی داشته است. دریای سیاه، شاهرگ تجاری مهم اروپای شرقی است؛ بندرهای اصلی آن عبارت اند از اودسا و میکولایف (اوکراین)، نووروسیسک (روسیه)، باتومی (گرجستان)، کُنْستانْتْسا (رومانی)، وارنا و بورگاس (بلغارستان)، و طرابزون (ترکیه). جریان ها، طوفان ها و یخ های شناور از خطرهای کشتی رانی در زمستان به شمار می روند. جریان نیرومند سطحی نیز در سراسر بوسفور، با جریان به سمت درون ژرفاب، وجود دارد.

پیشنهاد کاربران

بپرس